Zdravotní stav prezidenta Zemana? Lékařka řekla, co jí zaujalo

Prezident Miloš Zeman má podle zprávy cukrovku kompenzovanou dietou, nikoliv léky. Podle lékařů oslovených ČTK má hodnoty v normě, kvůli nechutenství je ale podvyživený. Za poslední dva roky zhubl dvacet kilogramů. Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) dnes na webu zveřejnila komentář a tři strany Zemanovy zdravotní dokumentace.

"Zaujala mě velmi dobrá koncentrace glykovaného hemoglobinu, svědčící o výborné kompenzaci diabetu, kterou lze dosáhnout jen velmi přísnou dietou. Je to hodnota u diabetiků velmi dobrá," okomentoval zprávu profesor vnitřního lékařství a senátor Jaroslav Malý (za ČSSD). Na druhou stranu se podle něj ve zprávě hovoří o nutričním deficitu.

Podle vedoucí lékařky Diainmedu a diabetoložky Jany Psottové je nenasazení léků v souladu se současnými doporučeními. "Nyní je zcela jednoznačnou největší obtíží pacienta postižení nervů dolních končetin a úbytek svalové hmoty, což způsobuje nestabilitu, nejistou chůzi a stoje, nutnost chůze s oporou," řekla pro ČTK.

"Příčina těchto obtíží je multifaktoriální, jistě nepříznivě se podílí kouření, alkohol a malnutrice," dodala. Malnutrice je lékařský termín pro podvýživu. Léčba tak bude podle ní zaměřená zejména na vhodnou stravu s dostatkem všech složek, především bílkovin a vitamínů, a vhodnou rehabilitaci.

Nemocnice uvedla, že byla zahájena léčba zaměřená na rehabilitaci a nácvik stereotypů chůze a stoje. Efekty léčebného programu lze podle lékařů ÚVN očekávat v řádu týdnů až měsíců. Prezident opakovaně uvádí, že trpí neuropatií, kvůli které nemá cit v nohou od kotníků dolů. V nemocnici byl na vyšetření už v září. Podle vyjádření ÚVN lékaři nenašli žádný zdravotní problém s výjimkou mírné známky dehydratace a "určité únavy".

Zhruba před dvěma lety prezident na tiskové konferenci k oznámení druhé kandidatury uvedl, že mu "cukrovka odešla". Podle tehdejšího vyjádření ošetřujícího lékaře Miloslava Kalaše z Nemocnice Na Homolce se mu podařilo snížit glykémii, tedy hladinu cukru v krvi.

Cukrovkou trpí v Česku kolem milionu lidí, většina z nich má diabetes druhého typu, která souvisí se životosprávou. Nově diagnostikovaných každoročně přibývá. Na léčbu cukrovky a jejích komplikací se už v současné době vynakládá 10 až 15 procent nákladů českého zdravotnictví a náklady kvůli delšímu dožití a zvyšování počtu pacientů rostou. Letos má veřejné zdravotní pojištění k dispozici zhruba 320 miliard korun.

Přes polovinu nákladů se využije na léčbu komplikací cukrovky, kterými jsou například selhání ledvin, potíže se srdcem nebo amputace nohou. Prevence je podle odborníků levná, ale obtížná, protože závisí na spolupráci pacienta. Základní léčbou pro zlepšení cukrovky je totiž dieta, pak následují léky a inzulin. Užívá je kolem 800.000 Čechů.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

Více souvisejících

Miloš Zeman Ústřední vojenská nemocnice Praha zdraví lékaři cukrovka

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 43 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 1 hodinou

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA (Photo by Iyad Faouri)

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

před 6 hodinami

OSN se zastala novinářů. Krok Izraele označila za šokující

Rozhodnutí izraelské vlády zastavit živé vysílání tiskové agentury Associated Press (AP) o Pásmu Gazy je "šokující". Uvedl to v úterý mluvčí generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy