Zeman a Benešová se sešli na Hradě. Může za to vývoj v kauze Čapí hnízdo?

Prezident Miloš Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Na webu Hradu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že schůzka se uskutečnila na žádost Benešové. Setkání bylo podle mluvčího dohodnuté dlouho dopředu, a "nebylo tedy vyvoláno aktuálním děním".

Marie Benešová
doporučujeme

Benešová, která byla Zemanovou poradkyní pro justici, se vrátila do čela ministerstva spravedlnosti letos na jaře, když její předchůdce Jan Kněžínek (za ANO) oznámil svůj úmysl odejít z vlády Andreje Babiše (ANO). Stalo se tak krátce poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapího hnízda, v níž čelí stíhání premiér Andrej Babiš a někteří jeho rodinní příslušníci.

Nástup Benešové vyvolal sérii protestů za nezávislost justice. Advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně se v souvislosti s kauzou Čapího hnízda opakovaně vyjádřila v tom smyslu, že v Česku lze vést trestní stíhání na objednávku. Tento názor dříve předestřela i prezidentovi. Babiš dlouhodobě tvrdí, že jeho stíhání je účelovou kampaní.

Pražské městské státní zastupitelství dnes oznámilo, že dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil na kauzu Čapího hnízda právní názor. Podle Deníku N chce trestní stíhání premiéra i ostatních obviněných zastavit. Zákonnost a důvodnost Šarochova rozhodnutí nyní posuzuje jeho nadřízený.

Zeman dnes Babišovi telefonicky popřál k jeho 65. narozeninám a také k zastavení trestního stíhání, ačkoliv rozhodnutí o zastavení stíhání ještě nebylo vydáno.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko pošle na oddlužení Somálska téměř milion eur

04.07.2020 21:55 Aktualizováno Česko se zapojí do iniciativy Mezinárodního měnového fondu (MMF) na oddlužení Somálska. Přispět by…

Ministři prozradili své plány na léto. Někteří z nich vyrazí do zahraničí

04.07.2020 16:15 Houbaření, rybaření, objevování regionálních tratí i stanování mají v plánu čeští ministři během…

Šíření nenávisti podporují i xenofobní skupiny, dominuje Okamurova SPD,…

04.07.2020 12:59 Šíření nenávisti v loňském roce přestalo být doménou tradičních extremistů, doplnily je…

Stát možná uleví hendikepovaným. Chce zjednodušit výměnu průkazů

04.07.2020 10:59 Postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením by se mohl v některých případech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy