Omdusman nezasáhne do případu možného premiérova střetu zájmů. Dal na Zemana

Nejvyšší státní žalobce Pavel Zeman se rozhodl nepodat žalobu k ochraně veřejného zájmu proti rozhodnutí Středočeského kraje, které se týkalo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Jediný, kdo by tedy mohl v této kauze zasáhnout je omdusman Stanislav Křeček, který ale tak učinit nechce, a který tento postup navzdory kontroverzím hodlá akceptovat.

Stanislav Křeček

"Jestliže nejvyšší státní zástupce neshledal důvod veřejného zájmu, tak důvod veřejného zájmu nemůžeme podle mého názoru shledat ani my. Pokud jde o právní posouzení věci, tak nejvyšší státní zástupce je v tomto nejvyšší autorita a těžko bychom my mohli ten veřejný zájem nějakým způsobem koncipovat,“ nastínil serveru irozhlas.cz veřejný ochránce práv příčiny svého rozhodnutí se věcmi okolo českého premiéra nezabývat.

Přitom stejně jako šéfžalobce Zeman může Křečkův úřad podat podnět k ochraně veřejného zájmu. Omdusman se však domnívá, že je stanovisko nejvyššího státního zástupce v tomto směru definitivní.

"Už proto, že je to velmi kontroverzní a jestli se on k tomu odhodlal, tak tomu má asi nějaký důvod, tak bych to spíš respektoval, než zpochybňoval. Jestliže on nevidí důvod veřejného zájmu, tak tím spíš ho nemůžeme vidět ani my, kteří nejsme právní autoritou, jako je nejvyšší státní zástupce,“ podotkl.

Podnět k premiérově potenciálnímu střetu zájmů z důvodu vlastnictví médií obdržel Zeman na základě podnětu organizace Transparency International a senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti). Ti jej loni na podzim požádali o intervenci, když krajský úřad Středočeského kraje v odvolacím řízení zaujal odmítavé stanovisko k tomu, že Babiš byl ve střetu zájmů. 

Už tou dobou se spekulovalo, zda by do případu nemohla vstoupit někdejší ochránkyně veřejných práv Anna Šabatová. Poté, co se ale kauzou začal zabývat nejvyšší státní žalobce, nechtěla v této věci hrát žádnou další roli. 

Jedinou alternativou, jak do sporu zasáhnout, byl právní podnět k ochraně veřejného zájmu. To ale Zeman odmítl s tím, že neshledal k takovému postupu žádný legitimní důvod navzdory faktu, že rozhodnutí hejtmanství označil za nesprávné. I tak ale potvrdil, že má premiér na své firmy z holdingu Agrofert i nadále rozhodující vliv. 

"Po prostudování všech relevantních podkladů lze dospět k závěru, že obviněný z pozice zakladatele a obmyšleného svěřenského fondu a na podkladě pravidel fungování svěřenského fondu v jeho Statutu disponuje prostředky, díky nimž fakticky a nepřímo (prostřednictvím svěřenského správce a Rady protektorů) vykonává v obchodních korporacích provozující média rozhodující vliv,“ stálo ve zdůvodnění Nejvyššího státního zastupitelství. 

Zeman dále poznamenal, že se prokuratura nesmí nechávat ovlivňovat veřejným očekáváním či snad dokonce poptávkou, jelikož by v takovém případě ztratila na své objektivitě a nestrannosti.

O možném premiérově střetu zájmů z důvodu vlastnictví mediálních firem Londa a Mafra rozhodoval loni koncem ledna soud v Černošicích, kdy rozhodl v jeho neprospěch a vyměřil mu pokutu ve výši 200 tisíc korun pro spáchání nedbalostního přestupku.

Babiš se tehdy rozhodl proti rozsudku odvolat a případ si tehdy převzaly střední Čechy, kraj vede jeho stranička Jaroslava Pokorná Jermanová. Tam jeho žádosti vyhověli a rozhodnutí prvoinstančního soudu koncem března zrušili a vrátili mu ho k opětovnému projednání.

Ten pak potvrdil svůj někdejší verdikt. Český premiér znovu využil opravných prostředků a odvolal se. Oba dokumenty jsou veřejně dostupné na webu hejtmanství. Podle krajského úřadu nebyl spáchán žádný přestupek. Babiš odjakživa vylučoval, že by měl pod palcem média s tím, že se holding Agrofert nachází ve svěřenském fondu.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 16:47 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 14:17 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 14:00 Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

Související:

Právě se děje

reklama