Zeman podpořil potřebu státní pomoci kultuře, uvedl Zaorálek

O pomoci státu kultuře v době pandemie a o tom, jak stát může zasáhnout, pokud vlastník řádně nepečuje o kulturní památku, mluvili dnes na Pražském hradě prezident Miloš Zeman a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zeman podpořil potřebu státní podpory kultuře, řekl ministr novinářům po jednání.

"Pokládal jsem za dobré informovat (prezidenta) o tom, jak vypadá situace v kultuře, protože kultura patří k tomu segmentu, který byl podle mě postižen velmi tvrdě," řekl ministr. "Shodli jsme se na tom, že kulturu nepředstavuje jen několik celebrit a filmových hvězd, které třeba tráví čas dnes někde u moře, ale kultura v České republice jsou tisíce lidí v regionálních knihovnách, filharmoniích, galeriích v celé řadě obcí a měst," řekl Zaorálek. Ti už před covidem podle ministra nežili zdaleka z velkých platů. "Jde o to, aby covid nevedl k tomu, že tyto instituce zaniknou, nebo budou zásadně oslabeny. Proto je třeba jim pomoci. Jsem rád, že v tomto jsme se s prezidentem shodli," doplnil.

Na dotazy novinářů dodal, že dřívější Zemanův výrok o tom, že umělci podávají nejlepší výkony, pokud hladovějí, který mnoho lidí z kuturní obce rozhořčil, směřoval prezident spíše ke zmíněným několika málo celebritám než k lidem, které pandemie skutečně postihla nedostatkem příjmů.

Ztráty kulturních institucí i jednotlivců jsou od počátku pandemie veliké. Zástupci audiovizuálního průmyslu odhadli už při začátku pandemie pokles výroby ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborů za loňský rok o 75 procent. Jen za druhou vlnu opatření proti šíření koronaviru přišla česká kina o 150 milionů korun ze vstupného. Pokud zůstanou kina zavřená do ledna či do února, budou ztráty půl miliardy.

Národní divadlo zrušilo kvůli koronaviru během první vlny pandemie 400 představení. Vrátilo asi 80.000 vstupenek zhruba za 55 milionů korun. Ředitel divadla Jan Burian uvedl, že za březen až červen divadlu chyběly výnosy 121 milion korun, odhad propadu do konce roku je 252 miliony korun. Památky ve správě státu loni navštívilo 3,6 milionu lidí, meziročně o milion méně. Kvůli kratší sezoně měl Národní památkový ústav spravující stovku památek i propad výnosů, v meziročním srovnání asi 190 milionů korun, jinak má kolem 600 milionů korun ročně.

Vláda v dubnu schválila balíček na pomoc kultuře s miliardou korun, který pomáhal příspěvkovým organizacím ministerstva, představitelům živého umění a regionální kultuře. V červenci vláda schválila pomoc podnikatelům v kultuře, kteří kvůli koronaviru museli své akce zrušit nebo přesunout a nepobírají státní dotace. Program Covid kultura připravilo ministerstvo kultury s ministerstvem průmyslu, bylo v něm 900 milionů korun.

Lidé mohli žádat ve dvou výzvách, postupně se upravily parametry, aby na podporu dosáhlo více oborů. Lidé z oblasti audiovize, například producenti či kinaři, jej ale stále kritizovali jako pro ně nedosažitelný. Aktuálně se chystá třetí výzva programu Covid kultura, v té by audiovizuální průmysl již měl podporu získat. Vláda třetí výzvu schválila v prosinci, je na ni určena miliarda korun a spustit by se měla během ledna.

Související

Miloš Zeman

Zeman chce, aby Babiš zůstal v politice. Vládu ale podle něj nesestaví

Bývalý prezident Miloš Zeman bude apelovat na vedení hnutí ANO, aby jeho předseda Andrej Babiš zůstal v politice. Skutečných osobností je podle Zemana v politice málo. Babišovi během středeční schůzky vytkl chyby, kterých se dopustil v prezidentské kampani. Zeman to řekl v rozhovoru ČTK.

Více souvisejících

Miloš Zeman Lubomír Zaorálek kultura Ministerstvo kultury

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Veronika Bílková

15 let po zákazu kazetová munice dál zabíjí civilisty. Expertka na humanitární právo popsala důvody

Uplynulo více než 15 let od chvíle, kdy se více než stovka zemí z celého světa, včetně České republiky, na konferenci v irském Dublinu dohodla na přijetí Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Důvod, proč se v centru pozornosti ocitl tento typ zbraní, který do okolí rozptyluje velké množství menších náloží, spočívá v ničivých dopadech jejich užití na civilisty, vysvětluje profesorka Veronika Bílková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že navzdory rychlému sjednání a přijetí dohody zůstávají stranou hlavní vojenské mocnosti, což představuje hlavní důvod, proč je kazetová munice nadále používána v ozbrojených konfliktech, včetně toho na Ukrajině, kde ji masivně využívá ruská armáda.      

včera

Max Verstappen v Bahrajnu, 2023

F1: VC Španělska a Verstappen opět školil konkurenty. Mercedes všechny překvapil

Max Verstappen z týmu Red Bull v grandiózním vystoupení ovládl Velkou cenu Španělska a navýšil tak svůj náskok v celkovém pořadí mistrovství světa Formule 1. V dramatickém souboji o druhé místo se mezi sebe pustili oba jezdci týmu Mercedes, britská ikona Lewis Hamilton a mladý talent George Russell. Nakonec to byl Hamilton, kdo se přes svého kolegu prosadil a dojel na druhé pozici.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

včera

včera

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

včera

včera

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě

Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a zemřelo teprve dvouleté dítě. Informuje o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy