Povodně si vyžádají změny v rozpočtu na rok 2024 i 2025. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil, že vláda uvolní 30 miliard Kč na obnovu po povodních a dalších 10 miliard pro rok 2025. Prioritou budou malé obce. Vznikne jednotná metodika žádostí o pomoc a bude připravena novela rozpočtu.
„Po dohodě s Petrem Fialou předložím příští středu na vládu novelu státního rozpočtu na rok 2024, ve které bude k dispozici dalších 30 miliard Kč na řešení škod po povodních,“ uvedl Stanjura.Jeho prohlášení sdílelo Ministerstvo financí na sociální síti X. „Souběžně s tím vláda schválí i dalších 10 miliard Kč na řešení škod v rozpočtu na rok 2025,“ dodal šéf státní kasy.
Už v úterý informoval o tom, že si pomoc po povodních rozdělí jednotliví ministři mezi sebe. „Vytvoříme jednotnou metodiku finanční pomoci tak, aby si o ni mohli starostové požádat na jednom místě. A my si to pak jako ministři rozdělíme mezi sebou. Budeme myslet hlavně na malé obce, které nemají potřebný úřednický aparát,“ shrnul.
Stanjura ve čtvrtek vedl jednání pracovní skupiny pro financování obnovy postižených oblastí po povodních. „Začneme na Ministerstvu financí připravovat informace o všech národních i evropských dotačních programech a postupně shromažďovat od samospráv odhady škod na majetku,“ upřesnil.
„V řádu týdnů bychom tak mohli vědět, kolik peněz – desítek miliard – bude na obnovu zhruba potřeba. Vzhledem k rozsahu katastrofy je ale jisté, že novelizaci rozpočtu 2024 se nevyhneme,“ sdělil už ve středu.
Související
Česko odmítá unijní klimatický cíl 2040. Vláda vyzývá k jeho přehodnocení
Rok od ničivých povodní. Způsobil je Boris, o život přišlo sedm lidí
povodně září 2024 , státní rozpočet , Vláda ČR , Zbyněk Stanjura
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
před 2 hodinami
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
před 2 hodinami
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
před 3 hodinami
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
před 4 hodinami
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
před 4 hodinami
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
před 6 hodinami
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
před 6 hodinami
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
před 7 hodinami
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
před 8 hodinami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 8 hodinami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 9 hodinami
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 10 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Írán v rámci vyjednaného příměří přistoupil na klíčovou podmínku, kterou v minulosti striktně odmítal – úplné zastavení obohacování uranu. Trump na své sociální síti Truth Social uvedl, že Spojené státy budou s Íránem úzce spolupracovat na odstranění veškerého jaderného materiálu. Podle jeho slov USA pomohou „vykopat“ a zlikvidovat vysoce obohacený uran, který zůstal pohřben v troskách íránských zařízení po loňských náletech.
Zdroj: Libor Novák