Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Pavel zdůraznil potřebu pokračování výcviku ukrajinských vojáků a udržení české iniciativy zaměřené na dodávky munice, konkrétně dělostřeleckých granátů, které by měly být zajištěny i v příštím roce.
Podle jeho slov vyjádřil Zelenskyj vděk za dlouhodobou podporu České republiky a jejích občanů, přičemž připomněl kontrast mezi klidnými českými Vánoci a situací na Ukrajině, která nadále čelí ruské agresi.
Ve stejný den se v Bruselu setkal s ukrajinským prezidentem také český premiér Petr Fiala. Na bilaterálním jednání diskutovali o bezpečnostní situaci na Ukrajině a dalších formách podpory, včetně zapojení českých firem do poválečné obnovy země.
Významným bodem rozhovoru byl projekt zahrnující 16 českých společností, které se zaměří na rekonstrukci ukrajinských nemocnic. Tato iniciativa, s odhadovanou hodnotou přes čtyři miliardy korun, bude financována z fondů Evropské unie.
Volodymyr Zelenskyj na sociální síti X vyzdvihl komplexní podporu České republiky a vyjádřil přesvědčení, že následující rok přinese ještě intenzivnější spolupráci mezi oběma zeměmi.
Klíčovým tématem jeho rozhovoru s premiérem Fialou byla potřeba posílit ukrajinský systém protivzdušné obrany, který je nezbytný pro ochranu země před pokračujícími útoky. Zelenskyj zdůraznil, že posilování ukrajinské obrany a podpora vojáků na frontě nejen zkrátí válku, ale také přispěje k dosažení spravedlivého míru pro celou Evropu.
Související
Uvidíme, jak to dopadne s Turkem, přiznal Babiš. S apelem na poslance neuspěl
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Petr Pavel , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Aktualizováno před 56 minutami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
před 1 hodinou
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
před 1 hodinou
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno před 2 hodinami
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 2 hodinami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 3 hodinami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 3 hodinami
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 4 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 5 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 6 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 7 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
Dobrá zpráva přišla během čtvrtého dne pátrání po dvanáctiletém chlapci ze Zlínska. Policie v neděli odpoledne bez dalších podrobností informovala, že školáka našla. Strážci zákona se ale budou případem zabývat i nadále.
Zdroj: Jan Hrabě