Protesty zemědělců pokračují. Hranice se Slovenskem je místy neprůjezdná

Zemědělci dnes zastavili provoz v Hodoníně na hraničním přechodu na Slovensku. Kolem 9:00 začaly pomalu jedoucí stroje komplikovat příjezd do Hodonína, a asi o půl hodiny později zcela zastavily na hranicích, čímž vytvořili kolonu, kterou nebylo možné projet. 

Stovky strojů byly ozdobeny českými a někdy i moravskými vlajkami a někteří zemědělci na své traktory připevnili plakáty formátu A4 shrnující důvody protestu. Tato akce probíhá na několika místech v Česku, ale hlavní událost se konala právě v Hodoníně.

Po 10:00 se traktory na hranici seřadily do tří řad a o půl hodiny později se na slovenské straně hranic poskládaly dvě řady traktorů, čímž úplně uzavřely průjezd přes hranici z obou stran.

Protestující Maďaři s transparenty "Evropo, probuď se!" či "STOP ukrajinskému obilí" společně s českými farmáři v bezpečnostních vestách se shromáždili v prostoru bývalé celnice u pódia, kde se očekává vystoupení zástupců pořadatelů z Česka i Slovenska. Demonstranti ze Slovenska byli vybaveni houkačkami, řehtačkami i sirénou.

Dnešní protestní akce organizují Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství. Kromě České republiky se k protestům, které vyjadřují nespokojenost s politikou EU, připojily i Slovensko, Polsko, Maďarsko, Litva a Lotyšsko. Podporu mají i od zemědělců z některých balkánských zemí.

Dnešní protest není spojen s pondělní akcí, kdy někteří zemědělci demonstrovali před ministerstvem zemědělství v Praze. Proti této akci se však hlavní zemědělské organizace ohradily. Zemědělci prostřednictvím protestní jízdy s traktory částečně zablokovali pražskou magistrálu a na chvíli omezili provoz tramvají v centru hlavního města. Jejich požadavkem bylo, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu.

Související

Více souvisejících

zemědělci protestní akce zemědělců protest zemědělců v Praze (19.2.2024)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy