Putina ve vaku na mrtvoly nahradila na budově ministerstva vnitra plachta se symboly 17. listopadu

Na budově ministerstva vnitra na pražské Letné visí od dnešní noci plachta se symboly srdce, české vlajky a gesta vítězství, které odkazují k blížícímu se výročí 17. listopadu. Video z instalace na twitteru sdílel ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Plachta nahradila předchozí velkoplošné plátno zobrazující českou a ukrajinskou vlajku, uprostřed kterých byla podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. ČTK to potvrdil Ondřej Matyáš ze spolku Dekomunizace. Spolek plachty vyvěsil na základě společné iniciativy s ministrem vnitra.

Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Mělo značit výročí spojení vzniku samostatného Československa s poukazem na odhodlanost bránit demokratické hodnoty svrchovaného státu. "Nezávislost a svoboda, kterou jsme tehdy získali, se stala samozřejmostí. Tato éra skončila a tváří v tvář agresorovi zase a znovu ukážeme, že ji budeme bránit a bojovat za ni hrdě pod českou vlajkou," uvedl. Kontroverzní podobiznu ruského prezidenta kritizovala mimo jiné moskevská tisková agentura a ocenila některá ukrajinská média. "Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši vlajku," dodal tehdy Rakušan.

K současné instalaci napsal, že 17. listopad je výzvou, apelem a pobídkou k přemýšlení o tom, jak jsme naložili s hodnotami, ideály a myšlenkami tehdejších revolučních událostí. "17. listopad je rovněž připomínkou toho, že se nesmíme smiřovat s útlakem, represemi, terorem. Učí nás, že i v těžkých časech je třeba odhodlaně, vytrvale a neohroženě hájit svá práva a postavit se na obranu přátel. Že svoboda s demokracií nejsou samozřejmostí, naopak stojí práci," uvedl ministr vnitra.

Související

Více souvisejících

Ministerstvo vnitra 17. listopad

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Po ruském útoku na Oděsu je nejméně pět mrtvých včetně kojence. Úřady vyhlásily den smutku

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také tříměsíční dítě. Administrativa oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásila neděli 3. března za den smutku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy