Ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra

Ministerstva zakazují TikTok na technice určené ke služebním účelům

Ministerstvo vnitra bude trvat na tom, aby aplikaci TikTok neměli jeho zaměstnanci na žádné technice využívané ke služebním účelům. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). K omezení používání TikToku na pracovních zařízeních se připojuje i ministerstvo zahraničí. Resort to uvedl na twitteru. 
Martin Exner Rozhovor

"Když zakřičíte, že zabijete prezidenta, tak to řeší policie." Exner pro EZ vysvětluje nový zákon proti škodlivému obsahu na internetu, cenzuru odmítá

Poslanec za Starosty a nezávislé a člen výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Martin Exner v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak bude vypadat nový zákon o blokování online obsahu ohrožujícího národní bezpečnost. „Když budete stát někde na Václaváku a křičet, že půjdete zabít prezidenta, policie to okamžitě řeší. Tento zákon umožňuje totéž v online prostoru,“ popisuje.
Vít Rakušan

Rakušan odmítl kritiku úprav rodného listu. Z některých zmizí termíny otec a matka

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes vyzval Alianci pro rodinu, aby zaměřila své úsilí na děti, které pomoc skutečně potřebují. Organizace kritizuje záměr vnitra, podle něhož by dětem stejnopohlavních párů měly matriky vydávat nový vzor rodného listu, kde budou termíny "otec" a "matka" nahrazeny identickými kolonkami s názvem "rodič". 
Ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra dostalo od ÚOHS pokutu 200 tisíc za smlouvu s Českou poštou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal ministerstvo vnitra pokutou 200.000 korun za smlouvu na provoz a rozvoj systému datových schránek na roky 2018 až 2022. Ministerstvo ji zadalo mimo zadávací řízení, protože chybně aplikovalo výjimku ze zákona. Úřad dnes o rozhodnutí informoval v tiskové zprávě. 
Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.
Ministerstvo vnitra

Česko i přes rozpory s Moskvou ruským občanům pomáhá. Loni registrovalo 157 příchozích Rusů

Ruský prezident Vladimir Putin 21. září loňského roku vyhlásil částečnou vojenskou mobilizaci. Armádě na ukrajinských bojištích chyběli muži. Mnoho z nich zemřelo, utrpělo zranění nebo upadlo do zajetí. Tato vojenská mobilizace způsobila něco, s čím ruský vůdce zřejmě nepočítal – útěk desítek až stovek tisíc mužů pryč ze země. Jejich situaci a možnosti EuroZprávy.cz zmonitorovaly. 
Lidé volí v prezidentských volbách.

Voličský průkaz pro druhé kolo: Lidé o něj stále mohou žádat. Do kdy je lhůta?

Lidé, kteří nebudou moci volit ve druhém kole prezidenta ve své domovské obci, si stále mohou požádat o voličský průkaz. Písemnou žádost musí dostat městský nebo obecní úřad v místě trvalého bydliště voliče do pátku 20. ledna 16:00. Lhůta pro osobní podání žádosti končí ve středu 25. ledna. Upozornil na to dnes před novináři ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec. 
Česká pošta, ilustrační fotografie

České poště podle senátorů hrozí bankrot, vnitro vyzvali k záchraně firmy

Ministerstvo vnitra by mělo podle Senátu jako zakladatel České pošty zabránit jejímu finančnímu ohrožení, které souvisí mimo jiné s výpadkem příjmů kvůli povinnému zavádění datových schránek. Mělo by tím zajistit poskytování zejména základních poštovních služeb. Senát o to dnes ministerstvo požádal na popud své komise pro rozvoj venkova. 
Josef Středula

Středula se oficiálně vzdal kandidatury, lidé se to dozví ve volebních místnostech

Odborový předák Josef Středula dnes dopoledne na ministerstvu vnitra osobně učinil prohlášení o vzdání se kandidatury ve volbách hlavy státu. Rozhodnutí, že odstoupí, aby tak posílil šance někdejší rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové, zveřejnil v nedělní debatě České televize. O jednání Středuly na ministerstvu ČTK řekla mluvčí úřadu Hana Malá. 
Karel Janeček

Janeček podal stížnost proti vyřazení z voleb. Vnitro ji radí zamítnout

Ministerstvo vnitra navrhlo Ústavnímu soudu (ÚS) zamítnout stížnost podnikatele Karla Janečka, který ji podal kvůli tomu, že ho úřad nezaregistroval jako kandidáta pro lednovou volbu prezidenta. Informaci České televize (ČT) potvrdila ČTK mluvčí ministerstva Klára Dlubalová. Janeček ve stížnosti žádá odklad voleb a zrušení právní úpravy. Vnitro mu neuznalo část podpisů občanských podporovatelů.
Budova Nejvyššího správního soudu v Brně

NSS vyzval ke změně registrace občanských prezidentských kandidátů

Nejvyšší správní soud (NSS) při přezkoumávání registračního procesu občanských kandidátů pro prezidentskou volbu narazil podle členů specializovaného senátu na řadu problémů, deficitů právní úpravy a "neblahých skutečností". Systém shromažďování 50.000 podpisů a jejich ověřování je podle vyjádření soudců v podstatě neudržitelný a je čas uvažovat o jeho změně. 
Petr Pavel

Kandidáti na prezidenta 2023: Kdy budou znát svá volební čísla?

Státní volební komise vylosuje ve středu odpoledne volební čísla kandidátům na prezidenta republiky, kterého si lidé budou vybírat za měsíc. ČTK to dnes oznámila mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Stejně jako před pěti lety dostane čísla devět kandidátů, kteří byli k volbám připuštěni rozhodnutím ministerstva vnitra nebo Nejvyššího správního soudu (NSS).
Vratislav Mynář

Pražský hrad dostal pokutu od ministerstva vnitra. Mynář řekl, v čem se pochybilo

Ministerstvo vnitra udělilo Kanceláři prezidenta republiky (KPR) pokutu 60.000 korun za vedení spisové služby. Na pokutu dnes upozornil Český rozhlas Radiožurnál. V případu šlo i o skartaci dvou utajovaných dokumentů. Podle vedoucího KPR Vratislava Mynáře se ministerstvo vnitra zabývalo vedením celé spisové služby, zejména částí neutajovaných písemností. Případ dvou skartovaných utajovaných dokumentů byl podle Mynáře pouze částí sankce. Mynář to dnes řekl ČTK. 

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 14 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy