V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.
Rozhodnutí dnes na tiskové konferenci oznámil šéf Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Regulovaná složky by se měla u elektřiny zvýšit o zhruba 1077 korun za megawatthodinu a přibližně o 125 korun za megawatthodinu u plynu. U velkých odběratelů stoupne regulovaná složka ještě více.
Trávníček uvedl, že úřad oproti původnímu návrhu, který předpokládal navýšení regulované složky u elektřiny o 71 procent, našel úspory ve výši asi čtyř miliard korun. Podle šéfa rady byly využity veškeré možnosti, aby se omezil dopad na zákazníky.
"Již v průběhu roku došlo ke snížení nákladů hrazených odběrateli oproti normální situaci o 11 miliard korun a další čtyři miliardy úspor jsme vyjednali ještě po zveřejnění návrhů cenových rozhodnutí, během konzultačního procesu," prohlásil.
Trávníček zdůraznil, že regulační úřad se při stanovování složek musí řídit zákonem. "Snížením regulovaných plateb celkově o 15 miliard korun ERÚ vyčerpal své zákonné limity bezezbytku," konstatoval.
K mimořádné schůze k cenám energií se dnes sešla Poslanecká sněmovna, kde vystoupil premiér Petr Fiala (ODS). Ještě před definitivním rozhodnutím úřadu zopakoval, že ceny energií porostou maximálně o jednotky procent.
"Žádné plošné, drastické, masivní zdražení se nekoná a každý, kdo říká něco jiného, tak neříká pravdu, nevychází z faktu, tvrzení distributorů nevychází z čísel, která máme k dispozici. Jenom šíří paniku," konstatoval šéf občanských demokratů a zároveň dodal, že ceny energií už se nevrátí na hladinu před vypuknutím války na Ukrajině.
Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) se potvrdilo to, co říkal opakovaně. "Domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu v průměru o méně než 10 procent. Podobné to bude u firem. Nekoná se katastrofický scénář, tedy že ceny zákazníkům vzrostou o desítky procent," řekl dnes v Poslanecké sněmovně.
Valná většina zákazníků podle ministra už pocítila dopady ruské invaze na Ukrajinu, takové lidi nečeká zásadní změna. Výrazný nárůst ceny se bude týkat milionu klientů, kteří si zafixovali ceny ještě před válkou, naznačil Síkela.
"Sice po celou dobu platili předválečné ceny, přesto od státu obdrželi příspěvek z úsporného tarifu a veškeré dotace. Právě tuto skupinu čeká nejvýraznější nárůst plateb za elektřinu. Až jim skončí fixace, začnou za elektřinu platit stejnou cenu jako ostatní zákazníci. V souhrnu některým mohou vzrůst platby až o 70 procent," zmínil.
Cena energií se sestává z obchodní části, kterou určují dodavatelé, a regulované složky. Tu spravuje stát a v příštím roce by v případě domácností měla činit přes 39 procent konečné ceny elektřiny a asi 20 procent konečné ceny plynu.
Související
Čechům klesnou ceny elektřiny i plynu, tvrdí ERÚ. Vydal cenové rozhodnutí
Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti
energie , Energetika , Energetický regulační úřad , Elektřina , plyn
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 47 minutami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 1 hodinou
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 2 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 3 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 3 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 4 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 5 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 6 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 7 hodinami
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 8 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
včera
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
včera
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
Policie shání svědky úterní vážné nehody autobusu a tramvaje v Praze, která si vyžádala celkem 18 zraněných osob. Vyšetřovatelé už dříve uvedli, že autobus před střetem vybočil z jízdního pruhu.
Zdroj: Jan Hrabě