Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

Rozhodnutí dnes na tiskové konferenci oznámil šéf Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Regulovaná složky by se měla u elektřiny zvýšit o zhruba 1077 korun za megawatthodinu a přibližně o 125 korun za megawatthodinu u plynu. U velkých odběratelů stoupne regulovaná složka ještě více. 

Trávníček uvedl, že úřad oproti původnímu návrhu, který předpokládal navýšení regulované složky u elektřiny o 71 procent, našel úspory ve výši asi čtyř miliard korun. Podle šéfa rady byly využity veškeré možnosti, aby se omezil dopad na zákazníky.

"Již v průběhu roku došlo ke snížení nákladů hrazených odběrateli oproti normální situaci o 11 miliard korun a další čtyři miliardy úspor jsme vyjednali ještě po zveřejnění návrhů cenových rozhodnutí, během konzultačního procesu," prohlásil.

Trávníček zdůraznil, že regulační úřad se při stanovování složek musí řídit zákonem. "Snížením regulovaných plateb celkově o 15 miliard korun ERÚ vyčerpal své zákonné limity bezezbytku," konstatoval. 

K mimořádné schůze k cenám energií se dnes sešla Poslanecká sněmovna, kde vystoupil premiér Petr Fiala (ODS). Ještě před definitivním rozhodnutím úřadu zopakoval, že ceny energií porostou maximálně o jednotky procent. 

"Žádné plošné, drastické, masivní zdražení se nekoná a každý, kdo říká něco jiného, tak neříká pravdu, nevychází z faktu, tvrzení distributorů nevychází z čísel, která máme k dispozici. Jenom šíří paniku," konstatoval šéf občanských demokratů a zároveň dodal, že ceny energií už se nevrátí na hladinu před vypuknutím války na Ukrajině. 

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) se potvrdilo to, co říkal opakovaně. "Domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu v průměru o méně než 10 procent. Podobné to bude u firem. Nekoná se katastrofický scénář, tedy že ceny zákazníkům vzrostou o desítky procent," řekl dnes v Poslanecké sněmovně. 

Valná většina zákazníků podle ministra už pocítila dopady ruské invaze na Ukrajinu, takové lidi nečeká zásadní změna. Výrazný nárůst ceny se bude týkat milionu klientů, kteří si zafixovali ceny ještě před válkou, naznačil Síkela. 

"Sice po celou dobu platili předválečné ceny, přesto od státu obdrželi příspěvek z úsporného tarifu a veškeré dotace. Právě tuto skupinu čeká nejvýraznější nárůst plateb za elektřinu. Až jim skončí fixace, začnou za elektřinu platit stejnou cenu jako ostatní zákazníci. V souhrnu některým mohou vzrůst platby až o 70 procent," zmínil.

Cena energií se sestává z obchodní části, kterou určují dodavatelé, a regulované složky. Tu spravuje stát a v příštím roce by v případě domácností měla činit přes 39 procent konečné ceny elektřiny a asi 20 procent konečné ceny plynu. 

Související

Jaderná elektrárna Dukovany Komentář

Česko hledá odpověď na zásadní otázku. Ano, či ne novým jaderným elektrárnám?

Nedávná analýza poradenské společnosti EGÚ Brno konstatovala, že Česká republika zůstala i v roce 2023 vývozcem elektřiny do zahraničí. Podíl exportu se sice snižuje, ale i tak jsme vyvezli devět terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziročně o pět TWh méně. Česko přitom samo spotřebuje elektřiny přes šedesát TWH za rok. Ale i tak se loni ČR stala čtvrtým největším exportérem elektřiny v EU. Člověk by z toho mohl mít, tak nějak na první dobrou, radost, jenže taková zpráva a přístup řady extremistických politiků, spíše posiluje řadu mýtů, dezinformací a odsudků o energetice.
Ilustrační fotografie. Komentář

Budeme mít letos drahé energie? Hysterie politiků to naznačuje, ale realita je jiná

Experti z opozičních politických stran k současné vládě České republiky by měly dozajista obsadit místa vypravěčů pohádek minimálně v Českém rozhlase. Jejich neustálý pláč a kritika o drahých energiích nebere konce, zvlášť některým jedincům se už musí z černých scénářů o přemrštěných cenách energií zdát v noci dozajista noční můry. Co na tom, že během prvních lednových dní klesla cena zemního plynu na burze na hodnotu 30 eur/MWh, zatímco začátkem ledna loňského roku byla o více než dvojnásobek vyšší? Hluchota a slepota těchto lidí, toužících po moci, je zkrátka bezbřehá.

Více souvisejících

energie Energetika Energetický regulační úřad Elektřina plyn

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy