PŮVODNÍ ZPRÁVA | Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

„Je pravdou, že energeticky úsporné bydlení, pasivní domy, mají své výhody, ale je to samozřejmě otázka peněz. Většina populace toto vůbec neřeší, lidé jsou rádi, že mají vůbec nějaké bydlení,“ vysvětlila mluvčí Raiffeisenbank Martina Kotasová pro EuroZprávy.cz.

Připustila ale, že pasivní domy a energeticky úsporné budovy jsou v Česku stále populárnější. „Energeticky úsporná budova však musí mít dobrý nápad a myšlenku a musí být správně dotažená za místních podmínek. Stejná stavba v jiných podmínkách vůbec fungovat nemusí,“ upřesnila. 

Podle ní je třeba zvážit hned několik záležitostí, co se týká nákladů a následných výhod. Jako první jsou samozřejmě počáteční náklady na stavbu. „Nízkoenergetické domy často znamenají vyšší investice při pořízení, protože jejich stavba vyžaduje speciální materiály a technologie, které minimalizují energetické ztráty, jako jsou například izolace, nízkoenergetická okna, či technologie využívající obnovitelné zdroje energie,“ popsala Kotasová.

„Na druhé straně, nízkoenergetické domy mají obecně nižší provozní náklady, protože spotřebují méně energie na vytápění, chlazení a provoz domácnosti. Tyto úspory mohou časem vyvážit vyšší počáteční investici,“ dodala.

Nízkoenergetické domy mají důležitý vliv na komfort a zdraví. „Nízkoenergetické domy často nabízejí lepší kvalitu vnitřního prostředí, díky lepšímu systému větrání a lepší izolaci, což může přispět k lepšímu zdraví a komfortu jejich obyvatel. I když to může být těžké kvantifikovat, je to důležitý aspekt při rozhodování. Je třeba přihlížet ke konkrétním potřebám a situaci budoucího uživatele,“ upřesnila. 

S tím, že investice do nízkoenergetických domů a bytů jednoznačně přináší dlouhodobé úspory a zvyšují energetickou nezávislost, souhlasí člen představenstva ČSOB Hypoteční banky Miroslav Zetek. „Takové bydlení pak nejen snižuje náklady na energie, ale také chrání před možnými krizemi a přispívá k ochraně životního prostředí, což by mělo být přirozeným závazkem každého z nás. A je to také klíčovým závazkem skupiny ČSOB,“ vylíčil pro EuroZprávy.cz.  

„Vidíme však, že tento přístup oceňují i naši klienti – už každá třetí nová hypotéka v ČSOB Hypoteční bance je určena na financování úsporného bydlení, což jednoznačně potvrzuje rostoucí zájem o udržitelné a odpovědné řešení bydlení,“ doplnil Zetek. 

Cenu takového bydlení ovlivňuje mnoho faktorů. „Každý dům je jiný. Doba vzniku, místo, kde byl postaven, peníze, které do něj byly vloženy, i naše návyky a chování – to vše určuje, kolik nás bude bydlení ročně stát. Náklady na bydlení, elektřinu, vodu a paliva tvoří v průměru okolo 25 % pravidelných měsíčních výdajů domácností v České republice,“ přiblížil.

Důležitou roli hrají mladí lidé do 36 let. „Mladí do 36 let jsou obecně silnou skupinou klientů. Například v ČSOB Hypoteční bance uzavřeli prvním pololetí 50 procent všech hypoték. Vnímáme také, že je nízkoenergetické bydlení v této skupině opravdu trendem, více se o něj zajímají, přemýšlejí nad budoucností v dlouhodobějším měřítku, více se zajímají obecně o udržitelnost a možnosti, jak k ní přispět,“ shrnul Zetek. 

Jak Raiffeisenbank, tak ČSOB motivují své klienty k investici do energeticky úsporného bydlení. Mluvčí první jmenované banky Kotasová popsala oblasti, kde může nízkoenergetické bydlení znamenat úsporu.

„Energeticky úsporné domy jsou navrženy tak, aby minimalizovaly potřebu vytápění a chlazení. Používají izolace, energeticky efektivní okna, a často mají také design, který maximalizuje přírodní světlo a teplo. To znamená, že majitel domu by měl výrazně ušetřit na nákladech na energii,“ uvedla.

Dalším faktorem je úspora vody. „Mnoho nízkoenergetických domů také využívá systémy pro úsporu vody, jako jsou šetrné toalety, sprchové hlavice a kohoutky, i systémy pro sběr a využití dešťové vody. To může vést k výrazné úspoře na nákladech za vodu,“ doplnila Kotasová.

Důležité jsou také úspory na opravách. „Energeticky úsporné domy jsou často postaveny s použitím kvalitních, trvanlivých materiálů, které vyžadují méně údržby a oprav,“ poznamenala.

Do karet vlastníků nízkoenergetických budov mohou hrát i výhodnější dotace a úvěry. „Často jsou nabízeny dotace, daňové úlevy nebo úrokově zvýhodněné úvěry na stavbu nízkoenergetických domů. Je velmi důležité prověřit lokální podmínky a možnosti, které můžou výrazně ovlivnit finanční aspekt nákupu – pokrýt část nákladů,“ zdůraznila mluvčí Raiffeisenbank.

Výhodnější je i případný prodej nemovitosti. „Energeticky úsporné domy jsou stále více žádané, což může vést k lepší hodnotě nemovitosti při jejím prodeji. Budoucí tržní hodnota takového domu bude vyšší v porovnání s tradičními domy,“ podotkla. 

Kupce ke koupi spíše úsporného bydlení motivuje i ČSOB. „Na energeticky úsporné bydlení (pro nemovitosti v energetické třídě A nebo B) aktuálně nabízíme klientům hypotéku s výhodnější úrokovou sazbou,“ přiblížil Zetek.

„K tomu jim nabízíme i další výhody a motivace, jako například mimořádnou splátku z dotace Nová zelená úsporám zdarma (při splnění určitých podmínek), slevu 30 % na pojištění nemovitosti Náš domov, které ochrání i solární panely, rekuperaci, tepelné čerpadlo a další technologie, či třeba slevu 30 % na zhotovení energetického štítku,“ shrnul. 

Klienti mají vícero možností, jak využít služeb banky. „Pokud pak chtějí rekonstruovat, u nás na webu najdou speciální konfigurátor, který je provede možnostmi úsporných řešení, poradí jim, jaké dotace od státu by mohli využít a na co, nebo jim vysvětlíme různé možnosti financování takové rekonstrukce. Financování pak samozřejmě jsme schopni s nimi i realizovat,“ uzavřel člen představenstva ČSOB Hypoteční banky. 

Související

Petr Fiala

Budoucnost bydlení v Česku? O státní podporu žádají desítky projektů

Jen čtyři měsíce od spuštění je v programu Dostupné nájemní bydlení přes 90 žádostí o podporu projektů na výstavbu, rekonstrukce nebo nákupy bytů za 5,1 miliardy korun. To představuje téměř 1 500 bytů. Kroky pro zvýšení dostupnosti bydlení v Česku dnes na tiskové konferenci představili premiér Petr Fiala (ODS), ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ředitel SFPI Daniel Ryšávka. 
Ilustrační foto

Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat

V roce 2025 došlo k drobným změnám v pravidlech pro získání příspěvku na bydlení, což může ovlivnit značný počet domácností. Tento příspěvek je podle webu MoneyMAG.cz určen těm, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich čistého příjmu. Pokud vaše výdaje na bydlení tuto hranici překračují, můžete mít nárok na tuto finanční pomoc.

Více souvisejících

Bydlení Byty Energetika energie Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy