PŮVODNÍ ZPRÁVA | Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

„Je pravdou, že energeticky úsporné bydlení, pasivní domy, mají své výhody, ale je to samozřejmě otázka peněz. Většina populace toto vůbec neřeší, lidé jsou rádi, že mají vůbec nějaké bydlení,“ vysvětlila mluvčí Raiffeisenbank Martina Kotasová pro EuroZprávy.cz.

Připustila ale, že pasivní domy a energeticky úsporné budovy jsou v Česku stále populárnější. „Energeticky úsporná budova však musí mít dobrý nápad a myšlenku a musí být správně dotažená za místních podmínek. Stejná stavba v jiných podmínkách vůbec fungovat nemusí,“ upřesnila. 

Podle ní je třeba zvážit hned několik záležitostí, co se týká nákladů a následných výhod. Jako první jsou samozřejmě počáteční náklady na stavbu. „Nízkoenergetické domy často znamenají vyšší investice při pořízení, protože jejich stavba vyžaduje speciální materiály a technologie, které minimalizují energetické ztráty, jako jsou například izolace, nízkoenergetická okna, či technologie využívající obnovitelné zdroje energie,“ popsala Kotasová.

„Na druhé straně, nízkoenergetické domy mají obecně nižší provozní náklady, protože spotřebují méně energie na vytápění, chlazení a provoz domácnosti. Tyto úspory mohou časem vyvážit vyšší počáteční investici,“ dodala.

Nízkoenergetické domy mají důležitý vliv na komfort a zdraví. „Nízkoenergetické domy často nabízejí lepší kvalitu vnitřního prostředí, díky lepšímu systému větrání a lepší izolaci, což může přispět k lepšímu zdraví a komfortu jejich obyvatel. I když to může být těžké kvantifikovat, je to důležitý aspekt při rozhodování. Je třeba přihlížet ke konkrétním potřebám a situaci budoucího uživatele,“ upřesnila. 

S tím, že investice do nízkoenergetických domů a bytů jednoznačně přináší dlouhodobé úspory a zvyšují energetickou nezávislost, souhlasí člen představenstva ČSOB Hypoteční banky Miroslav Zetek. „Takové bydlení pak nejen snižuje náklady na energie, ale také chrání před možnými krizemi a přispívá k ochraně životního prostředí, což by mělo být přirozeným závazkem každého z nás. A je to také klíčovým závazkem skupiny ČSOB,“ vylíčil pro EuroZprávy.cz.  

„Vidíme však, že tento přístup oceňují i naši klienti – už každá třetí nová hypotéka v ČSOB Hypoteční bance je určena na financování úsporného bydlení, což jednoznačně potvrzuje rostoucí zájem o udržitelné a odpovědné řešení bydlení,“ doplnil Zetek. 

Cenu takového bydlení ovlivňuje mnoho faktorů. „Každý dům je jiný. Doba vzniku, místo, kde byl postaven, peníze, které do něj byly vloženy, i naše návyky a chování – to vše určuje, kolik nás bude bydlení ročně stát. Náklady na bydlení, elektřinu, vodu a paliva tvoří v průměru okolo 25 % pravidelných měsíčních výdajů domácností v České republice,“ přiblížil.

Důležitou roli hrají mladí lidé do 36 let. „Mladí do 36 let jsou obecně silnou skupinou klientů. Například v ČSOB Hypoteční bance uzavřeli prvním pololetí 50 procent všech hypoték. Vnímáme také, že je nízkoenergetické bydlení v této skupině opravdu trendem, více se o něj zajímají, přemýšlejí nad budoucností v dlouhodobějším měřítku, více se zajímají obecně o udržitelnost a možnosti, jak k ní přispět,“ shrnul Zetek. 

Jak Raiffeisenbank, tak ČSOB motivují své klienty k investici do energeticky úsporného bydlení. Mluvčí první jmenované banky Kotasová popsala oblasti, kde může nízkoenergetické bydlení znamenat úsporu.

„Energeticky úsporné domy jsou navrženy tak, aby minimalizovaly potřebu vytápění a chlazení. Používají izolace, energeticky efektivní okna, a často mají také design, který maximalizuje přírodní světlo a teplo. To znamená, že majitel domu by měl výrazně ušetřit na nákladech na energii,“ uvedla.

Dalším faktorem je úspora vody. „Mnoho nízkoenergetických domů také využívá systémy pro úsporu vody, jako jsou šetrné toalety, sprchové hlavice a kohoutky, i systémy pro sběr a využití dešťové vody. To může vést k výrazné úspoře na nákladech za vodu,“ doplnila Kotasová.

Důležité jsou také úspory na opravách. „Energeticky úsporné domy jsou často postaveny s použitím kvalitních, trvanlivých materiálů, které vyžadují méně údržby a oprav,“ poznamenala.

Do karet vlastníků nízkoenergetických budov mohou hrát i výhodnější dotace a úvěry. „Často jsou nabízeny dotace, daňové úlevy nebo úrokově zvýhodněné úvěry na stavbu nízkoenergetických domů. Je velmi důležité prověřit lokální podmínky a možnosti, které můžou výrazně ovlivnit finanční aspekt nákupu – pokrýt část nákladů,“ zdůraznila mluvčí Raiffeisenbank.

Výhodnější je i případný prodej nemovitosti. „Energeticky úsporné domy jsou stále více žádané, což může vést k lepší hodnotě nemovitosti při jejím prodeji. Budoucí tržní hodnota takového domu bude vyšší v porovnání s tradičními domy,“ podotkla. 

Kupce ke koupi spíše úsporného bydlení motivuje i ČSOB. „Na energeticky úsporné bydlení (pro nemovitosti v energetické třídě A nebo B) aktuálně nabízíme klientům hypotéku s výhodnější úrokovou sazbou,“ přiblížil Zetek.

„K tomu jim nabízíme i další výhody a motivace, jako například mimořádnou splátku z dotace Nová zelená úsporám zdarma (při splnění určitých podmínek), slevu 30 % na pojištění nemovitosti Náš domov, které ochrání i solární panely, rekuperaci, tepelné čerpadlo a další technologie, či třeba slevu 30 % na zhotovení energetického štítku,“ shrnul. 

Klienti mají vícero možností, jak využít služeb banky. „Pokud pak chtějí rekonstruovat, u nás na webu najdou speciální konfigurátor, který je provede možnostmi úsporných řešení, poradí jim, jaké dotace od státu by mohli využít a na co, nebo jim vysvětlíme různé možnosti financování takové rekonstrukce. Financování pak samozřejmě jsme schopni s nimi i realizovat,“ uzavřel člen představenstva ČSOB Hypoteční banky. 

Související

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?
Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

Více souvisejících

Bydlení Byty Energetika energie Lidé

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy