Bývalý děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík, který byl odvolán ze své funkce, podal žalobu proti tomuto rozhodnutí. Ševčík své odvolání dlouhodobě zpochybňuje a tvrdí, že postup rektora byl nezákonný a politicky motivovaný. Informaci o žalobě sdělil Radiožurnálu.
Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák vydal rozhodnutí o odvolání v polovině prosince, přičemž Ševčík již tehdy prohlásil, že považuje tento krok za nezákonný a politicky motivovaný. Odvolání odmítl převzít osobně a naopak požadoval, aby mu bylo doručeno do datové schránky.
Důvodem odvolání podle rektora bylo nevhodné chování Ševčíka na veřejnosti, které podle něj výrazně poškodilo dobré jméno fakulty. Dvořák zdůraznil, že odvolání nebylo motivováno politickými názory Ševčíka, ale důsledky jeho veřejných prohlášení. Uvedl, že nedošlo-li by k odvolání, mohlo by to mít vážné následky pro školu.
Ševčík však tvrdí, že jeho odvolání má politický charakter a že poškozuje univerzitu více než jeho hodnocení premiéra Petra Fialy (ODS). Kvalifikoval premiéra jako "hňupa" a eurokomisařku Věru Jourovou jako "Joudovou". Tato hodnocení podle rektora nejsou vyjádřením svobodného názoru, jak tvrdí Ševčík, ale jsou nevhodným znevažováním veřejně činné osoby.
Ševčíkův právní zástupce, bývalý prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch, poslal žalobu datovou schránkou. Žaloba obsahuje několik obvinění, včetně diskriminace a šikany. Ševčík tvrdí, že rozhodnutí rektora narušuje ústavně zaručenou svobodu projevu a akademické svobody.
Rektor Dvořák uvedl, že nezná obsah žaloby a nemůže se k ní podrobně vyjádřit.
Související
Miroslav Ševčík si převzal rozhodnutí o odvolání z funkce děkana fakulty VŠE
Miroslav Ševčík skončil. Rektor VŠE vydal rozhodnutí o odvolání děkana
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
před 22 minutami
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
před 39 minutami
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
Aktualizováno před 47 minutami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhraje volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
před 2 hodinami
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno před 2 hodinami
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
před 4 hodinami
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
před 5 hodinami
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
před 6 hodinami
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
před 8 hodinami
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
před 9 hodinami
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
před 10 hodinami
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
před 11 hodinami
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
před 12 hodinami
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
před 14 hodinami
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
před 15 hodinami
Počasí: Příští týden se citelně oteplí
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
Zatímco tradiční destinace jako Francie, Itálie nebo Španělsko stále lákají tisíce emigrantů, v posledních letech se objevuje nový trend: Američané stále častěji obracejí svou pozornost k zemím střední a východní Evropy. Podle aktuálních dat a průzkumů veřejného mínění webu CNN touží po odchodu z USA rekordní množství lidí, přičemž země jako Polsko, Rumunsko, Albánie nebo Česká republika nabízejí to, co ve své domovině postrádají – bezpečí, nižší náklady na život a výrazně pomalejší životní tempo.
Zdroj: Libor Novák