Praha - Paragrafy o jmenování profesorů se v návrhu novely vysokoškolského zákona ani po dohodě s prezidentem Milošem Zemanem měnit nebudou, řekl ČTK ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Rozpory s akademickou obcí podle něj nejsou zásadní, k vyjasnění stanovisek chce požádat prezidenta a rektory o společnou schůzku. V akademickém prostředí nadále panuje zjitřená nálada. Například na vědecké radě Univerzity Karlovy v Praze ve čtvrtek v souvislosti se jmenováním profesorů zazněly obavy z obcházení zákona.
Prezident Zeman na nedávné tiskové konferenci řekl, že je ochoten nadále jmenovat profesory, ale vymínil si právo se ke kandidaturám vyjadřovat. Ministr Chládek mu slíbil, že s ním bude návrhy konzultovat předem.
Prezident se prý ptal na situace, kdy se bude nad kandidáty vznášet stín jiných pochybností než toho, že řízení ke jmenování profesorem neproběhlo dle pravidel. Navíc se tyto důvody mohou objevit až po té, co návrh schválí vláda. "Hypoteticky, že kandidát mezitím někoho zavraždí, jak se dál postupuje. Tohle je extrémní situace, ale těch případů může být celá řada," přiblížil Chládek charakter Zemanových připomínek. V těchto situacích by se prý mohlo s univerzitou konzultovat, zda na předložení návrhu trvá.
Legislativní oporu však tento proces mít nebude. "Myslím, že to do zákona dávat nebudeme, ale je vhodná dohoda, jak postupovat, když už to bude v procesu a něco takového se stane. Myslím, že je docela dobré, aby byla určitá diskuse nebo debata," uvedl ministr.
Rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek na nedávném setkání s novináři také upozornil na podobné extrémní případy provinění, které může prezident zjistit také díky svému přístupu k tajným informacím. Případ literárního historika Martina C. Putny, kterého Zeman loni dlouho odmítal jmenovat kvůli jeho nevhodnému chování na veřejnosti, však podle něj ukázal, že riziko zásahů hlavy státu je daleko vyšší. Prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka na jednání vědecké rady vyjádřil obavy, aby vedle zákona nevznikla paralelní praxe prověřování kandidátů na profesuru.
Ministr školství se 4. prosince chystá na zasedání pléna České konference rektorů v Brně a byl by rád, kdyby se situace uklidnila. Bude iniciovat společnou schůzku se Zemanem a rektory, aby si vyříkali nejasnosti a mohli dále pokračovat ve spolupráci. "Nemyslím si, že by tam byly zásadní rozpory, protože řada z nich se dělají jako bublina," dodal ministr.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Senát nestačí? Rath kandiduje v komunálních volbách, zpět do politiky chce i Chládek
Fotbalová asociace ČR potvrdila zadržení předsedy Pelty
Marcel Chládek , Vysoké školy , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
před 1 hodinou
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
před 2 hodinami
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
před 4 hodinami
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
před 4 hodinami
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
před 5 hodinami
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
před 6 hodinami
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
před 7 hodinami
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
před 8 hodinami
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
před 9 hodinami
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
před 10 hodinami
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
před 11 hodinami
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
před 11 hodinami
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
před 12 hodinami
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
před 13 hodinami
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
před 14 hodinami
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
před 15 hodinami
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák