Chrastava - Výměnou vedení výchovného ústavu v Chrastavě se bude zabývat prezident republiky Miloš Zeman. Nespokojení pracovníci zařízení poslali na Hrad petici a otevřený dopis. Odmítají, že by za zdmi ústavu docházelo k porušování práv dětí a obávají se, že uvolňování režimu ohrožuje je samotné.
Výchovný ústav v Chrastavě prochází personálním zemětřesením. Ministerstvo školství tam před deseti dny dosadilo dočasné vedení. Podle vyjádření inspekce a ombudsmanky se v zařízení porušovala práva chovanců.
Předchozí vedení ale tvrdí, že jde o pomstu dvou bývalých zaměstnankyň. Dočasné vedení plánuje odstranit mříže a uvolnit zaběhlý a osvědčený režim. Učitelé a vychovatelé v petici varují, že se bojí a pobyt v zařízení ohrozí je samotné. Prezidentovi Zemanovi píší, že se bojí o své životy.
Problémoví chlapci, s kriminální minulostí či psychiatrickou diagnózou údajně cítí mnohem větší volnost a si začínají více dovolat. V roce 1998 v Chrastavě chovanci při pokusu o útěk umlátili vychovatelku dřevěným samorostem a druhou velmi těžce zranili.
Ústav je určený pro chlapce od dvanácti do osmnácti let, kteří mají nařízenou ústavní a ochrannou výchovu, a to nejen pro záškoláctví a užívání omamných látek, ale i pro páchání trestné činnosti majetkového, násilného a sexuálního charakteru. Mnozí mají za sebou například loupežná přepadení dětí i starých lidí či krádeže.
30. července 2026 19:25
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
Související
Zneužívání chlapce v Chrastavě? Ministerstvo nepochybilo, dušuje se Plaga
Chovanec pasťáku v Chrastavě byl odsouzen, zneužíval postiženého chlapce
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
před 1 hodinou
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
před 2 hodinami
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
před 2 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
před 2 hodinami
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 2 hodinami
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
před 3 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 3 hodinami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 4 hodinami
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 5 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 5 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 6 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 8 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
včera
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
včera
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
včera
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv pokračuje v intenzivním řešení omezené dostupnosti léčivých přípravků s účinnou látkou tamoxifen. Díky mimořádným opatřením se podařilo zajistit téměř 6 000 balení, která jsou nyní postupně distribuována do lékáren po celé České republice. Další dodávky jsou již na cestě a budou do distribuční sítě uvolňovány v průběhu příštího týdne.
Zdroj: Jan Hrabě