Válka s Babišem? Chládek nasliboval miliardy a dostal "jen" 83 milionů

Praha - Ministerstvo školství by mělo podle návrhu rozpočtu na příští rok dostat o 83 milionů korun víc. Návrh, který má ČTK k dispozici, označil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) za naprosto nepřijatelný. Chce navýšení o tři až pět miliard korun. Podle návrhu by měly v roce 2015 klesnout výdaje většině ministerstev.

Pro letošní rok je objem peněz schválených pro resort školství bezmála 125 miliard korun. V roce 2015 by mělo ministerstvo dostat navíc o 83,5 milionu, tedy o 0,06 procenta. Údaje jsou bez započtení peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů.

"Trvám na tom, že to navýšení se má pohybovat mezi třemi až pěti miliardami," uvedl Chládek v reakci na návrh rozpočtu. V rozhovoru pro ČTK minulý týden řekl, že by chtěl učitelům přidat na platech 1,5 miliardy Kč, nepedagogickým pracovníkům škol asi půl miliardy, další dvě miliardy by měly jít do škol v souvislosti s nástupem silných populačních ročníků. Další zhruba půlmiliardu plánoval dát ministr do fondu na navýšení kapacit škol a školek, přidat chtěl i na sport.

"Předpokládám, že o tom bude další debata," dodal k navrhované výši rozpočtu s tím, že udělá maximum pro to, aby se peníze navýšily. Co by dělal, kdyby peníze nedostal, nechtěl předjímat.

Návrh prakticky nulového navýšení se nelíbí ani šéfovi školských odborů Františku Dobšíkovi. "Znamenalo by to, že to, co si vláda napsala do vládního prohlášení, je neplatné," myslí si. Rostoucí počet žáků v mateřských a základních školách by se prý v takovém případě musel zaplatit z jiné kapitoly, například z peněz určených na vysoké školy či na sport.

Celkově ministerstvo financí navrhuje pro příští rok výdaje bez unijních peněz 1,126 bilionu korun. Letos rozpočet počítá s částkou o 15 miliard nižší, tedy 1,111 bilionu korun. Největší pokles je u ministerstva zemědělství, a to o téměř 6,8 miliardy korun. Naopak o více než 18 miliard korun by měly výdaje stoupnout ministerstvu práce a sociálních věcí.

Rozpočet ministerstva školství patří po ministerstvu práce a sociálních věcí a Všeobecné pokladní správě k nejvyšším položkám státního rozpočtu. Výdaje školství jdou z velké části na platy učitelů.

Související

Více souvisejících

Marcel Chládek Ministerstvo financí rozpočet

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

včera

25. prosince 2025 21:05

Volodymyr Zelenskyj

Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vánočním projevu vyslal světu i Kremlu velmi silný vzkaz, ve kterém se zdánlivě vyjádřil k osudu Vladimira Putina. V emotivním videu Zelenskyj prohlásil, že i když Rusko přineslo Ukrajině nesmírné utrpení, nedokázalo zlomit jednotu ani víru ukrajinského národa. V narážce na ruského vůdce uvedl, že v myslích mnoha lidí dnes rezonuje jediné přání, aby onen původce zla zahynul, ačkoliv v modlitbách k Bohu Ukrajinci žádají o něco vyššího – o mír, za který bojují a který si zaslouží.

25. prosince 2025 19:48

Donald Trump

Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček

Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.

25. prosince 2025 18:35

Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu

Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy