Celý systém je špatný, zlobí se Chládek. Maturitu nemusí mít každý

Praha – Úspěšnost studentů u státních maturit oproti loňsku klesla. Největší propad nastal u matematiky. Matematika je problém obecně, na vině jsou ale i školy, které přijímají studenty bez přijímacích zkoušek, myslí si ministr školství.

„Matematika je strašák na českých školách a ten problém začíná někde na základní škole. Nám se dokonce ukázalo v těch výsledcích, že došlo opravdu k zhoršení vědomostí a dovedností žáků v oboru matematika a že nemají dokonce zásadní znalosti například pravidel zápisu řešení a chybí jim triviální schopnost logické úvahy," komentoval pro Radiožurnál výsledky maturit Marcel Chládek, podle kterého studenti neumí naučené informace používat v praxi.

Ministr přesto nepovažuje čtyřprocentní propad úspěšnosti v matematice za alarmující. „Když si vezmeme ten malý počet studentů, který šel k matematice, tak to není zase zhoršení o nějaké velké množství studentů. Ale je pravdou, že se tím musíme zabývat a pokud chceme zavést povinnou státní maturitu z matematiky, musíme změnit způsob vzdělávání tohoto předmětu od základní školy," uvedl Chládek s tím, že by si povinnou maturitu z matematiky dokázal představit od roku 2020.

Problém vidí ministr také v tom, jak střední školy nabírají studenty. „Proto jsem také přišel s povinnými přijímacími zkouškami. Zároveň si nemyslím, že každý v České republice musí mít maturitu. Proto také přicházím s návrhem, že na učilišti nemusí být maturita, ale po vyučení půjde člověk do praxe a poté si složí mistrovskou zkoušku, která ho bude opravňovat k tomu, k čemu dnes maturita," vysvětlil politik, jaké změny ministerstvo navrhuje.

Dnes totiž musí mít maturitu každý, kdo potřebuje koncesní listinu. V budoucnu by ale mohla stačit právě mistrovská zkouška. „Já si právě myslím, že tam je zakopaný pes a je pravdou, že se nám dnes dostávají na střední školy s maturitou studenti, dokonce i na gymnázia, kteří by v minulosti vůbec neprošli ani například na učební obor s maturitou," myslí si Chládek, že celý systém je špatně nastavený a je potřeba ho změnit.

Ministr zároveň nesouhlasí s jednotnou maturitou pro všechny typy škol. „Gymnázium je zaměřené více na všeobecně vzdělávací předměty, odborné školy více na odborné předměty, mají dokonce jinou hodinovou dotaci a u učňů, tam už to srovnání nejde vůbec. Podle mého názoru nastala chyba ve chvíli, kdy si někdo vzpomněl, že bude jedna úroveň maturity pro gymnázia, odborné školy i učiliště," kritizuje kroky svých předchůdců ministr školství.

Systém jednotných státních maturit naopak podporuje bývalý ředitel gymnázia PORG a poradce ODS pro školství Václav Klaus mladší. Maturita by měla mít stejnou úroveň pro gymnázia i odborné školy. Nebo by se měla jinak jmenovat," myslí si Klaus mladší. S ministrem se ale shodne v tom, že matematika by pro maturanty měla být povinná.

Související

Více souvisejících

Marcel Chládek maturity ministerstvo školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat

Češi v prvním zápase na letošním mistrovství světa ve fotbale sahali po bodovém zisku, proti Jižní Koreji dokonce několik minut vedli. Nakonec ale nezískali ani bod, protože reprezentaci asijské země se podařilo skóre otočit. Národní tým tak bude doufat, že vyhraje alespoň jeden ze dvou zbývajících zápasů ve skupině. 

včera

včera

Estadio Azteca je jedním ze stadionů, kde se odehraje letošní MS.

Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?

O blížícím se fotbalovém mistrovství světa, které vypukne již ve čtvrtek 11. června večer a které poprvé v historii budou spolupořádat tři země – konkrétně USA, Kanada a Mexiko, se v mnoha ohledech může směle mluvit o mistrovství, jaké fotbalový fanoušek dosud nezažil. Nejen rekordním počtem účastníků, kterých bude poprvé až 48, ale také třeba i kvůli změnám pravidel, stejně jako postupového klíče.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody

V Tichém oceánu se oficiálně zformoval klimatický jev El Niño a podle předpovědí meteorologů by mohl dosáhnout historické síly. Tento přirozený oteplovací cyklus, který v tichomořské oblasti blízko rovníku ovlivňuje celosvětové počasí, podle odborníků ještě více zvýší teplotu planety již tak zatížené znečištěním z fosilních paliv a pravděpodobně vyvolá extrémní projevy počasí po celém světě. 

včera

včera

Ilustrační foto

Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití

Polsko v rámci své snahy stát se klíčovou pevností NATO vůči Rusku spustilo rozsáhlý civilní program wGotowości neboli Připravenost, který učí dobrovolníky dovednostem potřebným pro přežití v dobách krize. Tato iniciativa představuje největší projekt dobrovolného obranného výcviku v polské historii a klade si za cíl propojit armádu s veřejností a psychologicky připravit společnost na případný válečný stav.

včera

Kaja Kallasová

Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové

Francie, Německo a další členské státy Evropské unie intenzivně diskutují o zásadní reformě, či dokonce rozpuštění patnáct let staré Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Cílem plánovaných změn je zefektivnit reakci bloku na současné geopolitické krize. Podle informací deníku Financial Times zvažují unijní metropole omezení pravomocí šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové a přesun funkcí tohoto úřadu, disponujícího ročním rozpočtem ve výši jedné miliardy eur, zpět pod Evropskou komisi a jednotlivé členské státy.

včera

včera

Hormuzský průliv

Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí

Útoky Spojených států z posledních hodin podle íránského ministerstva zahraničí prakticky zlikvidovaly platnost dosavadního příměří. Teherán označil americké vojenské akce za nezákonné a kriminální, přičemž zdůraznil, že vedle zjevného porušení Charty OSN a základních pravidel mezinárodního práva ohledně národní suverenity tyto údery učinily dohodu o příměří z 8. dubna fakticky bezvýznamnou. 

včera

Elon Musk

Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí

Násilné nepokoje v Belfastu a dalších britských městech ukázaly rostoucí vliv sociálních sítí, s jejichž pomocí krajně pravicoví aktéři prosazují protipřistěhovaleckou agendu. Rozbuškou pro vlnu neklidu se stal pondělní útok nožem v Belfastu, ze kterého byl obviněn súdánský žadatel o azyl, jenž do Spojeného království dorazil v roce 2023. Incidentu okamžitě využili radikální aktivisté k mobilizaci svých stoupenců. Následující večer provázely pouliční střety, zapalování aut, domů i autobusů a také rasově motivované útoky na majetek, včetně napadení provozovny tureckého holičství.

včera

včera

včera

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty

Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla

Policie v Severním Irsku nasadila vodní děla proti výtržníkům během druhé noci protiimigračních protestů. U kruhového objezdu Sandyknowes poblíž Newtownabbey, severně od Belfastu, tak rozehnala dav přibližně tří set lidí, kteří zapálili nákladní vůz a házeli cihly a zápalné lahve. Nepokoje byly hlášeny také z měst Derry a Coleraine, celkově však byly výtržnosti mírnější než v úterý, kdy davy útočily na etnické menšiny v reakci na pondělní útok nožem v severním Belfastu, který si vyžádal jednoho těžce zraněného muže.

včera

včera

včera

10. června 2026 21:57

Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS

Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy