Předsedu konference rektorů zklamal z přístup vlády k epidemii

Předseda České konference rektorů Martin Bareš je zklamaný z přístupu vlády k šíření covidu-19. Podle něj vyžaduje rychle se zhoršující epidemie aktivnější přístup k zamezení šíření viru. Jaká opatření by se měla přijmout, nespecifikoval.

Například o povinném nošení respirátorů ve výuce nad 50 lidí, které má podle vlády platit od 15. listopadu, podle něj ale už dříve rozhodly některé vysoké školy samy. Opatření vlády by očekával propracovanější a neměla by se zaměřovat jen na školy. Bareš to dnes řekl ČTK.

Testy v Česku v úterý podle dat ministerstva zdravotnictví potvrdily 14.539 případů koronaviru, téměř o polovinu víc než před týdnem a nejvíc za den od poloviny března. V nemocnicích je s covidem-19 téměř 3300 lidí, 486 pacientů ve vážném stavu je nejvíc od počátku května. Přes zhoršující se epidemickou situaci končící vláda hnutí ANO a sociálních demokratů zatím odmítá, že by bylo nutné přistoupit k uzávěře ekonomiky a veřejného života, jaká v Česku byla v březnu v době srovnatelných denních přírůstků nakažených. Dnes kabinet schválil další dílčí opatření proti šíření koronaviru, týkají se neočkovaných zdravotníků, výuky na vysokých školách nebo očkování cizinců.

"Já jsem z přístupu vlády zklamaný," uvedl Bareš. "Domnívám se, že by současná čísla (počtu nakažených) vyžadovala sofistikovanější epidemická opatření. Očekával bych aktivnější přístup," řekl. Například nařídit nošení respirátorů ve výuce na vysokých školách je podle něj nyní málo. Poukázal na to, že třeba Masarykova univerzita, kde je rektorem, toto opatření zavedla sama už od 1. listopadu. Podobně se mohly rozhodnout i některé další vysoké školy. Důraz v opatřeních proti epidemii by se podle něj neměl klást na školství.

Podotkl, že momentálně se obětí opatření proti epidemii stávají zejména děti do 12 let, pro které ještě není ani očkování a které se kvůli šíření viru ve školách často dostávají do karantény. Dodal, že na Masarykově univerzitě je naočkovaných proti covidu-19 až 75 procent studujících a na kolejích jich má očkování 92 procent.

Nemocnice a jednotný intenzivní péče se podle Bareše, který je profesorem neurologie, už opět začínají výrazně plnit pacienty s covidem-19. Jako lékař má z posledních dnů i zkušenost, že někteří lidé odříkají plánovaná vyšetření, protože se bojí toho, že by se v nemocnici mohli nakazit, což je podle něj také problém.

Související

Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy