Sněmovna bude novelu zákona o zakázkách schvalovat až 24. března

Vládní novelu zákona o zadávání veřejných zakázek bude Sněmovna schvalovat až za dva týdny. Dnes ji místo závěrečného schvalování vrátila do druhého čtení, které na základě dohody mezi poslaneckými kluby zopakovala hned poté. Důvodem byl pozměňovací návrh předsedy pirátského klubu Jakuba Michálka, který převáděl pravidla zákona o střetu zájmů do zákona o zakázkách a zamezoval firmám vlastněným veřejnými funkcionáři v přístupu k zakázkám. 

Místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO) však upozorňovala, že Evropská komise takto striktní přístup neumožňuje. Proto v druhém čtení doplnila svůj návrh, který umožňuje uchazeči prokázat, že se nedopustil střetu zájmů.

Vládní novela má hlavně zamezit firmám odsouzeným za pojistný podvod v přístupu k veřejným zakázkám. Vláda ve zdůvodnění této změny uvádí, že skutková podstata tohoto činu je srovnatelná s úvěrovým či dotačním podvodem a je ve veřejném zájmu zabránit dodavatelům odsouzeným za tento trestný čin v účasti v zadávacím řízení.

Více se omezí přístup k zakázkám pro firmy odsouzené za další činy, například za korupci. Vybraní dodavatelé podlimitních zakázek budou muset prokazovat čestným prohlášením, že jsou způsobilí a že nebyli odsouzení za zákonem stanovené trestné činy. Podle České asociace pojišťoven se pojistným podvodem rozumí jednání, kterého se dopouštějí fyzické nebo právnické osoby za účelem získání prospěchu nebo obohacení se na úkor pojišťovny. Jednotlivcům za něj může hrozit až deset let.

Zákon také podle dřívějšího vyjádření ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) upraví povinnost prokazovat kvalifikaci tak, aby společnosti tvořící koncerny nemohly se trestní odpovědnosti vyhnout. Podle Bartoše má nově platit, že pokud bude společnost v rámci koncernu odsouzena k zákazu účasti na veřejném tendru, nebude se moci na zakázce podílet, i když ji získá její sesterská společnost.

Michálek také navrhuje, aby zadavatelé mohli vyloučit uchazeče, který neplní povinnost zveřejňovat účetní výkazy. Ministr Bartoš navrhuje, aby ČR mohla v některých případech vystupovat jako celek a aby jednotlivé resorty mohly společně využívat vysoutěžené zakázky, například v případě informačních technologií.

Předloha má podle vlády hlavně odstranit nedostatky, na které se přišlo během fungování současného zákona z roku 2016. Měla by také zjednodušit administrativu spojenou se zakázkami u zadavatelů i na straně firem.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna veřejné zakázky

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

Dlouho očekávaný rozsudek padl. Soud rozhodl o odvolání Juliana Assangeho

Zakladatel serveru WikiLeaks, Julian Assange, se může odvolat proti vydání do Spojených států, rozhodl v pondělí Vrchní soud v Londýně. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy