Praha – Kanadský výzkumník Ross Crockford pracuje na knize o tom, jak se v Československu experimentovalo s drogou LSD. Do pokusu se prý zapojili i slavné československé osobnosti včetně Pavla Rychetského, Borise Hybnera, Karla Gotta a dokonce prý i samotného prezidenta Miloše Zemana. Na kauzu upozornil server Reflex.cz.
Československo bylo na přelomu 60. a 70. let LDS velmocí. Byla to jediná země, kde se halucinogenní droga mohla legálně vyrábět. Pod dohledem lékařů pak probíhaly experimenty na umělcích, vědcích, studentech a dokonce i příslušnících armády.
„Je úžasné, jak je všechno to směřování do kolektivního nevědomí a k New Age v naprostém nesouladu s komunistickou doktrínou. Ze všech světových psychoterapií užívajících LSD je ta česká nejpsychoanalytičtější a nejneobvyklejší," cituje Reflex výzkumnici Sarah Marksovou z Cambridge University a její pohled na dění v tehdejším Československu.
O zkušenostech českých pacientů a pamětníků se rozhodl natočit dokument režisér a scénárista Pavel Křemen. Ten se podle svých slov film na toto téma pokouší natočit už dlouhá léta. Nakonec se mu podařilo domluvit se s Českou televizí.
Kontaktování pamětníků podle něj ale nebylo jednoduché. „ Třeba Petr Pithart reagoval dost podrážděně, když jsem mu zatelefonoval. Odmítl i Jan Švankmajer, který prožil takzvaný špatný trip a zle ho to poznamenalo," popisuje filmař v rozhovoru pro Reflex.
„Karel Gott mi natáčení přislíbil, ač nerad, a vyprávěl mi mimo jiné, že za československou LSD stály CIA a západní, hlavně americká rozvědná centra. Jenže Gottovy volné termíny se míjely s naším natáčecím plánem, a tak z toho sešlo," říká Křemen s tím, že nakonec je to asi dobře, protože by na sebe zpěvák strhával až moc pozornosti.
Experimentů se zúčastnili i odborníci z mnoha různých oborů, například lékař Stanilav Grof nebo socioložka Jiřina Šiklová. Právě ta filmařům prý řekla, že drogu užil i současný český prezident. „Mně je sympatické, že jako mladík možná zkusil LSD, ač nejspíš jen jednou, ale nechtěl jsem v dokumentu tohle tvrzení Jiřiny Šiklové nijak rozmazávat," komentuje zapojení Miloše Zemana do výzkumu režisér.
Související
Exprezident Zeman se vrátil do pracovního režimu schůzkou s čínským diplomatem
Exprezident Zeman podal dobrou zprávu z nemocnice. Volal Okamurovi
Miloš Zeman , Karel Gott , Drogy
Aktuálně se děje
včera
FT: USA daly Zelenskému na přijetí mírového plánu ultimátum. Ukrajina pošle Bílému domu odpověď ve středu
včera
Novinář měl neomezený přístup k Zelenskému. Teď vysvětlil jeho strategii při jednání i otřes po pádu Jermaka
včera
„Antiukrajinské body byly odstraněny.“ Zelenskyj posílá do USA revidovaný mírový plán
včera
Evropská unie se rázně vymezila proti tvrdé kritice Donalda Trumpa
včera
Může za cla, válku na Ukrajině i útok ve Washingtonu. Trumpovou univerzální odpovědí je svalit vše na Bidena
včera
Austrálie spouští globální unikát: Miliony dětí přišly o účty na sociálních sítích
včera
Studenti vyrazili do ulic. Po celém Česku protestovali proti vedení ministerstva životního prostředí Motoristy
včera
Co odhalila nová Národní bezpečnostní strategie USA? Trump pro Evropu víc nebezpečný, než se zdálo
včera
Evropa je rozpadající se skupina národů vedená slabými lidmi, prohlásil Trump
včera
Ukrajinci vztyčili v údajně dobytém Pokrovsku vlajku. Kreml o obsazení města lže, tvrdí
včera
V Rusku se zřítilo obří vojenské letadlo Antonov An-22
včera
Babiš předal na Hradě Pavlovi seznam ministrů. Turek na něm chybí
včera
Politico: Česko se s Babišem v čele stane dalším destruktivním prvkem v EU
včera
Nové boje na hranicích: Proč eskaluje napětí mezi Thajskem a Kambodžou?
včera
Ukrajina připravuje nový mírový plán, Zelenskyj vyloučil územní ústupky
Aktualizováno včera
Prezident Pavel jmenoval nového premiéra. Česko bude nejlepší na celé planetě, prohlásil Babiš
včera
Soud řeší, co si Trump vlastně může dovolit. Zřejmě mu posílí pravomoci
včera
Výhled počasí do konce prosince. V Česku se opět ochladí
8. prosince 2025 21:58
Metro bude opět stavět i na Pankráci. Stanice se otevře před svátky
8. prosince 2025 21:06