Olomouc – Zatímco hlavní město se na pochod gayů a lesbiček Prague Pride teprve připravuje, Olomouc akci podobného typu prožila už dnes. Zhruba osm desítek lidí se zapojilo do pestrobarevného průvodu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů, který dnes poprvé v historii prošel asi dvoukilometrový úsek centrem města za doprovodu policie.
První ročník Rainbow Pride Olomouc, který byl inspirován pražskou akcí, měl dát najevo veřejnosti, že se tito lidé za svou orientaci nestydí. Průvod s vlajkami vzbudil v centru poměrně velkou pozornost. Někteří kolemjdoucí se k němu chtěli přidat v domnění, že vyjadřuje nesouhlas s přílivem imigrantů.
Pořadatelů museli na poslední chvíli změnit místo setkání, počátek akce tak byl poněkud rozpačitý. Nakonec průvod vyšel z Dolního náměstí. „Stále jsou lidé, kteří odsuzují homosexuály. Chtěli jsme ukázat, že jsme normální lidé a hlavně udělat ve městě takovou menší párty," řekl ČTK organizátor akce, čtyřiadvacetiletý student Petr Milov. Podle něj čítá komunita takto orientovaných lidí ve stotisícovém městě zhruba tisícovku, do akce se oproti jeho předpokladům zapojil pouze zlomek z nich.
Rainbow pride-průvod gayů a lesbiček v sobotu na Horním náměstí. Průvod, doprovodné akce, afterparty s A. Hanychovou pic.twitter.com/jn7fU2zUKo
— OL4you Magazín (@OL4you_magazin) 31. Červenec 2015
Kvůli pochodu se do Olomouce zavítali i lidé ze širokého okolí. „Je to o hrdosti, není se zač stydět, byť je to dnes už uvolněnější. Já osobně jsem bisexuálka. Podle mne má průvod upozornit lidi na to, že jsme tady. Není to však o propagaci, ale o hrdosti, říci, že jsme normální lidé," řekla ČTK čtyřicetiletá Eda ze Šternberka. Podotkla, že před dvěma lety se již účastnila akce Prague Pride.
„Jsem rád, že se v Olomouci něco děje. Doufám, že to bude v rámci slušných mezí," podotkl Olomoučan, který na Dolní náměstí dorazil na obřích bílých podpatcích a v tygřím obleku.
Pochod zaujal i kolemjdoucí, ti se často ptali, proti čemu účastníci protestují. Někteří se chtěli přidat v domnění, že jde o akci zaměřenou proti uprchlíkům.Součástí akce bylo také testování zájemců na HIV či party v klubu Diva. Organizátoři akce doufají, že v Olomouci vytvoří novou tradici a průvod se jim podaří ve městě zorganizovat i v příštím roce.
Související
RECENZE: Třetí série Sex education má silné vedlejší postavy a představuje LGBT+
Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví
Gayové , olomouc , Prague Pride
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Obří sluneční skvrna vypustila masivní erupce. Dokáže se proti nim lidstvo bránit?
před 1 hodinou
Otrava Skripalových i vzpoura wagnerovců. Alexejev stál za řadou aktivit, přesto je Kreml k jeho osudu lhostejný
před 2 hodinami
Olympijské hry 2026 jsou tady. Vše, co o nich potřebujete vědět
před 3 hodinami
Epsteinovy spisy lámou Starmerovi vaz. Spasí ho jen zázrak, tvrdí poslanci
před 4 hodinami
Trump sdílel rasistické video proti Obamovi
před 4 hodinami
Lavrov obvinil Ukrajinu z pokusu o atentát na Aleksejeva
před 5 hodinami
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
před 6 hodinami
Z potyčky v bytě v Jaroměři je pokus o vraždu. Policie zadržela podezřelého
před 6 hodinami
První Češi mají premiéru na hrách za sebou. Curleři nestačili na silný kanadský pár
před 6 hodinami
Únorové důchody jsou nižší než lednové. Úřad vysvětlil důvod
před 7 hodinami
Trumpova administrativa dluží čtvrt miliardy dolarů. WHO řeší, zda je vůbec někdy zaplatí
před 8 hodinami
V Moskvě došlo k pokusu o atentát na špičku ruské rozvědky. Aleksejev v nemocnici bojuje o život
před 9 hodinami
Politico: Babiš čelí obviněním, že plně nepřerušil vazby na Agrofert
před 9 hodinami
Pastrňák a Charvátová ponesou českou vlajku na slavnostním zahájení olympiády
před 9 hodinami
Macron chce obnovit dialog s Putinem. Ubohé, směje se Lavrov
před 10 hodinami
„Pokus, za který nic nedáme.“ V Ománu začínají kritické rozhovory mezi USA a Íránem
před 12 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, místy napadne nový sníh
včera
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
včera
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
včera
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
Dokumentární snímek o první dámě s jednoduchým názvem Melania si při svém premiérovém víkendu vedl v kinech lépe, než mnozí analytici předpovídali. Film z produkce Amazon MGM, jehož výroba vyšla na 75 milionů dolarů, vydělal hned na úvod 7 milionů dolarů. Tento výsledek sice vyvolal oslavné titulky v některých médiích, ale zároveň vzbudil značnou dávku skepse mezi filmovými odborníky.
Zdroj: Libor Novák