RECENZE: Třetí série Sex education má silné vedlejší postavy a představuje LGBT+

Další várka seriálu plného variací sexuality ukazuje, že svět sexu není jen heterogamní a černobílý, jak se může na první pohled zdát. Pro mnohé je Sexuální výchova až příliš korektní, pro jíné zase až příliš odvážná, ale této sérii jde mimo jiné právě o burcování emocí a otázek.

Sexuální výchova je oblíbený produkt z dílny Netflixu, jehož tématem je dospívání středoškoláků a jejich objevování vlastní sexuality, se dočkal třetí série a opět se jedná o podařenou jízdu. Sexuální výchova (Sex education) je charakteristická především svým barvitým vizuálním stylem a nadčasovou retro atmosférou.

Do školy nastoupila nová ředitelka, která má za úkol problémovou školu srovnat. To se samozřejmě neobejde bez problémů, protože studenti si jen tak svobodu nechtějí nechat vzít. Po dějové stránce se seriál zabývá hlavně sekundárními postavami, které tak pro sebe získaly mnohem větší kus prostoru.

Hlavní dějová linie se tentokrát rozprostírá na menším prostoru a více času je věnováno vedlejším postavám. Celá linie Otise a Maeve by se dala vtěsnat do dvou dílů, ale to by byla docela škoda, protože jednotlivé vedlejší postavy nabízejí dost zábavy. Ať již se jedná o partnerství gayů nebo queer.

Seriál je dobrý zejména v tom, že otevírá témata, kterých se společnost bojí, nebo je z jiného důvodu vytěsňuje na okraj společenského zájmu. Jedním z pozitivních momentů je také to, že Sexuální výchova dokáže poměrně snadnou formou představit rozdílné sexuální deviace.

Největší problém se vyskytne v posledních dvou dílech, které oproti předchozím zatáhnou ruční brzdu, ale zároveň se snaží přišlápnout plyn. Děj se v těchto dvou dílech pohne skokově kupředu, ale chybí mu nějaké jasné rozuzlení – ba naopak, nechává otevřených až příliš dveří. Závěr je tedy poněkud rozpačitý, ale předchozí díly toto zaškobrtnutí zvládají bohatě vynahradit.

Vizuál je opět vypiplaný téměř k dokonalosti. Stále se tak ukazuje, že tuto stránku si Netflix dokáže pohlídat. Stejně tak retro stylizace, která evokuje nostalgické nálady, přičemž nečekaně vynořivší se chytrý telefon diváka usměrní, že se pohybujeme v současné epoše dějin.

Celkově se jedná o podařený seriál, který s třetí sérií nabral svěží dech. První dvě třetiny fungují a vizuální zážitek se začne cukat až u posledních dvou dílů. I přes určité výhrady se však jedná o poctivou zábavu, která si již našla široké publikum. Pro fanoušky se totiž jedná o jistou formu radostné povinnosti, shlédnout další sérii – což již jistě udělali. O to bolestnější je čekání na následující sérii, kterou již Netflix odklepnul a měla by dorazit na podzim příštího roku. Novým divákům nezbývá než doporučit první sérii, která je o kousek lepší než ta letošní, především díky tomu, že má neskutečný drive.

Celkové hodnocení: 85 %

Sex education (3. sezóna, 2021)

Hrají: Asa Butterfield, Emma Mackey, Gillian Anderson, Ncuti Gatwa, Kedar Williams-Stirling, Aimee Lou Wood, Connor Swindells, Patricia Allison a další.

Tvůrci: Laurie Nunn

Režie: Ben Taylor, Kate Herron, Sophie Goodhart, Alice Seabright, Runyararo Mapfumo

Scénář: Sophie Goodhart, Laurie Nunn, Freddy Syborn, Laura Neal a další.

Kamera: Jamie Cairney, Oli Russell

Hudba: Oli Julian

Velké Británie / 47-61 min / komedie, drama

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze Netflix seriál "Sexuální výchova" seriály sex sexualita komedie drama genderová rovnost Gayové LGBT+ Lesby homosexualita

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 3 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 5 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 9 hodinami

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy