Praha – Vláda se před několika dny shodla na tom, že Fond ohrožených dětí (FOD) nedostane zvláštní dotaci, která by umožnila záchranu Klokánků. Ne všichni s tím ale souhlasí. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek, podle kterého za celým rozhodnutím může být víc, než se na první pohled zdá.
„Není metr jako metr! Někomu se za 'špatné hospodaření a chybná ekonomická rozhodnutí' dostane pomoci (finanční), jiný je za stejných výtek trestán, až likvidován," upozorňuje na svém blogu na serveru iDnes.cz Bartošek, který přiznává, že mu není jasné, podle jakých kritérií je rozhodováno. Připomíná, že kromě „likvidace Klokánů" naopak stát „zachránil" motocyklové závody Grand Prix v Brně.
Poslanec sice podle svých slov chápe, že Grand Prix může mít přínos pro celou zemi, a proto se na pomoci shodl stát, kraj i město. Není mu ale jasné, proč raková shoda nepanuje i v případě Klokánků, které se podle něj do dluhů dostaly kvůli legislativním rozhodnutím státu.
„Na první pohled jsou dlužné částky FOD děsivé, alarmující, ale otázkou je, kde hledat skutečného viníka? A tak se v této souvislosti a nad rámec toho všeho ptám: Jak je možné, že na záchranu motorkářského závodu peníze jsou a v případě poskytování kvalitní péče o děti v nouzi strkáme hlavu do písku a spíše hledáme řešení minimalistická?" zajímalo by Bartoška.
„Současné vedení ministerstva práce a sociálních věcí kladlo Klokánkům v posledních měsících řadu podmínek, na jejichž splnění závisela vůle k dalšímu jednání. Každá jednotlivá byla splněna! A přesto stát, respektive ministerstvo práce, neudělal jediný vstřícný krok vůči Fondu ohrožených dětí. Hrozí rozpad celé organizace. Hrozí ekonomický kolaps. Hrozí zánik," varuje lidovec.
Další otázkou, která pak podle Bartoška připadá v úvahu je – kdo může mít zájem na jejich devastaci a proč? „Před dvěma měsíci jsem popsal, že FOD překáží zavedení Norského modelu, který je byznysem pro doprovázející organizace pěstounů. Dnešní rozhodnutí mě jen utvrdilo, že jsem měl pravdu," dodává Bartošek.
Související
Ukrajina není sama, stojíme při vás, vzkazuje Zelenskému Evropa. Trump je gauner, zní od českých politiků
Otřes ve vedení KDU-ČSL: Hladík a Bartošek skončili, lidovci si zvolili bývalou miss
Jan Bartošek , fond ohrožených dětí , děti
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
před 1 hodinou
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
před 2 hodinami
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 3 hodinami
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 3 hodinami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 3 hodinami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 3 hodinami
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 5 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 5 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 6 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 7 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 9 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 10 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 11 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
Ukrajinští představitelé dnes oznámili, že během přeshraničního nájezdu na vesnici Hrabovske v Sumské oblasti odvlekly ruské invazní síly do Ruska 52 civilistů. Útok se odehrál v noci na sobotu, kdy do obce vtrhlo přibližně 100 ruských vojáků. Kromě civilního obyvatelstva bylo zajato také 13 ukrajinských vojáků, kteří v pohraniční oblasti působili.
Zdroj: Libor Novák