Praha – Soukromé univerzitě Jana Ámose Komenského (UJAK) vypršela akreditace pro obor speciální pedagogika. Studenti mají od září nastoupit na nové školy. To se jim ale nelíbí a svůj nesouhlas dali najevo při demonstraci v Praze.
Studenti by měli rok před ukončením studia nastoupit od začátku na jinou vysokou školu, takové podmínky jim vyjednala ministryně školství Kateřina Valachová se zástupci UJAK a dalších českých univerzit. S tím ale nesouhlasí, chtějí řádně dostudovat to, co jim chybí, řekla zástupkyně studentů Jindřiška Rašínová.
Demonstranti se sešli před budovou ministerstva školství. Na rozdíl od prvního protestu, který se uskutečnil 26. září, se akce nezúčastnila Valachová. Ta v pátek zopakovala, že ministerstvo udělalo pro studenty vše, co bylo v jeho silách, a postupovalo nad rámec svých zákonných povinností.
"Ve skutečnosti udělala paní ministryně hodně málo. Ve většině případů se pro nás jako učitele jedná o nové studium na pět let," tvrdí Rašínová. UJAK sice zřejmě zajistí svým bývalým studentům dokončit studia na Slovensku, podle Rašínové by ale stát neměl dopustit, aby museli odejít studovat do ciziny.
"V dubnu nám bývalý ministr (Marcel) Chládek slíbil, že dostudujeme všichni na UJAK, protože jinou možnost nemáme. Jak je možné, že s nástupem nového ministra se nemusí dodržovat sliby předchozích ministrů?" uvedla v projevu Rašínová.
Mezi studenty, kteří mají přestoupit na jiné školy je asi 500 učitelů, kteří si tímto způsobem doplňují kvalifikaci. Přechod na veřejné vysoké školy nepovažují za těchto podmínek za reálný.
Kvůli tomu také zaslali otevřený dopis šéfovi vlády Bohuslavu Sobotkovi, kterého žádají o pomoc. Došli proto až před sídlo sociální demokracie, kde dnes vedení strany jedná. V průvodu se po poledni účastníci protestu vydali směrem k sídlu sociální demokracie v Hybernské ulici. Nesli transparenty 'Nejsme ovce a Ministerstvo lže a řešení nenabízí' a skandovali například heslo 'máme právo dostudovat'.
Související
Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce
Studenti UJAK protestovali před ministerstvem, Valachová zkritizovala univerzitu
UJAK (Univerzita Jana Amose Komenského) , ministerstvo školství , Kateřina Valachová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
před 2 hodinami
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
před 2 hodinami
Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
před 3 hodinami
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
před 4 hodinami
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
před 5 hodinami
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
před 5 hodinami
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
před 6 hodinami
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
před 7 hodinami
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
před 7 hodinami
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
před 8 hodinami
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
před 8 hodinami
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
před 9 hodinami
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
před 10 hodinami
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
před 11 hodinami
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
před 12 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
Svět si v neděli připomněl černobylskou tragédii, která se před 40 lety dotkla i života v tehdejším Československu. Připomněli to meteorologové, když zveřejnili mapy, z nichž vyplývá, kde na našem území byla největší kontaminace. Zásadní roli sehrály dešťové srážky.
Zdroj: Jan Hrabě