Praha – Velkou pozornost vyvolal v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku rozhovor Miloše Zemana pro čínskou stanici CCTV. Pustil si ho také textař, básník a producent Michal Horáček, který se zamyslel hlouběji nad tím, co vlastně prezident řekl a jaké to může mít dopady.
„Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože ta vláda velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země. A to je moje vysvětlení toho nového začátku," uvedl Zeman pro CCTV před příletem čínské hlavy státu.
„Podíval jsem se na vystoupení prezidenta Zemana pro čínskou televizi. Slova, která tam pronáší, nejsou 'překroucena prodejnými novináři', případně 'vytržena z kontextu', nepochybně jsou jeho vlastní," komentuje prezidentův výstup na sociálních sítích Michal Horáček.
Co ale vlastně podle něj český prezident řekl? „Miloš Zeman, jak známo, nepovažuje premiéra současné vlády ani za čestného, ani jasnozřivého a vítal by jeho odstranění. Proti předčítaným otázkám středoškoláků uvozovaným 'všichni víme, že současná vláda poklonkuje zájmům EU...' nikdy slovem neprotestoval. Proto je zřejmé, že za hybatele posunu od submisivnosti vůči USA a EU směrem k nezávislé, na národních zájmech založené politice, považuje nikoli stávající vládu, ale jen sám sebe," analyzuje jeho slova textař.
Dodává, že až dosud se domníval, že českou zahraniční politiku formuje vláda. „Teď se však jeví, že tuto pravomoc převzal Miloš Zeman (mimochodem: jako kandidát se sám prohlašoval za eurofederalistu; chtěl více, a nikoli méně pravomocí 'Bruselu'). Bývalou vládou je tedy ta Sobotkova, která 'bývala' do té doby, než on to teď všechno převzal a učinil ji zbytečnou," vysvětluje Horáček.
I proto se mu nelíbí, co by Zemanova slova mohla znamenat ve vztahu k českým partnerům. „Nechci, aby nás jediný člověk (který k tomu, nota bene, nemá mandát) nejen vzdaloval klíčovým spojencům, ale tahal nás kamkoli, kam se mu zlíbí. Myslí si i po tomhle extempore někdo, že by to měl v dalším funkčním období dělat - podle Ústavy za všechny své činy neodpovědný - ještě dalších pět let? Pokud ano, dovede si takový volič vůbec představit ty následky?" dodal Horáček k Zemanově další možné kandidatuře.
Související
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
před 1 hodinou
Pokud bude hořet Ukrajina, bude hořet i Moskva, prohlásil Zelenskyj po masivním útoku na ruskou rafinérii
před 2 hodinami
USA jsou připraveny okamžitě obnovit vojenské akce a zavést blokádu Íránu
před 3 hodinami
Hegseth ostře zkritizoval evropské spojence. Pentagon přehodnotí přítomnost amerických sil v Evropě
před 4 hodinami
Fatální chyba. Diplomat řekl, proč se Zelenskyj nesmí setkat s Putinem v Moskvě
před 5 hodinami
Tálibán zakázal mobilní telefony
před 5 hodinami
Ukrajina podnikla největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky
před 6 hodinami
Memorandum o porozumění. Co obsahuje čtrnáctibodový dokument podepsaný Trumpem i Íránem?
před 7 hodinami
Trump podepsal se zástupci Íránu čtrnáctibodovou mírovou dohodu
před 8 hodinami
Počasí s teplotami až 40 stupňů. Meteorologové řekli, zda je pravděpodobné
včera
Norská princezna se dočkala transplantace. Kvůli fibróze dostala nové plíce
včera
Na Rychnovsku řádilo tornádo. Letos jde o pátý potvrzený případ
včera
Curacao dalo Němcům gól, ale vysoko prohrálo. Nizozemci remizovali s Japonci, další týmy slaví výhru
včera
Moravec prozradil, kolik bral jako moderátor Otázek na ČT
včera
Princ Harry nechyběl na místě, kde se psaly dějiny amerického sportu
včera
Velká sláva se změnila v tragédii. Před 135 lety se v Praze zřítil balon
včera
Tropické počasí doputuje do Česka v pátek. Bude dusno, varují experti
včera
Čechům bude druhý zápas na MS pískat žena. Ještě se jim to nestalo
včera
Chorvatská policie zadržela člověka kvůli nehodě, kterou nepřežili Češi
včera
Já jsem tady šéf, řekl Trump státníkům na úvod jednání G7
Bílý dům zveřejnil videozáznam z ranního příjezdu amerického prezidenta Donalda Trumpa na jednání summitu G7, na kterém před začátkem zasedání ostatním přítomným státníkům zlehka zahlásil, že šéfem je zde on.
Zdroj: Libor Novák