Praha – Nadace Charty 77 dnes udělila Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost pro rok 2016. Převzala si ji skupina z Autonomního sociálního centra Klinika.
Nezávislá porota ocenila dobrovolné aktivity lidí kolem Kliniky, které podle ní překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa a stávají se obecně lidskými. V projevu představitelé Kliniky zdůraznili své zaměření na squatting a anarchismus. Řekli, že je stále v čem na Chartu 77 navazovat, kritizovali ale i polistopadové směřování některých jejích osobností.
Krieglova cena se uděluje od roku 1987 a je s ní spojena odměna 25.000 korun. Klinika peníze věnuje organizaci Anarchist Black Cross (Anarchistický černý kříž), která podporuje vězně z anarchistického hnutí.
Porota se domnívá, že lidé kolem Kliniky uhájili své přesvědčení před nepřejícími spoluobčany i politickými odpůrci všech ideových směrů. Praha podle poroty potřebuje místo, kde se lidé všech osudů i názorů mohou setkat jako občané, a ne jako spotřebitelé. Podle členky poroty, socioložky Jiřiny Šiklové se má protestovat i v demokratickém systému. „Když budou všichni lidi mlčet, tak buď je to v nebi, nebo je to totalitní systém," řekla.
Klinika je podle jejího zástupce Jakuba Orta sice levicový projekt, ale není dogmatická. Klinice může být sympatická i pestrost tradic a ideových východisek, které se v Chartě střetávaly. Řekl ale také, že Charta se po listopadu 1989 stala součástí velkého příběhu o nepřekonatelnosti liberální demokracie a spojení s kapitalismem.
Centrum na pražském Žižkově zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. Pořádali zde například sbírku oblečení pro uprchlíky.
„Squatterské a anarchistické hnutí, ale i lidé, kteří se hlásili a hlásí k progresivní levici na tuto novou polistopadovou ideologii naráželi a narážejí ve svém myšlení i politické praxi. Nejinak je tomu s Klinikou," řekl. Aktivisté vyzvali k tomu, aby se formoval odpor proti fašizaci společnosti a hledala se řešení skutečných problémů.
V rezidenci primátorky v pražské Městské knihovně dostal také Cenu Toma Stopparda za rok 2015 literární historik a indolog Petr Holman za svazek Březiniana II a péči o dílo básníka a spisovatele Otokara Březiny.
Související
290 tisíc korun za vyklizení Kliniky? Aktivistka musí platit
Další rána pro Kliniku? Spor o peníze se musí řešit znovu, nařídil Nejvyšší soud
Klinika (sociální centrum) , Charta 77 , Praha
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
před 2 hodinami
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
před 3 hodinami
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
před 4 hodinami
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
před 5 hodinami
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
před 6 hodinami
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
před 6 hodinami
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
před 7 hodinami
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
před 7 hodinami
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
před 8 hodinami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 9 hodinami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 9 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 10 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 11 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 12 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
Více než třetina voličů by v květnu dala hlas vládnímu hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Median. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo jen pět stran či hnutí, přičemž by neuspěli koaliční Motoristé.
Zdroj: Jan Hrabě