Ovčáček, Foldyna, Hašek i Škromach. Analytici našli zajímavou a znepokojivou spojitost

Praha - Co mají společného hradní mluvčí Jiří Ovčáček, senátor Zdeněk Škromach nebo hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek? Všichni na svých účtech na sociálních sítích sdílí příspěvky proruských webů. Vyplývá to z nejnovější analýzy think tanku Evropské hodnoty.

Evropské hodnoty v rámci programu Kremlin Watch dlouhodobě upozorňují na ruský vliv v České republice a jeho dopady zpravodajství. V analýze zaměřené na sdílení prokremelských webů na facebooku uvádí, že ač jich je na českém internetu spousta, jejich kvalita, publikační činnost i návštěvnost se značně liší, většina z nich ale nedosahuje úrovně seriózních zpravodajských webů, což je podle analytiků dobrá zpráva.

"Značně znepokojující ovšem je, když se texty vydávané těmito často bizarními weby objeví na facebookových profilech českých politických představitelů. Přitom právě tito lidé by měli cítit skutečnou odpovědnost za to, jaké informace svým voličům a fanouškům poskytují, ať už přímo nebo prostřednictvím sociálních sítí," varují analytici.

V první řadě upozorňují na osobu tiskového mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka. "V minulosti neváhal sdílet například oficiálně Ruskou federací financovaný web Sputnik nebo jeden z hlavních slovenských dezinformačních webů Hlavné správy, který zřejmě Jiří Ovčáček považuje za vhodný prostředek pro pokus o diskreditaci českých veřejnoprávních médií," uvádí analýza.

Poslankyně a nestranice za Hnutí ANO2011 Jana Lorenzová podle expertů také poměrně často sdílí texty prokremelských webů za účelem kritiky české vlády. Nejinak je na tom i poslanec za ČSSD Jiří Foldyna, který "má naopak prostřednictvím těchto webů co říci o politice mezinárodní, například o dění v Sýrii, které je již dlouhodobě častým objektem dezinformační kampaně."

Analýza se zaměřila také na Michala Haška. Ten podle ní nejenže s prokremelskými weby sdílí jejich náklonnost k ruským motorkářským gangům, ale neváhal také sdílet článek z konspiračního webu Aeronet, který velice pečlivě tají svou vlastnickou a redakční strukturu. Podobně je na tom i senátor Zdeněk Škromach.

"Poslanec za ČSSD Stanislav Huml si pro sdílení informací o restrukturalizaci Policie ČR a aféře s ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou vybral jeden z nejostřejších dezinformačních webů Protiproud, který funguje pod taktovkou konspirátora Petra Hájka," uvádí se v analýze Evropských hodnot.

Nechybí ani český senátor Jaroslav Doubrava, který byl do roku 2010 členem KSČM. Ten  podle analytiků vyjádřil svůj postoj k imigrační krizi sdílením videa ze serveru Info kurýr. "Z komentáře k videu se například dočteme, že „celý náš národ je veden k poslušné nevědomosti vládnoucímu zločinného režimu, který postupně fašizuje společnost a převádí do rukou oligarchů." Gramatické a stylistické chyby v komentáři jsou dílem jeho původního autora," píší odborníci.

Zmíněn je také poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček kvůli sdílení informací odění na Ukrajině z webu První zprávy, který je prý "typický svým selektivním zpravodajstvím". Obdobně to odnesl i Protiproud, který "není proti srsti ani předsedovi hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomiu Okamurovi. Těžko říct, zda je mu bližší styl vyjadřování autorů na Protiproudu, bizarní, nýbrž chytlavé titulky, nebo samotný obsah mnohdy konspirativních komentářů."

Analytici považují za důležité zmínit také facebookový profil ruského velvyslanectví. "To si pro komunikaci se svými fanoušky zvolilo například sdílení článků ze serverů AC24 nebo Svět kolem nás, které patří na české scéně mezi ty s rozsáhlejší návštěvností, ale také s vysokou mírou dezinformačního obsahu," uvádí analýza.

Související

Nad Eu se stahují mračna.

EU čeká zánik? Chybou byl schengenský prostor i vstup zemí z východního bloku, tvrdí studie

Brusel - Občas se zdá, že cizí oko toho vidí víc než lidé, kteří žijí každý den uprostřed evropské politické nejistoty. Ve studii s názvem “Fractured Continent: Europe’s crises and the fate of the West,” se bývalý novinář pro Washington post William Drozdiak rozhodl podívat na věci, které dnes rozkládají Evropskou unii. Jako viníky jmenoval tři věci - společnou měnu euro, nekontrolovaný Schengenský prostor a vstup zemí z bývalého Východního bloku.
Dezinformační weby jsou fenomén současnosti. Když proti nim nezakročí stát, musí si firmy poradit samy

České manipulativní servery sleduje i vnitro. Seznam a důvod tají

Praha - Problematika šíření falešných a poplašných zpráv v prostoru českého internetu je stále naléhavější. Oficiální seznam tzv. dezinformačních webů sestavuje také Ministerstvo vnitra. Se svým seznam přišel také think-tank Evropské hodnoty a někteří novináři.

Více souvisejících

Evropské hodnoty Jiří Ovčáček Michal Hašek

Aktuálně se děje

včera

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se po návštěvě folklorního festivalu ve Strážnici, kde se dočkal pískotu, chystá na další významnou kulturní událost, na které se může setkat s hlasitými kritiky. Podle dostupných informací nemá chybět na pátečním slavnostním zahájení filmového festivalu v Karlových Varech. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení

Mistrovství světa ve fotbale má za sebou skupinovou fázi a v sobotu se tak mohl odehrát první zápas vyřazovací fáze, která začíná poprvé v historii MS fází nazývanou „šestnáctifinále“, jíž se tak účastní 32 týmů. Jako první ji otevřeli svým vzájemným duelem reprezentanti Jihoafrické republiky a Kanady. Ta i přesto, že jako první v historii MS coby jedna ze spolupořádajících zemí nehrála v domácím prostředí, ale v Los Angeles, nakonec duel zvládla, když rozhodla trefa Estáquia zpoza šestnáctky na začátku závěrečného nastavení.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal

V sobotu přiletěli čeští fotbalisté ze zámoří do Prahy poté, co skončili na letošním fotbalovém světovém šampionátu už po třech zápasech ve skupině, v nichž získali pouhý jeden bod. Jejich výkon ve srovnání se světem vzbudil u fanoušků značnou a pochopitelnou vlnu nevole, kterou vnímali i samotní hráči, což dal po příletu najevo nejvíce kapitán Ladislav Krejčí. Ten si neobvykle stoupl před novináře a začal předčítat své myšlenky a postřehy z české účasti na světovém šampionátu ze svého notesu. Jeho projev byl už ale jako obvykle upřímný a emotivní.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace

Přestože to ještě před několika dny vypadalo, že bude trenér Miroslav Koubek pokračovat i v dalším kvalifikačním cyklu až do evropského šampionátu v roce 2028, nakonec se zkušený čtyřiasedmdesátiletý stratég rozhodl svou funkci dát k dispozici, což následně přijal šéf českého fotbalu David Trunda. Koubek v prohlášení ke svému nečekanému kroku uvedl, že vzhledem k současné atmosféře kolem reprezentace, kterou podle něj zapříčinila mediální kampaň posledních dní, nevidí smysl u národního týmu pokračovat.

včera

včera

Evropská unie

Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit

Evropská unie se potýká s hlubokou průmyslovou krizí, kterou naplno obnažil záměr automobilky Volkswagen zrušit v Německu až sto tisíc pracovních míst a uzavřít čtyři továrny. Unijní státy a zákonodárci se však podle webu Politico stále nedokážou shodnout na jednotném postupu proti levnému čínskému exportu, který evropské podniky ohrožuje.

včera

Peking

Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady

Uplynuly čtyři dny od chvíle, kdy malé sportovní letadlo narazilo do nejvyššího pekingského mrakodrapu CITIC Tower. Při havárii zemřel pilot, který byl jedinou osobou na palubě, a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Příčina a okolnosti incidentu jsou však stále nejasné. Jediným oficiálním vyjádřením čínské strany zůstává stručná zpráva o rozsahu šedesáti slov v polostátním deníku Beijing Daily, přestože k nárazu došlo jen několik kilometrů od Čonnan-chaj, ostře střeženého sídla a ústředí Komunistické strany Číny. 

včera

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí

Poslanecká sněmovna schválila zrušení pravomoci prezidenta republiky pověřovat a odvolávat vedoucí stálých misí u mezinárodních organizací. Tato změna zákona o zahraniční službě je součástí širší doprovodné novely k návrhu nového zákona o státních zaměstnancích, kterým má být nahrazen stávající služební zákon. Celá legislativní předloha nyní poputuje k dalšímu projednání do Senátu.

včera

včera

Svrab

V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD

Hygienická stanice hlavního města Prahy zaznamenala za první polovinu letošního roku 459 případů onemocnění svrabem. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, kdy bylo evidováno 300 nakažených, se jedná o nárůst. Za celý rok 2025 přitom hygienici v hlavním městě napočítali celkem 691 případů. I přes stoupající tendenci v počtu nemocných vykazuje Praha v celorepublikovém srovnání stále nejnižší nemocnost a vede si tak v rámci České republiky nejlépe.

včera

včera

včera

Venezuela

Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel

Téměř týden po dvou ničivých zemětřeseních, která zdemolovala pobřežní město La Guaira, jsou Venezuelané nuceni vyprošťovat své příbuzné a přátele z trosek ručně nebo pomocí krumpáčů a lopat. Vážným problémem záchranných prací je kritický nedostatek benzínu. Kvůli chybějícímu palivu zůstává těžká technika, včetně vládních rypadel, zcela nepojízdná a odstavená přímo vedle zřícených budov.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil své armádě, aby vypracovala plány na zahájení nových ofenzivních operací s cílem obsadit ukrajinské hlavní město. Podle hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského Moskva vyhodnocuje různé scénáře, včetně útoku z běloruského území. Za nejpravděpodobnější variantu však Syrskyj označil možný úder z ruské Branské oblasti směrem na ukrajinskou Černihivskou oblast.

včera

Předseda vlády Andrej Babiš

Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy

Mimořádně vysoké finanční prostředky získal před koncem loňského roku od koncernu Agrofert tehdejší majitel a nynější předseda vlády Andrej Babiš. Vyplývá to z nového majetkového přiznání, které jsou politici povinni odevzdávat vždy do konce června.

včera

Počasí, ilustrační fotografie.

Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém

Právě dnes přechází Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na inovovaný výstražný systém. Oproti současnému systému integrované výstražné služby (SIVS) založenému na převážně klimatologicky stanovených kritériích bude nový SIVS zaměřený na dopady nebezpečných meteorologických a hydrologických jevů. Změna nastane také ve struktuře a pojmenování skupin jevů, na které budou výstrahy vydávány.

včera

Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy

V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy