Zákaz spekulací o Vondráčkové byla chyba. ÚS se postavil za aktivistu Šinágla

Brno - Jan Šinágl dal před časem na svůj web text o soukromém životě čtyř osob včetně zpěvačky Heleny Vondráčkové a jejího partnera Martina Michala. Ti ho následně zažalovali. Podle Ústavního soudu, ale Krajský soud v Praze chyboval, když předběžným opatřením uložil aktivistovi, aby se zdržel "tvrzení a spekulací".

U Okresního soudu v Berouně čtveřice neuspěla, odvolací krajský soud ale návrhu na předběžné opatření vyhověl. Zákaz se týkal tvrzení, případně spekulací, o vzájemných vztazích čtveřice, údajné milostné korespondenci a otcovství dítěte jedné účastnice sporu.

Podle Šinágla soudní rozhodnutí porušilo jeho právo na spravedlivý proces i právo na svobodu projevu. "Stěžovatel neměl v průběhu řízení vůbec žádnou šanci oponovat podanému návrhu na vydání předběžného opatření," řekl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček. Nyní musí krajský soud chybu napravit.

Podstatou sporu se ústavní soudci nezabývali, řešili jen procesní pochybení. Vondráčková s Michalem se na soudy obracejí velmi často. Známý je spor s publicistou Janem Rejžkem. Ústavní soud se za něj postavil a vyslovil dosud platný právní názor, že veřejně známí lidé musejí snést vyšší míru kritiky.

Související

Vondráčková, Helena

Marie Poledňáková? Zemřela úžasná osoba, která dovedla pobavit národ, vzpomíná Vondráčková

Marie Poledňáková, autorka slavných komedií s Tomášem Holým nebo filmu S tebou mě baví svět, zemřela v úterý ve věku 81 let. Na přelomu 70. a 80. let natočila několik komedií, které jsou u diváků oblíbené dodnes. Zasloužily se o to zejména televizní snímky Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Největší úspěch ale slavil S tebou mě baví svět.

Více souvisejících

Helena Vondráčková Ústavní soud ČR Jan Šinágl

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Andrzej Duda, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj chce od summitu návrh míru, který se představí Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu na probíhajícím mírovém summitu ve Švýcarsku řekl, že Rusku předloží návrh na ukončení války, na němž se shodne mezinárodní společenství. Neprozradil však, zdali by sám jednal s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy