Praha - Pražská kavárna, jako pojem, který zavedl prezident Miloš Zeman, mimo jiné velebí Českou televizi a naopak odsuzuje příznivce hlavy státu. Na druhé straně stojí lidé, kteří veřejnoprávní médium obviňují ze zaujatosti a na Zemana nedají dopustit. Podle režiséra Jiřího Svobody musí být ale takoví lidé dnes zklamáni.
Svobodu zaujal včerejší Zemanův rozhovor pro Českou televizi. Připustil, že kdo očekával střet démonizovaného prezidenta a démonizované České televize", byl zklamán. Kdo očekával věcné zprostředkování prezidentových názorů, určitě prý zklamán nebyl.
"Mnozí internetoví i printoví „také" žurnalisté, politici a „také" odborníci (většinou na cokoliv, čím si chtějí dokázat vlastní významnost) podnikající verbální nájezdy na prezidenta Miloše Zemana ať se vyjádří o čemkoli a jakkoli (lidé z principu předpojatí a psychicky nevyrovnaní, zahlcení frustrací a negativizmem) přišli ve středu ve večerních hodinách na ČT24 při sledování rozhovoru dvou moderátorů České televize s prezidentem Milošem Zemanem zkrátka," podotkl na svém blogu na aktualne.cz s tím, že se ukázalo, že platí přísloví "jak se do lesa volá...".
"Korektně položené věcné otázky, prezentované bez emocí a snahy dokázat, že novinář má politika „v hrsti" a čím větší je hulvát, sponzorovaný aktivisty v pozadí, tím větší je i novinář, vyvolaly na straně prezidenta fundované, argumentačně podložené odpovědi bez jízlivosti. Prezident, který nebyl tlačen agresivním stylem (jak bývá někdy zvykem frustrovaných novinářů) k obdobným reakcím, působil velmi příjemně, klidně, občas s laskavým humorem. Dialog měl pak pro diváka věcný význam (bez ohledu na to, zda s prezidentem v dílčích otázkách souhlasil, či nikoli), což je z definice společenské funkce médií cílem mediace," pochválil Svoboda.
Je si jist, že není sám, kdo přijal s uspokojením, že rozhovor byl veden způsobem, jaký je pravidlem v případě kvalitních moderátorů v prestižních zahraničních televizních stanicích. "K hořkému zklamání ale jistě dospěli i ti, kdo dlouhodobě prezentují vysílání České televize jako veřejného nepřítele. Jsou rubem sebestředných a arogantních moderátorů, kteří také existují – jedni bez druhých by nemohli existovat,:" domnívá se.
Zeman v rozhovoru například navrhuje, aby byla volební účast povinná. V opačném případě by mohli občané platit pokutu.
"Málokdo ví, že povinná volební účast byla za Masarykovy první republiky, že je dnes například v Belgii, Lucembursku, Austrálii a dalších zemích. Mimochodem, komunisté nikdy nezavedli, jak se tvrdí, volební povinnost, i když si ji pak vždycky vynucovali. Myslím, že pro každého občana by mělo být povinností, v případě jejího nesplnění za mírnou pokutu, jít k volbám a věnovat maximálně dvě hodiny svého vzácného času, aby vyjádřil svoji vůli," prozradil České televizi Zeman.
Lidé si podle něj nikdy nevybírají největší dobro, ale nejmenší zlo. "Vzhledem k tomu, že v krajských volbách bude v průměru kandidovat deset, patnáct, možná dvacet uskupení, tak když si uděláte jakýsi žebříček, vždycky tam najdete nejlepší zlo. Netvrdím, že tam najdete největší dobro," dodal.
Domnívá se také, že sociální demokracie, hnutí ANO a lidovci udrží vládu až do řádných voleb. Volby přitom podle něj budou soubojem ANO, kterému průzkumy zatím přisuzují vítězství, a ČSSD. „ANO je vlastně opozicí v koalici," řekl Zeman. „Kdo chce hlasovat proti sociální demokracii, může hlasovat pro ANO, a naopak," podotkl.
Debata o migraci podle něj ovlivní spíše výsledek parlamentních voleb. „Migrace je celostátní téma. Já nepochybuji o tom, že v parlamentních volbách za rok celostátním tématem bude," uvedl. Hlavním tématem krajských voleb tak podle něj bude stav dopravní infrastruktury v jednotlivých regionech, a to jak budování dálnic a silnic první třídy, tak opravy silnic druhé a třetí třídy. „Když vidíte v některých silnicích díry, tak si říkáte, že kraje potřebují peníze na tyto opravy, ne na to budování. To je hlavní téma. Až dlouho za ním, zdravotnictví, školství, sociální služby," míní Zeman.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 1 hodinou
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 2 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
včera
WHO poskytla zemím návod, jak se připravit na hantarivus
včera
Starmer rázně odmítl spekulace o svém konci. Rezignovat nehodlá
včera
Vrácení zboží na jeden klik? České e-shopy čeká zásadní změna
včera
EU zvažuje omezení sociálních sítí pro mladé. Zakázat je může už v létě
včera
Dialog skončil. Fanoušky čekají přísné represe, zrušené oslavy i kontrola občanek, oznámil Tvrdík
včera
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
včera
Zelenského bývala pravá ruka je podezřelá z účasti na masivním případu korupce
včera
Den D pro Británii. Starmerova vláda se hroutí, může dnes definitivně padnout
včera
Výhled počasí do prvních červnových dnů. Teploty mají stoupat, hrozí bouřky
11. května 2026 21:56
Riziko je v Česku nízké, vzkazuje Vojtěch ohledně hantaviru
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pondělí ubezpečil občany, že riziko hantavirové infekce v Česku je velmi nízké, protože virus se v Evropě přirozeně nevyskytuje. Vojtěch ale zdůraznil, že zdravotnické složky nepodceňují situaci.
Zdroj: Jan Hrabě