Praha – Páteční oslavy 28. října jsou už sice minulostí, na sociálních sítích je přesto možné přesto zaznamenat dozvuky a další vyjádření těch, kteří se účastnili akce jak na Hradě, tak i v podhradí. Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček mluví o důstojných hradních oslavách, Michal Horáček o úspěchu akce na Staroměstském náměstí.
Hradní mluvčí si oficiální akci, při které došlo k předávání státních vyznamenání, pochvaluje. „Na Hradě se uskutečnily opravdu důstojné oslavy státního svátku. Byly totiž vyznamenány skutečné osobnosti, které si zaslouží úctu nás všech. Ve Vladislavském sále promluvil prezident lidí, občanů, kteří svými každodenními životy přispívají ku prospěchu své vlasti," píše na sociálních sítích Ovčáček.
Neopomněl si však ani rýpnout do protiakce, která se odehrála v centru Prahy. „Na Staroměstském náměstí nezvítězila pravda a láska. Vytryskla zde nenávist k rozhodnutí lidí. Ano, k výsledku historicky první přímé volby prezidenta republiky," nebral si servítky Ovčáček.
„Vrcholem těchto oslav nenávisti, které byly zároveň zahájením prezidentské kampaně pod patronací pánů Horáčka a Gazdíka, byly pokusy o 'uličky hanby' pro ty, kteří odcházeli z Hradu. Řekněme NE nenávisti, řekněme ANO úctě ke všem lidem a k naší krásné zemi," vyzval občany mluvčí.
Poněkud jinak se na akci na Staroměstském náměstí dívá jeden z těch, kteří byli přímo v centru dění. „Oslava státního svátku na Staroměstském náměstí, skóre: Příchozích: desetitisíce. Zpěváci: 3. Moderátor: 1. Řečníci: 12. Počet vyslovení jména 'Miloš Zeman': 0," shrnul páteční akci textař a uchazeč o post prezidenta Michal Horáček.
„To, co je v České republice radostné, sebevědomé, nadané dobrou vůlí a dobré pro budoucnost, vyhrálo způsobem, na který můžeme být hrdí. Vyhrávejme dál. Česko, dotoho," burcuje Horáček.
Související
Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem
Prezidentská debata: Petra Pavla chválí neúspěšní Zemanovi protivníci, Horáčka udivil
Michal Horáček , Jiří Ovčáček , 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
před 2 hodinami
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
včera
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
včera
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
včera
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
včera
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
včera
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
včera
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
včera
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
včera
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
včera
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
včera
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
včera
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
včera
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
včera
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
14. srpna 2026 22:01
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
14. srpna 2026 21:06
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
14. srpna 2026 20:25
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
14. srpna 2026 19:47
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
14. srpna 2026 19:02
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
Policie ukončila pátrání po pohřešovaném, který beze stopy zmizel z hladiny jezera Most po bouřce v minulém týdnu. Původně se hledali dva lidé, tělo jednoho z nich se ale podařilo nalézt.
Zdroj: Jan Hrabě