Omluva Schapirovi? Za Zemana se stydíme, ne všichni Češi jsou tak neomalení. Přijměte naši omluvu. A pak promluvil Hrad

Praha – Prezident Miloš Zeman si před několika dny stěžoval, že se americký velvyslanec Andrew Schapiro neúčastnil letošní oslavy 28. října na Pražském hradě ve Vladislavském sále. To ale obratem americká ambasáda popřela. Že to není pravda dokládají také zveřejněné fotografie. Část politiků proto Zemana vyzvala k omluvě. Hrad to nejprve odmítl, jedna omluva se ale přece jen objevila.

Že mezi Hradem a velvyslanectví nepanují dobré vztahy, dokazuje i tweet mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, který napsal: „Krásným dárkem k mým lednovým narozeninám bude odchod nediplomata. Bude to vyznamné posílení našich historicky pevných vztahů s USA."

Psali jsme:
Schapiro nebyl 28. října na Hradě, prohlásil Zeman. Ambasáda to popřela, Ovčáček si rýpl Omluvte se Schapirovi, vyzvali politici Zemana. Jurečka se pustil i do Ovčáčka
 

Šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) už hlavu státu vyzvali, aby se Schapirovi za nepravdivou kritiku omluvila. „Kam až muže klesnout mluvčí prezidenta. Kde je férovost, schopnost přiznat chybu a mluvit se? Místo toho tak trapný výrok," pustil se do Ovčáčka Jurečka.

Hrad ale omluvu rozhodně neplánuje. „Netřeba se omlouvat neviditelnému," reagoval na dotaz ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s odkazem na svá dřívější slova, kdy na zprávu, že Schapiro na Hradě 28. října byl, odvětil, že „pan velvyslanec byl v tom případě během slavnostních okamžiků 28. října na Hradě neviditelný".

Občané se rozhdodli nečkat na Hrad a vše vzali do vlastních rukou. „Vaše excelence, vážený pane velvyslanče, prosíme, abyste přijal naši omluvu za nezdvořilé a hlavně nepravdivé výroky prezidenta Zeman, týkající se Vaší osoby. Vzhledem k tomu, že hlava státu se zřejmě omluvit nehodlá a naopak přidává další urážlivé výroky na Vaši adresu, je nám to líto a stydíme se. Ne všichni Češi jsou takto neomalení," píše se v dopise čtenářů, který uveřejnili Lidové noviny a který nese podpis „Věta a Ctibor Perlínovi".

Text omluvy se šíří po sociálních sítích, upozornil na něj třeba poslanec hnutí ANO Jiří Zlatuška, který jej vyvěsil na svém facebookovém profilu.

Nakonec však přišla i omluva z Hradu. „Prezident republiky Miloš Zeman ve svém vystoupení dne 9. listopadu 2016 při příležitosti amerických prezidentských voleb zmínil i neúčast amerického velvyslance na oslavách státního svátku 28. října 2016. Tuto informaci prezident republiky obdržel od Protokolu prezidentské kanceláře. Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci," uvedl mluvčí Jiří Ovčáček.

Související

Steve King

Zeman přijal na Hradě velvyslance USA Kinga, Ovčáček fotku okomentoval

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě přijal amerického velvyslance Stephena Kinga. Zabývali se ekonomickou spoluprací obou zemí a mluvili také o 100. výročí založení Československa, uvedl po schůzce mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dodal, že prezident s Kingem vedli přátelský rozhovor a velvyslanec má dveře na Hrad vždy otevřené.

Více souvisejících

Andrew Schapiro Miloš Zeman Jiří Ovčáček

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Otřesné, reagují USA

Bílý dům ve středu označil za věrohodné zprávy o tom, že Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan tento postup nazval "opovrženíhodným a otřesným". Upozornil na to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy