Praha – Za rok a půl se podařilo Fondu ohrožených dětí (FOD), který provozuje klokánky pro děti v tísni, vyrovnat zhruba polovinu svého dluhu. Ten činil 127 milionů korun. ČTK to dnes řekl předseda fondu Jan Vaněk. Zbývají ještě závazky za asi 65 milionů, a to většinou dlouhodobé.
Představitele FOD odpoledne na Hradě přijal prezident Miloš Zeman a předal jim finanční dar v hodnotě 3,1 milionu korun. Peníze pochází z prezidentského nadačního fondu na splácení státního dluhu.
Zeman poděkoval dárcům, kteří do fondu na splácení dluhu přispěli, i jeho správcům, kteří si podle prezidenta neberou za svou práci žádné odměny a mají nulovou režii.
Peníze FOD dal Zeman i před rokem, a to dva miliony korun. Spolu s Vaňkem na Hrad vyrazila dnes i ředitelka janovického klokánku a čtyři děti, které v zařízení pobývají. Dar od prezidenta chce fond použít na provoz klokánků a na pořízení vánočních dárků pro děti.
Loni kvůli dluhům klokánkům hrozilo rušení. Zadlužená organizace v polovině minulého roku změnila vedení, dlouholetou šéfku Marii Vodičkovou vystřídal Vaněk. Nové předsednictvo přistoupilo ke škrtům. Uzavřelo pobočky v regionech, předalo azylové domy jiným provozovatelům, z 28 klokánků ponechalo 17 s 354 místy. Nyní se starají o 260 dětí.
"Podařilo se snížit závazky zhruba na polovinu. Vše plníme. Všichni zaměstnanci dostávají mzdy," řekl ČTK Vaněk. Už dřív přiznal, že hospodaření fondu v minulosti nebylo rozumné. FOD rozšiřoval služby a pořizoval nová zařízení, i když neměl peníze ani na existující aktivity. Nové vedení přebíralo fond s dluhy 127 milionů, zbývá kolem 65 milionů.
Vedení FOD už dřív uvedlo, že fond bude provozovat jen tolik klokánků, kolik kraje budou potřebovat a zaplatí. Nyní organizace plánuje, že by příští rok na jaře obnovila provoz klokánku v pražských Kbelích. Opětovné otevření bude podle Vaňka záviset na tom, zda se podaří najít zaměstnance.
Příjmy organizace loni činily 202,55 milionu korun, stejné byly výdaje. Zhruba dvě třetiny financí pocházejí od státu z příspěvků na pobyt dítěte a z dotací od ministerstva práce, krajů a obcí. Třetina rozpočtu je od dárců a z příspěvků od rodičů či přídavků na děti. Dotace a granty loni představovaly 25,53 milionu. Sbírka vynesla 18,5 milionu, dalších 14,7 milionu přišlo od sponzorů a dárců. Stát poskytuje měsíčně na dítě 22.800 korun. Částka se krátí za dobu, kdy dítě pobývalo mimo zařízení, což provozovatelé dlouhodobě kritizují.
Fond loni v létě žádal vládu o dvacetimilionovou dotaci, ale nedostal ji. Proti vyplacení byla i ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Poukazovala na dlouhodobé špatné hospodaření fondu a neférovost podpory jen pro jedinou organizaci.
Související
Zeman poslal klokánkům 2,3 milionu. Ministryně Maláčová ho nepříjemně překvapila
Zeman daroval klokánkům 2,5 milionu. Čirou náhodou pár dnů před volbami
fond ohrožených dětí , Miloš Zeman , klokánek
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
před 2 hodinami
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 3 hodinami
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 4 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 4 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 5 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 6 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 7 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 8 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 9 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 9 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 10 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 12 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.
Zdroj: David Holub