Praha – Podle březnového průzkumu CVVM je nejdůvěryhodnější politickou institucí instituce prezidenta. Věří mu 55 % lidí, větší důvěru mají pouze obecní zastupitelstva a starostové. Novináře a moderátora Vladimír Kučeru překvapuje, kolik lidí považuje lež, nečestnost a podraz za důvěryhodné počiny.
Vladimír Kučera ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz vnímá podporu prezidenta přesahující nadpoloviční většinu lidí jako kolektivní patologickou deprivaci. Počínání současné hlavy státu Miloše Zemana chápe jako malost. Zmiňuje napadání kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše „osobním mopslíkem“ mluvčím Jiřím Ovčáčkem, nebo Zemanovu neúctu po smrti kardinála Miroslava Vlka, kdy nechal svou pomstychtivost „plivnout až do hrobu“.
Není divu, že tleskáme Velké Hubě
Podle Kučery je příčina tak vysoké podpory v historických mýtech. Ty tvoří duši každého národa. Kučera naše pověsti považuje za příliš malé a umírněné, které tvoří naše „malé dušičky“. „Není pak divu, že vystoupí-li na pódium Velká Huba, značná část obecenstva freneticky až fanaticky tleská.“ píše.
Jako problematickou vnímá Kučera neexistenci nějakého skutečně velkého hrdinského mýtu, jako je například ten o Odysseovi nebo bájných Nibelunzích, o bojích s Titány a Bohy. Staré pověsti české Aloise Jiráska, ač k nim chová úctu, za ty velké nepovažuje.
Herakles neslavil ovarem a slivovicí, jako Bivoj
„Hned ta první pověst: „Tu vojvoda Čech ukázal na vysokou horu...“ Myšlen Říp 455 metrů nad mořem.“ dokládá Kučera jako první příklad malosti a zmiňuje, jak by asi musel jásat Praotec Rakušan či Pratáta Švýcar. Pověst o Bivojovi vnímá nikoliv jako hrdinský příběh, ale jako povídku o zabíjačce. „Herakles neskončil hned u tlačenky, ovaru a slivovice.“ dodává s nadsázkou.
České pověsti však ve výsledku hájí. Nenašel v nich prý nic obojakého, nenávistného nebo mstivého. „A najednou to sedí na mytickém pražském Hradě a lidu z podhradí se to líbí.“ uzavírá Kučera.
Související
Exprezident Zeman se vrátil do pracovního režimu schůzkou s čínským diplomatem
Exprezident Zeman podal dobrou zprávu z nemocnice. Volal Okamurovi
Miloš Zeman , Vadimír Kučera , průzkumy , češi
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě