Komentář Miroslava Horkého - Dvojnásobný vrah hrdinou v přímém přenosu. I tak může znít titulek zahraničních deníků, až vyjde z vězení vrah a celebrita v jedné osobě, Jiří Kajínek. Co smutného to svědčí o české společnosti? Nebo prostě jen máme radši záporáky, než klaďase?
Dvojnásobný vrah hrdinou v přímém přenosu. I tak může znít titulek zahraničních deníků, až vyjde z vězení vrah a celebrita v jedné osobě, Jiří Kajínek. Co smutného to svědčí o české společnosti? Nebo prostě jen máme radši záporáky, než klaďase?
Už pátý den novináři a fanoušci vraha Kajínka okupují parkoviště poblíž rýnovické věznice a přilehlé okolí. A prezident ne a ne milost podepsat. Miloš Zeman zřejmě vyčkává do úterka, kdy pravděpodobně oznámí, zda přijme demisi ministra financí Andreje Babiše a jmenuje nového šéfa státní kasy poslance Ivana Pilného. Propuštěním Kajínka v týž den by Zeman vypustil krásnou kouřovou clonu, která by zastínila Zemanovu „prohru“ - tedy odvolání Andreje Babiše.
Minimálně do zítřka tak bude vrah Kajínek slušně výnosným byznysem. Pro koho především? Pro novináře. Někteří z nich se z nepochopitelných důvodů utábořili před věznicí už ve čtvrtek v časných ranních hodinách. Přitom k propuštění Kajínka může od Zemanova podpisu dojít klidně i v řádu několika dní. Proces propuštění na základě milosti není dán jen prezidentem a vedoucím věznice, v procesu figuruje i soudce spadající do oblasti, ve které je kriminálník uvězněn. Noviny a servery chrlily informace, jak probíhá kempování před vězením. Grilovačky, popíjení, piknik a společenské hry se staly téměř synonymem pro čekání na Kajínka. Někteří z novinářů na místě nocují v karavanech, jiní si vzali jenom židličky. Občerstvení, kafe, karty nebo pétanque jim krátí čas.
Běžný Čech, který zná novináře jenom z bonmotů Miloše Zemana, by si mohl klást otázku: „A za tohle berou prachy?“. Podle posledních informací je na místě mnohem větší množství novinářů, než před víkendem. A věřte nebo nevěřte, zase taková sranda to není. A celebrita Kajínek stále nikde. Skoro to vypadá, jako by si prezident své "oblíbence" z povzdálí vychutnával.
Deník MF DNES přišel s informací, že kromě novinářů napjatě očekávají příchod Kajínka i jeho fanoušci, třímající v rukou vrahovu fotku. Ano, i dvojnásobný vrah má své fanoušky, kteří chtějí jeho podpis. To, že má Kajínek mezi lidmi velkou podporu, lze kromě výzkumů veřejného mínění zpozorovat i z cest prezidenta Miloše Zemana. Ten své úvahy o propuštění Kajínka sdělil na začátku letošního dubna v Čáslavi na Kutnohorsku. Zaplněné náměstí téměř „jednohlasně“ zatleskalo, zprávou o možném propuštění Kajínka si Zeman připsal na konto ne jednoho příznivce. Stejné scény se opakovaly i při jeho návštěvě Liberecka. Zdá se, jako by český lid skutečně chtěl, aby byl vrah na svobodě. Ne, ač to zní jako protimluv, zdá se to být skutečností.
Co to vypovídá o české společnosti? Že fandí zločincům, vrahům a podvodníkům. Kajínek páchal trestnou činnost už jako nezletilý, milerád se vloupával do chat a bytů, napadal policisty a kradl. Vrah měl v roce 1993 zabít neuvěřitelnými 12ti výstřely plzeňského podnikatele a jeho osobního strážce. Česká veřejnost jako by se vyžívala v krutosti. Film Kajínek Petra Jákla v roce 2010 bezezbytku naplnil sály českých kin. Popularita vraha strmě rostla až do dnešních dnů. Je možné se domnívat, že Kajínkovi lidi „rozumí“. Považují ho za symbol oběti systému. Systému nespravedlivého soudnictví a šikany policie.
Kajínek je pro ně něco jako hrdina. Jistě, kolem vražd panuje spousta nejasností a mnohé okolnosti nebyly dodnes uspokojivě vysvětlené. Ale legitimizuje to společnost k tomu, aby fandila kriminálníkovi? Proč české deníky téměř nezaznamenaly skutečné hrdinství? Proč se o skautce, která se postavila v Brně neonacistovi, téměř nemluvilo? Je na tom s morálkou a mírou pokleslosti Česko opravdu tak špatně? Útěchou možná může být fakt, že o skautce v Brně informoval téměř celý svět, zejména velmi prestižní deníky. O Kajínkovi se svět zatím nezmiňoval. Zatím.
Možná, že situace vůbec není tak vážná. Fandit záporákům před klaďasy je zkrátka víc in. Nic víc, nic míň.
Související
Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka
Ovčáček prezidentem? Mluvčí představil své priority. O kandidatuře mluví i Kajínek nebo Klausové
Jiří Kajínek , Miloš Zeman , komentář , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
před 49 minutami
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
před 1 hodinou
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
před 2 hodinami
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
před 3 hodinami
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
včera
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
včera
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
včera
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
včera
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
včera
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
včera
Čtyři roky války na Ukrajině otřásly celým světem. Mezi Ukrajinci sílí vyčerpání a pocit, že zůstali sami
včera
VIDEO: Zelenskyj světu na výročí války poprvé ukázal svůj bunkr
včera
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
včera
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
včera
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
včera
Peskov k výročí invaze: Západ se snaží Rusko rozdrtit, válka sjednotila zemi
včera
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
včera
Trump plánuje nově zavedená cla ještě navýšit
včera
Ve válce padlo 55 tisíc ukrajinských vojáků, prohlásil Zelenskyj. Na ruské straně jsou ztráty vyšší, spočítala BBC
včera
Od trpělivé diplomacie až po svržení íránského režimu. Jaké možnosti má Trump na stole?
Prezident USA Donald Trump stojí před zásadním rozhodnutím ohledně dalšího postupu vůči Íránu poté, co nařídil největší posílení amerických vojenských sil na Blízkém východě od začátku války v Iráku. Aktuálně má na stole tři hlavní scénáře, které sahají od trpělivé diplomacie až po snahu o svržení tamního režimu. Každá z těchto cest s sebou nese značná rizika a prezident dostává od svých poradců i spojenců často protichůdná doporučení.
Zdroj: Libor Novák