Dominik Hašek se rozvášnil kvůli volbě prezidenta. A přidali se i Bartoška, Pavlica nebo Rottrová

Praha - Už jen hodiny mají kandidáti na prezidenta možnost získat na svou stranu dosud nerozhodnuté voliče. Tým Jiřího Drahoše dál vsází na známé osobnosti a na poslední chvíli zveřejňuje videa, na kterých nejen umělci, ale i třeba sportovci vyjadřují exšéfovi Akademie věd ČR svou podporu.

Přestože podle mnohých hlasů Jiří Drahoš v prvním přímém souboji s Milošem Zemanem zrovna neexceloval, akademik přesto neztrácí hlavu. „Volba prezidenta není reality show a pravdu nemá ten, kdo křičí hlasitěji. Večerní debata na Primě mě jen utvrdila v tom, že má kandidatura má smysl; chci na Hrad vrátit slušnost, zodpovědnost a řád. Spolu to dáme! Váš JD,“ uvedl po debatě na sociálních sítích Drahoš.

Na podporu kandidáta na poslední chvíli podpořily další známé tváře. Jednou z nich je legendární český hokejový brankář Dominik Hašek. „Jmenuji se Dominik Hašek a zřejmě mě mnozí pamatujete jako hokejového brankáře našeho národního mužstva. Za několik dní půjdeme k volebním urnám a rozhodneme o tom, kdo bude příštích pět let na Pražském hradě v čele našeho státu,“ připomíná.

„Jistě mi dáte za pravdu, že by to měl být člověk, na kterého budeme vzhlížet s respektem a úctou a který by jak nám dospělým, tak našim dětem měl být vzorem. Člověk, na kterého se můžeme spolehnout a za kterým v případných těžkých chvílích vždy půjdeme,“ vysvětluje Hašek, jakého prezidenta by si přál.

Když začal mluvit o současné situaci, pořádně se rozhořčit. „To, co se v posledních letech na Hradě děje, zásadně potírá moje představy o funkci postu prezidenta naší země. Se smutkem sleduju, jak mnohé základní hodnoty, na kterých by naše společnost měla stavět, jako například pravdomluvnost, úcta k druhému, umění se omluvit, nebo přiznat chybu, jsou pošlapávány,“ postěžoval si Hašek.

„A naopak lži, neúcta nejednou přerůstající v hulvátství a šikanu slabších, jsou přesně to, co v dnešní době charakterizuje Pražský hrad,“ uvedl bývalý sportovec s tím, že ho nesmírně znepokojuje snaha Hradu pošlapat základní právo demokratické společnosti na svobodu slova a projevu. „To, jak se dnešní prezidente chová k našim médiím, je naprosto neakceptovatelné a jde tím nejhorším příkladem občanům naší země,“ varuje.

Tyto manýry a pokřivené hodnoty podle něj se podle něj promítají do české politiky i do společnosti. Lidé by se proto podle něj pře volbami měli zamyslet, co je nejlepší pro ně, jejich děti a děti jejich dětí. „Ať jste z vesnice, z pohraničí, z malého městečka, nebo velkého města či volíte v zahraničí, udělejte to, co je nejlepší pro budoucnost naší nádherné země a jejích tvrdě pracujících lidí. Volte Drahoše,“ dodává na videu Hašek.

„Před dvaceti lety se po Naganu křičelo 'Hašek na Hrad!' Je mi ctí, že Dominik Hašek dnes toto heslo trochu pozměnil..Zvolme změnu. Děkuji, Dominiku,“ ocenil jeho slova na facebooku Jiří Drahoš.

Na jeho podporu na videu vystoupil například také rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička, který ocenil jeho osobní a morální integritu, jeho práci v oblasti vědy i v politické oblasti. Zpěvačka Marie Rottrová pak uvedla, že je Drahoš „skvělej“ a „bezvadnej člověk“. Oceňuje prý to, že je slušný a čestný.

Umělecký šéf souboru Hradišťan Jiří Pavlica pak na videu říká, že Drahoše volí „srdcem i rozumem“ a že jsou mu blízké jeho životní postoje, jeho vztah k rodině i fakt, že se z malého města vypracoval do velkého společenského i vědeckého postaven. Chtěl by prý prezidenta, který bude zdravý duševně i tělesně. „A to na těle bych zdůraznil, protože se obávám, že jeho protikandidát není už schopen tuto veledůstojnou a veledůležitou funkci zastávat,“ dodal Pavlica.

Herec a šéf Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška připomněl, že v v prosinci 1989 nominoval Václava Havla na prezidenta republiky a přeplněné Václavské náměstí přijalo jeho návrh bouřlivým jásotem. „Dovolte mi, abych po 29 letech nominoval na prezidenta České republiky pana profesora Drahoše. Máme možnost volby, taji jí využijme,“ burcuje Čechy Bartoška.

Související

Miloš Vystrčil

Senát si ve středu zvolí vedení, v jeho čele má zůstat Vystrčil

Senát si ve středu zvolí obměněné vedení. Jeho předsedou zůstane podle dohod senátorských klubů Miloš Vystrčil (ODS), místopředsedy Jiří Oberfalzer (ODS) a Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Novým prvním místopředsedou Senátu bude dosavadní předseda senátního školského výboru Jiří Drahoš (za STAN), který si vymění pozici s Jiřím Růžičkou (za TOP 09).

Více souvisejících

Jiří Drahoš prezidentské volby 2018 Dominik Hašek Jiří Bartoška Marie Rottrová Jiří Pavlica

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy