Kroupa versus Zavoral: Reportéra se zastal i jeho známý otec, má prý strach o veřejnoprávní média

Praha – Vášně kolem reportáží Janka Kroupy o Agrofertu neutichají. Do sporu mezi šéfem českého rozhlasu René Zavoralem, Kroupou a zaměstnanci rozhlasu se vložil i exsenátor, bývalý šéf ODA a otec Janka Kroupy Daniel Kroupa.

Na počátku kauzu stojí reportáž Janka Kroupy ohledně pozemků, na kterých hospodaří koncern Agrofert. Podle šéfa Rozhlasu ale byly nevyvážená a neobjektivní, což dokládá také analýzou zpracovanou experty z Univerzity Karlovy. V reakci na kauzu pak Zavoral uvedl, že pracovníci rozhlasu by měli absolvovat školení, kde se Kroupovy reportáže budou ukazovat jako modelový případ, jak by objektivní zpravodajství nemělo vypadat a jak se vyvarovat chyb.

Za Kroupu se ale postavili jeho kolegové z rozhlasu, kteří podepsali petici, další novináři i Kroupův otec. „Novinář, který hájí objektivitu své rozhlasové reportáže o chování oligarchy vůči nekompetentnímu hodnocení ředitele, prý nadřazuje své ego nad zájmy rozhlasu. Pan ředitel se patrně domnívá, že by se oligarcha mohl naštvat a ředitele sesadit, což rozhodně není v zájmu ředitele ani Českého rozhlasu. Mohl by zrušit veřejnoprávní charakter rozhlasu a dosadit si do něj nového ředitele, který zajistí, že bude sloužit jeho zájmům a nebude o něm vysílat nepříznivé reportáže,“ kritizuje Zavorala na sociálních sítích Daniel Kroupa.

Šéf rozhlasu se podle něj snaží Babišovi zavděčit. „Stávající ředitel se svým rozhodným vystoupením proti egoistickému novináři prozíravě pokusil zachránit veřejnoprávní rozhlas tím, že dal oligarchovi najevo svou připravenost zajistit, že rozhlas bude sloužit jeho zájmům i bez zbytečných legislativních změn. Zda se podaří uchránit veřejnoprávní média pod oligarchickou vládou jisté není. Pan ředitel se však nemusí obávat. Svým vystoupením si nadějné vyhlídky zajistil,“ nebere si servítky Kroupa starší.

Kroupu a další zaměstnance rozhlasu v uplynulých dnech podpořil například i Marek Wollner, šéfredaktor reportážní publicistiky České televize. „Jsem rád, že se redaktoři ČRo brání proti horlivosti vlastního ředitele, který tady předvádí veřejný proces s vlastním zaměstnancem, jaký jsem dlouho nezažil (vlastně jen jednou, ale to sem teď nepatří),“ ocenil petici Wollner.

Už v minulosti uvedl, že Kroupovy reportáže za problematické nepovažuje. „O tom, že Kroupovy reportáže o Agrofertu jsou z mého pohledu v pořádku už jsem psal, proto jsem mu taky spolu s dalšími šéfredaktory vyjádřil podporu v otevřeném dopise v půlce prosince. Že si na naši práci stěžují politici, i když nemají pravdu, to je vcelku pochopitelné - ale že z vlastní iniciativy začne tímhle stylem popravovat ředitel... smutný příběh,“ dodal novinář ČT.

Související

Klára Samková

Kradené dokumenty proti Samkové? Advokátka podala trestní oznámení na novináře ČRo

Advokátka Klára Samková podala dnes k rukám vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Jana Pokorného a Český rozhlas, který je zaměstnává. Viní je, že před pěti lety v reportáži, kvůli níž odstoupila z voleb do Evropského parlamentu, použili dokumenty získané trestným činem. Médiím dnes řekla, že v kauze vysílané rozhlasem nepadlo žádné trestní oznámení a nikdo nebyl poškozen. Spolu s poškozením dobrého jména advokátky se podle Samkové novináři dopustili trestných činů maření voleb a rozvracení republiky. Český rozhlas uvedl, že se vyjádří, až bude znát obsah trestních oznámení.

Více souvisejících

Janek Kroupa (novinář) Daniel Kroupa Marek Wollner René Zavoral (ředitel ČRo) Český rozhlas Agrofert

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Aktualizováno před 26 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

Aktualizováno před 30 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Prigožin se vysmál ruskému tvrzení o počtu zabitých ukrajinských vojáků

Šéf ruské žoldnéřské skupiny wagnerovců Jevgenij Prigožin v úterý označil tvrzení Ruska, že způsobilo obrovské ztráty postupujícím ukrajinským jednotkám, za "sci-fi". Uvedl to server Business Insider.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy