Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo reportérovi Českého rozhlasu Janku Kroupovi za nezákonné policejní odposlechy jeho telefonu v letech 2011 a 2012 v kauze Pandur.
Uvedl to dnes server iRozhlas.cz. "Jan Kroupa požadoval písemnou omluvu a této žádosti jsme vyhověli," sdělila ČTK Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva. Úřad Kroupovi zaslal omluvu za to, že "jeho telekomunikační provoz byl nezákonně předmětem odposlechu a záznamu" a že ho o tom nikdo neinformoval.
"Je to dlouhá doba, ale jsem rád, že k takovému kroku nakonec ministerstvo přistoupilo. Nesmíme ale zapomínat, že omluvě předcházely dvě rozhodnutí Nejvyššího soudu a jedno rozhodnutí Ústavního soudu, takže ono to zase tak dobrovolné a od srdce nebylo," řekl Kroupův advokát Petr Toman.
Policisté monitorovali Kroupův telefon celkem pět měsíců. Nejprve reportéra odposlouchávali v období od 14. června do 14. října 2011 a poté od 16. ledna do 16. února 2012. Kroupa tehdy pracoval pro deník Mladá fronta Dnes. Policie se z odposlechů chtěla dozvědět, od koho novinář získal protokol týkající se případu lobbisty Marka Dalíka a obrněných transportérů Pandur. Totožnost toho, kdo dokument vynesl, však přesto nezjistila. Dalík byl později odsouzen k pětiletému vězení.
Nejvyšší soud nakonec loni konstatoval, že Okresní soud v Ostravě, který odposlech Kroupy povolil, porušil zákon. Mimo jiné totiž nezdůvodnil, proč prolamuje novinářovo právo na ochranu zdroje. Nevysvětlil ani dobu trvání příkazu k odposlechu ani to, proč nelze sledovaného účelu dosáhnout jinak. Pouze převzal názor státního zástupce Rostislava Bajgera z olomouckého vrchního státního zastupitelství, který odposlech navrhl.
Související
Ať koná policie, vyzvala Decroix po konci koordinátora bitcoinové kauzy
Eva Decroix se ujala funkce ministryně spravedlnosti. Nahradila Pavla Blažka po vypuknutí bitcoinové aféry
Ministerstvo spravedlnosti , Janek Kroupa (novinář) , Odposlechy , Český rozhlas
Aktuálně se děje
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
včera
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
včera
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
1. května 2026 21:57
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
1. května 2026 21:05
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.
Zdroj: David Holub