Praha – V posledních dnech se velká pozornost soustředí na Českou televizi. Prezident Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu veřejnoprávní televizi kritizoval a nařkl ji, že není nestranná. Na jeho slova pak obratem zareagovali čeští umělci na předávání Českého lva. A do „boje“ se zapojili i občané.
Zeman ve čtvrtek v inauguračním projevu obvinil ČT, že se ve zpravodajství příliš přikláněla k TOP 09. Kromě televize Zeman obvinil i další média z pokusů o manipulaci veřejnosti a neobjektivnosti. Představitelé ČT jeho nařčení odmítli, útoky na nezávislost médií jsou podle nich nevhodné. Zemanovy útoky na novináře odsoudili i někteří politici.
V reakci na jeho slova podepsalo výzvu na podporu České televize (ČT), která vznikla mezi filmaři během příprav slavnostního předávání Českých lvů, 370 hostů slavnostního večera. Text výzvy přečetl na pódiu Rudolfina před začátkem přímého přenosu režisér Jan Svěrák.
Později se petice „Pět vět na obranu České televize“ objevila i na internetu. „Česká televize čelí v těchto dnech největšímu útoku na svoji nezávislost od dob takzvané Televizní krize v roce 2000.
Tento útok je veden ze strany konkrétních politiků a s nimi svázaných vlivových, podnikatelských a mediálních skupin. Zřejmým cílem tohoto tlaku je zničit nezávislost tohoto nejsilnějšího veřejnoprávního média a dostat jej pod přímou kontrolu, ať už jsou veřejně prezentovány jakékoliv zástupné důvody,“ píše se v petici.
Autoři petice také uvádějí, že útok na Českou televizi zároveň útokem na demokracii v České republice. „Vyzýváme všechny politiky a další veřejně činné osobnosti, aby se kategoricky postavili proti snahám likvidovat nezávislost České televize, tedy instituce, jež v naší zemi hraje zásadní roli nejen v oblasti zpravodajství, ale i sportu, kultury či podpory umělecké a filmové tvorby,“ píše se v petici, kterou na internetu podepsalo více než 5 tisíc lidí. Stejná petice se objevila i na jiné stránce, kde ji podepsaly necelé dvě tisícovky občanů.
„Veřejnou výzvu na podporu svobody médií“ na sociálních sítích zveřejnili také studenti Univerzity Palackého v Olomouci. Na facebooku se k ní přihlásilo asi 400 lidí.
Zároveň ale mezi lidmi kolují petice proti ČT. Jedna z nich nese název „Petice za zrušení televizního a rozhlasového poplatku“. Spuštěna byla už v roce 2015, od té doby ji podepsalo více než 5200 osob. Další petice nazvané „Petice za možnost zrušení, či omezení poplatků ČT“, „Petice za necenzurované a pravdivé vysílání ve veřejnoprávní televizi“ či „Česká televize škodí České republice“ podepsaly řádově stovky lidí.
Už dnes v 19:00 se také na Václavském náměstí bude konat demonstrace s názvem „Zemane-ČT nedáme! Demonstrace za zachování svobody slova a médií“, kterou svolala skupina aktivistů AUVA. „Bez svobodných médií není svobodná společnost. Útok znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana na media a svobodu slova v naší zemi, jehož se dopustil ve svém inauguračním projevu, znovu potvrdil dlouhodobý nebezpečný nenávistný útok na novináře, kteří poskytují veřejnosti nezávislé a pluralitní pohledy na naší politiku a společnost. Zdá se, že prezident a jeho spojenci chtějí určovat, co je pravda a co lež a nesnesou kritický názor,“ uvádějí v pozvánce na akci organizátoři.
Svoboda je úžasná. V jeden den setkání příznivců pana prezidenta i odpůrců. Vyjádřeme svůj názor slušně a hlavně bez nenávisti!
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 14. března 2018
„Tento trend považujeme i s ohledem na nedávné události na Slovensku za nebezpečný. Vyjádření uvedené v inauguračním projevu Miloše Zemana pak považujeme za neospravedlnitelné. Chceme proto panu prezidentovi a dalším dokázat, že novinářkou obec (včetně nezastupitelné role veřejnoprávní televize a rozhlasu) a její práci jsme připraveni bránit. Bez této záslužné činnosti médií by naše společnost mohla rychle přijít o svou svobodu a názorovou pluralitu,“ dodávají svolavatelé akce.
Podle údajů na facebooku se akce v Praze zúčastní asi 5 tisíc lidí, dalších 20 tisíc projevilo zájem. Stejné akce, i když v menším měřítku, by se měly dnes večer konat také v Českých Budějovicích, Karlových Varech, Táboře a Turnově.
Související
Klempíř připustil zrušení koncesionářských poplatků. Vidí to na příští rok
Vyhrocená superdebata: Fiala a Havlíček do sebe šili, dva lídři odmítli označit Rusko za agresora
Česká televize , Demonstrace , Miloš Zeman , petice
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 1 hodinou
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 1 hodinou
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 2 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 3 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 4 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 5 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
včera
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
včera
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
včera
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
včera
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
Evropská unie se v reakci na hrozby Donalda Trumpa ohledně ovládnutí Grónska rozhodla k razantnímu kroku. Evropský parlament dnes podle BBC pozastavil schvalování klíčové obchodní dohody s USA, která byla v přípravě od loňského července. Bernd Lange, předseda parlamentního výboru pro mezinárodní obchod, na tiskové konferenci prohlásil, že v situaci, kdy USA používají cla jako nástroj politického nátlaku a ohrožují suverenitu členského státu, není jiná možnost než spolupráci přerušit.
Zdroj: Libor Novák