Prezident Miloš Zeman oznámil, že 28. října na Pražském hradě ocení mimo jiné také zpěváka Michala Davida. Udělí mu Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury. Toto rozhodnutí vyvolalo v Česku rozporuplné reakce, zpěvačka Helena Vondráčková se však svého kolegy z branže zastala.
„Moje kritérium je velmi jednoduché. To vyznamenání mají dostat lidé za celoživotní práci, kterou zlepšili život v České republice," vysvětlil Zeman v rozhovoru pro Blesk, podle čeho se rozhoduje o udělení vyznamenání.
Zemanův krok vyvolal lavinu kritiky. Mnozí poukazovali na to, že zpěvák je známý především normalizačními popovými hity, například spartakiádní písní Poupata. Vondráčková se ale za svého kolegu postavila.
„Vzhledem k tomu, že Michal David patří k největším hitmakerům populární hudby poslední doby, je autorem hudby k mnoha úspěšným muzikálům, je zároveň výborný aranžér a jako jeden z mála zpěváků vyprodává velké koncertní sály a baví statisíce diváků, mu toto ocenění právem patří," uvedla Helena Vondráčková.
Sama převzala Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury loni 28. října na Pražském hradě. Tehdy k ocenění prohlásila: „Já si toho vyznamenání velmi vážím. Je to vyznamenání, jak pan prezident zdůraznil, za celoživotní práci, za snahu přinášet lidem radost: v mém případě doma i v zahraničí.“
Zeman už uvedl, že nebude překvapený, pokud se k vyznamenání Davida objeví kritické hlasy. „Lidská závist obecně a v Česku zvláště je téměř nekonečná," uvedl. „Každé jméno vyvolá kontroverzi. U Michala Davida nemůžete říkat, že nic v životě nedokázal," dodal.
Související
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Miloš Zeman , Michal David (zpěvák) , Helena Vondráčková , Michal David
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 1 hodinou
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
21. července 2026 17:01
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
21. července 2026 15:52
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
Na pražském magistrátu proběhl v úterý policejní zásah, během kterého byl zadržen vysoce postavený úředník. Případem se zabývají pražští kriminalisté a celý proces prověřování probíhá pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze.
Zdroj: Libor Novák