Konec ohňostrojů v Čechách? Tisíce lidí je chtějí omezit, Praha se nebrání alternativám

Občanské sdružení Donaba požaduje v petici regulaci zábavní pyrotechniky. Její autoři mimo jiné navrhují, aby silvestrovské a novoroční ohňostroje byly zcela v kompetenci měst a obcí. Hlavní město Praha však zvažuje, že v příštím roce ohňostroj jako takový neuspořádá. Nahradit by jej mohly drony či světelná show.

„Jakožto občané ČR Vás žádáme o regulaci používání zábavné pyrotechniky, zejména na Silvestra. Ano, většinou jde jen o jeden den v roce, ale i tak má na svědomí množství ztracených, zraněných či mrtvých zvířat, poraněných lidí a poškozeného majetku, nemluvě o znečištění vzduchu,“ píše se v úvodu petice, pod kterou se za čtyři dny podepsalo přes 10 tisíc občanů.

Představitelé občanského sdružení argumentují i zvýšenými koncentracemi mikroprachu, který obsahuje toxické látky a těžké kovy. „Znečištění vzduchu se za jediný večer vyrovná množství zplodin vyprodukovaných auty během dvouměsíčního provozu dálnice D1,“ tvrdí autoři petice.

Petice navrhuje zavedení některých opatření. Pyrotechnická produkce by mohla být časově omezena na interval mezi 23:30 a 0:30 nebo svěřena pouze do rukou odborníků v rámci ohňostrojů organizovaných městy a dalšími organizacemi. „Beztak bývají díky své profesionalitě krásnější,“ hodnotí petenti.

V Bratislavě a vybraných německých městech je použití zábavné pyrotechniky zcela zakázané, autoři petice však o podobný celoplošný zákaz nestojí. Vylučuje ho i nový pražský primátor Zdeněk Hřib. „Nedokážu si představit regulaci takového rozsahu, zejména její praktickou aplikaci. Dokážu si to možná představit na vybraných místech, ale určitě ne plošně,“ řekl v rozhlasovém rozhovoru.

Pražský novoroční ohňostroj přišel magistrát na 1,7 milionu korun. Hřib označil částku za zbytečně vysokou, na změnu objednávky ale nebyl po říjnových komunálních volbách dostatek času.

Letošní novoroční ohňostroj připravovalo minulé vedení. Příští bude v naší režii. Zvažujeme takzvaný tichý ohňostroj nebo ještě větší změnu: dronovou či jinou světelnou show bez hluku a ekologicky!

— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) 3. ledna 2019

„Letošní novoroční ohňostroj připravovalo minulé vedení. Příští bude v naší režii. Zvažujeme tichý ohňostroj nebo ještě větší změnu: dronovou či jinou světelnou show bez hluku a ekologicky,“ napsal včera na svém Twitteru úřadující pražský primátor. K nastíněným variantám novoročních oslav sáhla v posledních letech řada světových metropolí, vedení hlavního města je chce následovat.

Petice je však podle Zdeňka Hřiba vágní a neobsahuje žádný konkrétní požadavek. Jeho slova potvrzuje její závěrečná věta: „Žádáme Vás, milí zákonodárci, zamyslete se nad tímto tématem, aby si každoroční oslavy mohli užít opravdu všichni.“ Uvidíme za dvanáct měsíců.

Související

Německá policie, ilustrační foto

V Německu po násilném silvestru diskutují o zákazu zábavní pyrotechniky

Po silvestrovských útocích na policisty a hasiče, které si jen v Berlíně vyžádaly 33 zraněných, požadují policejní odbory i část politiků celoněmecký zákaz prodeje a používání zábavní pyrotechniky. Vláda s ním ale zatím nepočítá. Uvedly to server veřejnoprávní televize ARD a agentura DPA. Ministryně vnitra Nancy Faeserová chce zase tvrdé tresty pro lidi, kteří napadají policisty a záchranáře.

Více souvisejících

Ohňostroje petice Silvestr Nový rok Praha Zdeněk Hřib

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

Češi mohou žádat o dotace v Nové zelené úsporám a programu Oprav dům po babičce

Státní fond životního prostředí ČR během úterního dopoledne spustil příjem žádostí o dotace na rodinné domy. Zájemci mohou žádat o podporu na renovaci domů či výstavbu pasivních domů ve standardním programu Nové zelené úsporám či využít nabídku v rámci podprogramu Oprav dům po babičce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy