Praha - Gorilímu mláděti, z něhož se od úterka může těšit pražská zoo, se daří zatím dobře, noc strávilo v inkubátoru, jeho teplota je v normálu a je to docela cvalík, neboť váží 2,4 kg. Agentuře Mediafax to ve středu sdělil ředitel zoo Miroslav Bobek s tím, že během dopoledne se rozhodne o dalších krocích.
"Novorozeně" strávilo celou noc v inkubátoru a podle slov ředitele Bobka se jej budou snažit navrátit k matce Bikiře. Otázkou je, zda ta svého potomka přijme. Během dopoledne prohlédnou mládě ještě veterináři.
Samička gorily nížinné Bikira své první mládě porodila v úterý kolem 17.30. Bikira ale o potomka nejevila zájem, odložila ho, proto ošetřovatelé zhruba před 20. hodinou umístili mládě do inkubátoru.
"Stalo se to, čeho jsme se obávali, a to že Bikira odložila mládě. Ona sama totiž byla vychována lidmi a nemá zkušenost, kterou by zažila na vlastní kůži a není schopna se o mládě postarat," sdělil v úterý ředitel Bobek.
Samice Bikira se narodila v roce 1995 v Amsterodamu. V listopadu 1995 byla včleněna do skupiny mláďat ve Stuttgartu, o tři roky později, v listopadu 1998, se přestěhovala do Belfastu, odkud vloni přišla do Prahy.
Bikiru nejprve nechtěla gorilí rodinka Kijivu, Kamba a Shinda přijmout. Po počátečních roztržkách ale nakonec do skupiny zapadla. Se samcem Richardem se od Silvestra pravidelně pářili. Na jaře se domněnka chovatelů, že je Bikira březí, potvrdila.
V Česku se gorily chovají od šedesátých let. Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100 tisíc, ohrožuje je především kácení pralesů. Vědci se obávají, že když bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.
Související
Máte doma králíky nebo morčata, která nechcete? Darujte nám je jako krmení pro lvy, vyzvala zoo
Čína řeší bizarní případ: Pandy štěkaly na návštěvníky, byli to přebarvení psi
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
před 1 hodinou
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
před 1 hodinou
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
před 2 hodinami
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
před 3 hodinami
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
před 3 hodinami
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
před 4 hodinami
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
před 5 hodinami
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
před 5 hodinami
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
před 6 hodinami
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
před 7 hodinami
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
před 8 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
včera
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
včera
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
Francouzské Národní sdružení (RN) prosazuje výrazné posílení vojenských kapacit země, avšak striktně v rámci národní suverenity. Tento přístup představuje zásadní odklon od politiky prezidenta Emmanuela Macrona, který dlouhodobě usiluje o prohloubení evropské obranné spolupráce a společných zbrojních programů. Vzhledem k vysoké popularitě strany jsou tyto plány předmětem debaty o budoucím směřování francouzské bezpečnosti.
Zdroj: Libor Novák