Praha - Pražskou Kramářovu vilu navštívilo ve čtvrtek během dne otevřených dveří 900 lidí, informoval agenturu Mediafax mluvčí vlády Jan Osúch. Návštěvníci se dočkali komentovaných prohlídek s výkladem o životě manželů Kramářových a o dalších zajímavostech sídla českých premiérů.
Veřejnost mohla vilu navštívit mezi 9. hodinou a půl čtvrtou odpoledne v organizovaných skupinách za doprovodu průvodce.Zatímco při letošním prvním dni otevřených dveří, který proběhl 8. května, návštěvníky překvapil svým příchodem sám premiér Petr Nečas (ODS), tentokrát podobné možnosti nevyužil.Karel Kramář, první československý premiér, si nechal vilu pro sebe a svou choť postavit v roce 1915. Budova o rozloze 700 metrů čtverečních měla 56 místností, součástí objektu byly i lázně.Návrh vypracoval prestižní vídeňský architekt Friedrich Ohmann. V okolí vily byly vybudované skleníky, tenisový kurt a park.Na pracích na interiéru se podíleli známí umělci, například profesor Uměleckoprůmyslové školy Jan Beneš nebo sochař Celda Klouček.Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 získala vilu Společnost Karla Kramáře, poté Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V devadesátých letech byl objekt kompletně zrekonstruován a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky, v současnosti Petra Nečase (ODS).Premiér v budově ale nebydlí. V květnu to návštěvníkům vysvětloval s poukazem na svoji početnou rodinu a cennou výbavu vily, která by po konfrontaci s jeho dětmi mohla přijít k újmě. Objekt tak ožívá především během koaličních jednání K9.
Související

Policie rozprášila protivládní petiční stánek u Strakovy akademie. Thor skončil na služebně

Kramářova vila na pražské Letné dnes přivítá návštěvníky
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Dva nové bloky v Dukovanech postaví Korejci. Vláda s nimi podepsala smlouvu
před 54 minutami

ANO chce dát hlas více než třetina voličů, ukázal nový průzkum
před 2 hodinami

Proč v Nizozemsku padla vláda? Geert Wilders se chce stát premiérem, plán se mu ale může krutě vymstít
před 3 hodinami

Zdravotníci v Olomouci čelili zraněnému opilci, hrozil jim smrtí. Co se děje v posledních letech, nemá obdoby, popsal primář urgentu
před 3 hodinami

Američané jsou znechucení Trumpem. Opouštějí USA a hledají nový domov v zahraničí
před 4 hodinami

Balkán čeká na euro, Polsko se od něj odvrací: Rozdílné cesty dvou členů EU
před 5 hodinami

Rusové mučí a vězní ukrajinské civilisty tisíce kilometrů od domova. Svět je naprosto ignoruje
před 5 hodinami

Ekonomika Jižní Koreji se hroutí? Nový prezident čelí krizi jménem Donald Trump
před 5 hodinami

Tragédie nebere konce. Ze Súdánu prchly už čtyři miliony lidí, mnozí zažili závažné porušování lidských práv
před 6 hodinami

Elon Musk se ostře pustil do Trumpa: Odporná ohavnost otřásla Bílým domem
před 6 hodinami

Nebezpečné počasí: Bouřky rozdělí Česko. Dnes udeří v Čechách, zítra na Moravě
před 7 hodinami

Zdechovský exkluzivně pro EZ: Kvůli Slovensku mi vyhrožují smrtí, podvodů s dotacemi je tam ale opravdu hodně
před 7 hodinami

Červený kříž: Svět selhal. Situace v Gaze dosáhla takové hrůznosti, že i v pekle je lépe
před 8 hodinami

Papež Lev XIV. se pustil do boje proti umělé inteligenci
před 9 hodinami

Malý, ale věrný spojenec v indo-pacifickém regionu. Proč pobaltská země rozvíjí vlastní koncepci pro tuto strategickou oblast?
před 9 hodinami

FBI: Čínští vědci propašovali do USA agroteroristickou zbraň. Houba mohla způsobit nedozírné škody
před 9 hodinami

V USA začíná jít do tuhého. Trump může zapříčinit akutní nedostatek antibiotik, následky mohou být fatální
před 10 hodinami

I Če-mjong vyhrál volby, stal se novým jihokorejským prezidentem
před 11 hodinami

Červnová předpověď počasí. Meteorologové tuší, jak bude až skoro do konce měsíce
včera
Tragická nehoda otřásla Slovenskem. Srazila se tři auta, čtyři mrtví
Mimořádně tragická nehoda se v úterý ráno stala u Kolárova v okrese Komárno v Nitranském kraji na jihu Slovenska. Srážka tří vozidel si vyžádala čtyři oběti na lidských životech. Dalších devět osob utrpělo zranění. Příčina nehody je předmětem vyšetřování.
Zdroj: Lucie Podzimková