Praha - Po vzoru světových velkoměst se i v Praze před týdnem zrodilo stanové městečko hnutí Occupy. Jako základna jim posloužil pražský Klárov, který je symbolicky blízko parlamentu a je z něj na dohled pražský Hrad. Hnutí tak protestuje proti současnému systému právě u institucí, které jsou se současným režimem nejvíce spjaty.
Hned po příchodu mezi stany a altány městečka si člověk všimne zajímavého prvku. Mezi alternativní mládeží se tu vyskytují i bezdomovci. „Bydlí tu s námi,“ říká mi Miroslav Hájek, který se v tu chvíli stará o stánek s letáky a malou kuchyňkou. „Chceme přilákat lidi, aby přednesli svá řešení,“ pokračuje. Myslí tím řešení současné situace, kdy lidi ovládají peníze. A prý je jim jedno, kdo svůj návrh přijde přednést. Může to být podnikatel, politik, novinář, dělník nebo třeba bezdomovec.
Jednou z cest, jak se o problému diskutuje, jsou veřejné sněmy. Ty se odehrávají každý den od 18,00 formou diskuze, na kterou je přizván i odborník zabývající se některou z palčivých otázek, jako je životní prostředí, trh práce atd. Miroslav vidí cestu, jak změnit současnou situace, v radikální změně ze dne na den. Chtěl by, aby začala fungovat přímá demokracie a obecná diskuze.
Jeho kolega, který se mezitím stará o odpadkové koše na tříděný odpad, jež v kempu mají, doplňuje: „My chceme zpět, co nám patří.“ Pirátská strana jim prý vyčítá, že jako hnutí bez politického zastoupení nic nezmůžou. Oni ale nechtějí jít cestou postupných, dílčích změn. Oni chtějí úplnou změnu systému teď.
V tom si bere slovo Mirek, mimochodem environmentální filosof, a dodává, že toto je pouze názor jejich. Nemohou prý mluvit za celý kemp, jelikož se mezi nimi vyskytují i zastánci postupných změn nebo pouze úpravy současného stavu. To je ostatně gró celého projektu Occupy. Přilákat co nejširší spektrum názorů a diskutovat o možných řešeních. A všichni se zde vzájemně respektují.
Když jsem se zeptal, jak myšlenka pražské odnože Occupy, odkázal mně na organizátora. Tedy organizátora. Honza Kršňák, který byl Mirkem za organizátora označen, takovéto pojmenování razantně odmítl. Je prý pouze „ten, co tu bydlí a žije“. A jaký pro svůj životní styl má argument? „Mně baví žít ve stanu na náměstí.“ Společnost podle jeho slov generuje tolik odpadků, že z toho může žít celý jejich kemp. Momentálně se počet lidí, kteří na Klárově s ním bydlí, pohybuje kolem 30. O víkendech ale očekávají nárůst. To přijedou lidé, kteří přes týden musí do práce.
Doporučil mi také, abych se 12. května připojil k jejich celosvětové manifestaci a nic nedělal. „Udělejte si prázdniny a nejděte do práce.“ Jelikož je to sobota, rád mu vyhovím. Ke konci našeho rozhovoru jsem se zeptal, zda se nebojí, že je policisté vyženou. „Ať na nás naběhnou,“ řekne důrazně Honza. „Tady ti lidé to uvidí, todle není žádný Czechtekk v lese, kde policajti mohli účastníky zmydlit,“ vysvětluje svou nebojácnost.
Uvidíme, jak dlouho jim tento optimismus vydrží. Ve světě hnutí Occupy funguje několik měsíců. Occupy Prague je stále v zárodku, což sami obyvatelé kempu přiznávají. Výstavba a zabydlování se teprve rozbíhají. Doufají však, že se kemp bude rozrůstat a lidé budou houfně přicházet ukázat nesouhlas se současným stavem neoliberálního světa. A projekt Occupy Česko neběží jen v Praze, ale i v Olomouci a potkal jsem na Klárově i dva účastníky z Plzně, kteří přijeli načerpat zkušenosti, aby mohli rozjet vlastní kemp v jejich domovském městě.
Související
Strážníci na pražském Vyšehradě odstranili stan hnutí Occupy
"Okupanti" pražského Klárova znovu proti vládě
Aktuálně se děje
před 32 minutami
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
před 1 hodinou
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
před 3 hodinami
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
před 4 hodinami
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
před 5 hodinami
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
před 6 hodinami
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
před 7 hodinami
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
před 8 hodinami
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
před 9 hodinami
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
před 10 hodinami
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
před 10 hodinami
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
před 11 hodinami
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
před 12 hodinami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 12 hodinami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 14 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Oficiální zprávy o nákaze hantavirem, která se rozšířila z výletní lodi MV Hondius, se v posledních dnech nesou v duchu uklidňování veřejnosti. Představitelé vlád i zdravotnických organizací opakovaně zdůrazňují, že situace je pod kontrolou a není důvod k panice. Někteří odborníci však podle CNN varují, že příliš sebevědomá rétorika, kterou označují za úmyslné šíření klidu, může mít opačný účinek a prohloubit úzkost ve společnosti, která má stále v živé paměti pandemii covidu-19.
Zdroj: Libor Novák