Praha - Aktivisté hnutí Occupy nedbají zákazu stanování na pražském Klárově a vyzývají občany a sdružení, aby se v sobotu ve 12 hodin přidali k jejich protestům proti vládě. Mediafaxu to v sobotu sdělil jeden z organizátorů akce Jan Korál.
Podle aktivistů bylo před týdnem vynucené ukončení jejich protestního obležení pražského Klárova protizákonné. "Tato situace odporuje petičnímu zákonu, shromažďovacímu zákonu, právu na odpor dle článku 23 Listiny základních práv a svobod a mnoha dalším ústavním právům," uvedli aktivisté a vyzvali své podporovatele ke stavbě dalších stanů s peticemi."My jsme zvolili tuto formu protestu, což znamená permanentní pobývání na jednom místě, které je velmi strategicky podstatné, z toho důvodu, že ty klasické formy zkrátka nefungují. Tím mám na mysli různé demonstrace nebo to, že se sebere nějaká jedna petice," vysvětlil Jan Korál.Třítýdenní táboření v parku na Malé Straně v centru Prahy ukončila policie v neděli 27. května dopoledne. Policejní mluvčí tehdy uvedla, že akci monitorovaly desítky policistů a městských strážníků, ale bezpečnostní jednotky nezaznamenaly po celou dobu protestu - tedy asi tři týdny - žádný konflikt. Problém však spatřovala městská část Prahy 1 v tom, že protestní akce se konala ve veřejném parku a ohrožovala tak zeleň."Jsme si toho vědomi, samozřejmě že tráva pod stany, které tu byly měsíc, byla slehlá a pár týdnů trvá, než se obnoví. Ale vzhledem k velikosti těch problémů, na které se snažíme upozorňovat, je to tak marginální, tak zanedbatelný problém, že je zjevné, že je to jen záminka," myslí si Jan Korál. Přesto městští strážníci donutili aktivisty v sobotu nově přistavěné petiční stánky přesunout z travnatého povrchu na chodník.V některých stanech navíc účastníci shromáždění zůstávali i přes noc, což aktivisté vysvětlují tím, že šlo o mimopražské občany, kteří ve městě neměli ubytování. Navíc se hájili tím, že pro nepřetržité uplatňování petičního práva musel vždy někdo na místě zůstávat.Na stížnosti magistrátu a občanů, kteří bydlí v přilehlých domech, na hluk a znečištění reagoval Korál tím, že veřejné sněmy probíhají většinou jen od 18.00 do 20.00 a mimo tuto dobu (pokud se nekoná nějaký výjimečný program) nic hlasitě do mikrofonů nepouští. Na znečištění prý dohlíží a to v současnosti nejen oni, ale i policisté.Sami příslušníci městské policie nejsou z aktivistů nadšení a jde podle nich jen o zneužívání práva. Zasáhnout však nemohou a tak alespoň z povzdálí sledují dění a dohlíží, aby nedocházelo k porušování veřejného pořádku.Kvůli naplnění petičního zákona byl od konce května na místě zachován jeden stan s petičními archy. To je však podle "okupantů" nedostačující. Svou stížnost, která je k nalezení na jejich webových stránkách, zaslali i ombudsmanovi.Občané mohou na Klárově podepsat některou z asi patnácti peticí. K dispozici je například petice za demisi vlády, petice za rozpuštění Poslanecké sněmovny, petice za nové volby, ale i petice za rozpuštění Rady ČT, petice proti těžbě břidlicových plynů či za legalizaci léčebného konopí. Konají se zde také různé diskuze. "Dříve, když to tu bylo velké, tak na odpolední diskuze přišlo třeba padesát lidí. Naše záznamy z diskuzí sledují stovky lidí a pouštíme je i online na internetu. V našich možnostech je, aby to fungovalo," myslí si Korál, který chce na Klárově "stanovat" přinejmenším do podzimu.Hnutí Occupy po celém světě kritizuje politické i ekonomické problémy, nerovnost a volá po změně systému.
Související
Strážníci na pražském Vyšehradě odstranili stan hnutí Occupy
OBRAZEM: Po okupantech zbyly jen fleky v trávě a petiční stan
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social prohlásil, že britský premiér Keir Starmer odstoupí ze své funkce. Obvinil ho přitom z toho, že zásadním způsobem selhal ve dvou klíčových oblastech, kterými jsou imigrace a energetika, přičemž v souvislosti s energiemi zmínil potřebu otevřít těžbu ropy v Severním moři. Trumpův příspěvek zřejmě reagoval na mediální zprávy, jelikož oba státníci spolu během víkendu osobně nehovořili.
Zdroj: Libor Novák