Praha - V pražské zoologické zahradě v pátek ráno zahynul gorilí sameček Tatu. Stalo se tak během jeho hry v malé ložnici, kdy rozpletl lano a jeden z pramenů si obtočil kolem krku, sdělila mluvčí zahrady Tereza Palečková.
"Smrt Tatua je nejtragičtější událostí od povodní, k nimž došlo právě před deseti lety," prohlásil ředitel zahrady Miroslav Bobek.
Tragédie se podle informací zoo odehrála během krátké chvíle, kdy chovatelé pracovali v jiné části pavilonu. V devět hodin chovatelka Gabriela Kopecká našla Kambu, jak drží Tatua zavěšeného na laně. Okamžitě zavolala ostatní chovatele a veterináře Romana Vodičku. Nejprve museli pomocí tlakové vody oddělit ostatní gorily. Zejména Kamba odmítala od Tatua odejít. Gorilí sameček již nejevil známky života. Bezprostředně po jeho vyproštění začali pracovníci zoo s jeho resuscitací. Masáž srdce a dýchání z úst do úst však již bohužel byly zbytečné.
Kurátor chovu savců Pavel Brandl dodal, že není v lidských silách podobným nehodám zabránit.
Sameček Tatu se narodil 30. května. 2007 samici Kijivu a samci Richardovi. Jeho jméno znamená v překladu druhý. Tatu byl druhým potomkem "v rodině", ale také druhým mládětem goril chovaných v rámci České republiky a Slovenska.
Tatu se od počátku projevoval jako živé a zvídavé mládě. Ve srovnání s prvorozenou sestrou Mojou začal dříve opouštět bezpečí matčiny náruče a zad, na kterých gorily mláďata vozí. Zásluhu na tom měla právě Moja, která mladšího bratra provokovala ke hrám. Sama přitom od jeho narození trávila velké množství času s nejstarší samicí skupiny, Kambou. Ta se ve skupině stala babičkou, která se trpělivě věnuje čerstvě odstaveným mláďatům.
Na konci dubna 2010 přišlo na svět zatím poslední mládě Kijivu, sameček Kiburi.
Sestra Moja svého bratra "opustila" na podzim loňského roku, kdy odcestovala do Španělska za svým partnerem Nickym. Samička si na novou rodinu rychle zvykla.
Gorilí sameček díky své dobrodružné povaze udržoval celou skupinu aktivní, protože k divokým hrám provokoval nejen ostatní mláďata, ale také dospělé. Byl to právě Tatu, kdo v uplynulých měsících začal intenzivně kontaktovat samici Bikiru, jež byla do té doby spíše na okraji skupiny. Začal se vozit na jejích zádech a pomohl jí ještě lépe zapadnout do rodiny.
Související
Máte doma králíky nebo morčata, která nechcete? Darujte nám je jako krmení pro lvy, vyzvala zoo
Čína řeší bizarní případ: Pandy štěkaly na návštěvníky, byli to přebarvení psi
Aktuálně se děje
včera
„Útok na Kypr je útokem na Evropu.“ Macron vyslal na Blízký východ masivní flotilu, má bránit Hormuzský průliv
včera
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
včera
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
včera
CNN: Školu, v níž zahynulo 168 dětí, zřejmě zasáhla americká raketa Tomahawk
včera
Experti: Svět stojí na prahu největšího ropného šoku v historii. Světová ekonomika čelí masové energetické krizi
včera
Zelenskyj: Ukrajina na žádost USA vyslala na Blízký východ experty, budou chránit americké vojenské základny
včera
Z bláta do louže. Modžtaba je krutější než Alí Chameneí, Trump o jeho jmenování věděl, tvrdí Íránci
včera
Vláda odmítla opatření k rostoucím cenám paliv kvůli válce v Íránu. Zabýváme se jen situací doma, prohlásil Babiš
včera
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
včera
Spojenectví s Putinem shořelo spolu s íránskými rafinériemi. Za sliby o neochvějné podpoře se skrývá parazitování
včera
Svět se změnil a kompromisy škodí. Von der Leyenová chce radikální změnu Evropské unie
včera
Trump poprvé nastínil, kdy ukončí válku proti Íránu
včera
Tvář útoku na Írán. Hegseth se nedokázal vymanit z původního povolání, napříč světem vyvolává zděšení i kritiku
včera
Trump rozpoutáním války v Íránu uvrhnul svět do chaotického víru destrukční politiky
včera
Cena ropy překonala hranici 100 dolarů za barel. Čeká se prudké zdražení paliv, zasedne G7
včera
Počasí se na pohled změní. Bude jako v dubnu, uvedli meteorologové
8. března 2026 21:56
Metro by ještě v březnu mohlo opět stavět na všech stanicích linky B
8. března 2026 21:11
Britská monarchie ukončí pronájem domu pro Andrewa. Rozhodl on sám
8. března 2026 20:08
Trump říká, že Írán chtěl ovládnout Blízký východ. Jsme napřed, komentoval operaci
8. března 2026 19:15
Česká televize vrací úder. Tvrzení končícího Moravce odmítá
Česká televize respektuje rozhodnutí moderátora hlavní politické diskuze Václava Moravce, který po 21 letech končí ve veřejnoprávní televizi. Podle vedení média ale není pravda, že by v ČT nebyla garantována nezávislost redakční práce.
Zdroj: Jan Hrabě