Praha - Na internetu se dnes objevily další videospoty k výzvě studentů, aby se společnost Karlovarské minerální vody (KMV) zasadila o opravu zdevastovaných lázní Kyselka na Karlovarsku. V antireklamě výtvarníka Romana Týce vystupuje herec Jan Kraus na pozadí zničených interiérů a exteriérů kdysi výstavních lázeňských budov. V dalším klipu se předhání spisovatel Jaroslav Rudiš, herec Jiří Mádl, baskytarista skupiny Tata Bojs Mardoša nebo modelka Agáta Hanychová v tom, co udělají, až mattonka Kyselku opraví.
Nejostřeji působí Týcův spot. Kontroverzní umělec, známý například výměnou skel na 50 pražských semaforech pro chodce, doplnil své dílo strohým vyjádřením, že se mu nelíbí, když "vandrák ze země s tak bohatou kulturní minulostí, pohrdá tou naší a devastuje ji". "Myslím, že by za takové chování v rodné Itálii skončil Alessandro Pasquale v betonových botách na dně přístavu," říká Týc o řediteli KMV. Studenti se ale od Týcova prohlášení částečně distancují. "Jsme rádi, že i Roman Týc do veřejné debaty zapojil své osobité výrazové prostředky. Ostré vyjádření v závěru spotu však považujeme za zbytečně konfrontační, neboť věříme, že právě Alessandro Pasquale je ten, kdo může nakonec Kyselku zachránit," sdělil ČTK jeden z organizátorů studentské výzvy Matěj Chytil. Další výzvy k veřejnosti, aby se o problematiku lázní začala zajímat, jsou k vidění na internetovém portálu youtube.com. K vraku Titaniku přirovnala současný stav lázní Kyselka fotografka Bet Orten, která pro módní web Fashionbook.cz vytvořila módní story focenou přímo v ruinách budov. "Kvůli chatrnému stavu budov jsme si prožili i několik velice silných momentů. Například v bývalém tanečním sálu, kde by se kdysi daly produkovat glamour módní editorialy, hrozí neustále nebezpečí, že se sesune ztrouchnivělá střecha. Podpírá ji skoro symbolicky jeden jediný dřevěný trám," popsala práci v ruinách lázní šéfredaktorka módního webu Anna Nosková. Na zchátralé památkově chráněné lázně upozornil nedávno i studentský happening v Praze a fotografická kampaň na pražských tramvajích. Společnost KMV, která je jedním z vlastníků objektů, už letos vyčlenila na opravy dvou budov v Kyselce 60 milionů korun. Odbor památkové péče karlovarského magistrátu dnes také uložil KMV, že nejpozději do příchodu zimy musí dostatečně zabezpečit objekt bývalého hotelu Praha v Kyselce, aby se jeho stav už dále nezhoršoval.
Související
Po Zemanovi tady dlouho zůstane pachuť východu. Muž, který vyvěsil rudé trenýrky nad Hradem, promluvil
Výtvarník Týc: Vězení mě nevychovalo!
Roman Týc , Karlovarské minerální vody Mattoni , Lázně Kyselka
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 34 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 1 hodinou
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 2 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 6 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Belgický premiér Bart De Wever prohlásil, že je "naprostá iluze" věřit, že by Rusko mohlo ve válce na Ukrajině prohrát. Jeho nedávné komentáře, které odhalují hluboké neshody mezi evropskými lídry, zazněly v pondělí na akci deníku La Libre. Premiér si stěžoval na "neuvěřitelný" tlak ohledně otázky využití zmrazených ruských aktiv.
Zdroj: Libor Novák