Vsetín - Starostka města Iveta Táborská (ODS) společně s dalšími 13 starosty měst z celého Zlínského kraje podepsala deklaraci proti plánovanému snižování stavu policistů. Agenturu Mediafax o tom informovala mluvčí města Jana Čadová.
K podepsání deklarace města vedou obavy z možného nárůstu kriminality. Deklaraci zaslali starostové na policejní prezidium do Prahy a také na krajské ředitelství Policie České republiky ve Zlíně."Podle dostupných informací plánuje ministerstvo vnitra rušení některých obvodních oddělení či jejich transformaci na policejní stanice, s čímž by ruku v ruce šlo i snižování stavu policistů. S tím nesouhlasíme. Už nyní je podle statistik ve Zlínském kraji nejméně policistů na počet obyvatel. Na jednoho policistu ve Zlínském kraji připadá nyní 476 obyvatel. Od začátku příštího roku má toto číslo stoupnout na 487. Toto další snižování uniformovaných složek by přineslo zhoršení bezpečnostního standardu v kraji, zejména pak v příhraničí," konstatovala Táborská.Pokud by se splnil nejčernější scénář a policistů opravdu ubylo, lze podle Táborské očekávat zvýšení kriminality ze strany zahraničních občanů. "Zvlášť Valašsko, kde je hodně chat roztroušených v lesích, trpí nájezdy zlodějů ze zahraničí," dodala vsetínská starostka.Deklaraci podepsali starostové měst Bojkovice, Buchlovice, Bystřice pod Hostýnem, Fryšták, Hulín, Luhačovice, Napajedla, Otrokovice, Slavičín, Uherský Brod, Uherské Hradiště, Uherský Ostroh, Valašské Klobouky, Vizovice a Vsetín.Určitá naděje svítá starostům s nedávnou výměnou policejního prezidenta, kdy na konci srpna Petra Lessyho, který tuto transformaci připravoval, vystřídal Martin Červíček. Ten by také měl současnou situaci řešit s krajským policejním šéfem Bedřichem Koutným.
Související
Města a obce se bojí, zda na ně zůstanou peníze ze Sberbank
Města v Česku budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák