Města a obce se bojí, zda na ně zůstanou peníze ze Sberbank

Třicítka měst a obcí, které mají zablokované peníze ve zkrachovalé Sberbank CZ, chce po státu, aby se zabýval vypořádáním věřitelů banky. Podle nich hrozí to, že majetek banky bude prodán rychle bez řádného dohledu, čímž by nemuselo být dosaženo nejvyšší možné ceny, a pro samosprávy, které jsou až třetí v pořadí při vyplácení peněz, tak nezůstanou peníze, nebo jen minimum.

Ve společném prohlášení zaslaném ČTK to dnes uvedli zástupci 29 obcí, mezi nimiž je například Jihlava, Hodonín, Moravský Beroun, Třešť, Šternberk nebo Jaroměřice nad Rokytnou. Územní samosprávné celky mají podle nich pohledávky vůči bance celkově vyšší než sedm miliard korun.

Obce vidí problém v tom, že pohledávky za Sberbank budou podle insolvenčního zákona uspokojovány ve třech skupinách. V první to budou nároky Garančního systému finančního trhu (GSFT) za platby, které uhradil na pojištěné pohledávky. Ve druhé skupině to budou nepojištěné části pohledávek fyzických osob, malých a středních podniků a v poslední pohledávky velkých firem a samospráv. "Města a obce tak budou uspokojovány teprve poté, co budou zcela uhrazeny pohledávky z předchozích dvou skupin," uvedli jejich zástupci v prohlášení.

Obcím vadí zejména dominantní postavení GSFT v nově zvoleném věřitelském výboru a obávají se toho, že jeho zájmem bude uspokojit hlavně své pohledávky. Podle nich má ale věřitelský výbor reprezentovat společný zájem všech věřitelů bez ohledu na to, v jaké skupině uspokojování jsou.

Města a obce chtějí ve věci postupovat společně a koordinovaně i s Krajem Vysočina, který oznámil, že je připraven vymáhat škody soudní cestou. Server iROZHLAS.cz uvedl, že obce se kvůli svým pochybám o průběhu insolvence obrátily i na senátory a na základě jejich podnětu se bude děním ve Sberbank zabývat stálá senátní komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků a pro analýzu kontrolních postupů finanční správy.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem letošního srpna. Česká národní banka (ČNB) na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února kvůli zhoršení situace Sberbank CZ po odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Nejhodnotnějším aktivem Sberbank je přes 43.000 úvěrů. Banka má asi 3800 dlužníků z řad právnických osob a 31.500 dlužníků z řad fyzických osob, z nichž je 13.300 dlužníků z hypotečních úvěrů.

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová v polovině října uvedla, že bude na základě rozhodnutí věřitelského výboru jednat o uzavření kupní smlouvy o prodeji úvěrového portfolia banky exkluzivně s Českou spořitelnou. Nominální hodnota portfolia činí 47,7 miliardy Kč. Věřitelský výbor rozhodl na základě nabídky spořitelny, která za úvěrové portfolio nabídla kupní cenu, která by podle Lužové společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ měla dostačovat ke stoprocentnímu uspokojení GSFT, fyzických osob a malých a středních podniků. S velkou pravděpodobností pak i k více než 90procentnímu uspokojení pohledávek krajů, měst, obcí a velkých společností.

Související

Lidé v centru Prahy

Města v Česku budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz

Města a obce v České republice budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz, pokud vláda nepřijde s krizovým scénářem. Drtivé většině obcí končí se závěrem letošního roku smlouvy s fixovanými cenami energií, na příští rok tak nemají energie zajištěné. Novinářům to dnes řekli zástupci Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR).
Olomouc

V Česku ubylo stotisícových měst, vypadla Olomouc

V Česku se loni snížil počet měst, kde žije více než 100.000 obyvatel. Status stotisícového města ztratila Olomouc. Po nejlidnatější Praze žije nejvíce obyvatel v Brně, Ostravě, Plzni a Liberci. V dalších městech už žije méně než 100.000 lidí. Česká republika měla na konci loňského roku 608 měst, tedy obcí s působností městského úřadu nebo magistrátu.

Více souvisejících

města Sberbank

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy