Prezident Zeman má další zdravotní komplikace. Skončí na vozíčku?

Praha - Prezident Miloš Zeman je znovu v motolské nemocnici. Podle šéfa lékařského konzilia ministra zdravotnictví Martina Holcáta má hlava státu po pádu krev v koleni. Lékaři mu doporučili zrušit plánované zahraniční cesty a strávit pár dní na lůžku. Zeman bude patrně několik dní jezdit na vozíčku, později chodit o berlích, řekl ČTK Holcát.

Podle ministra zdravotnictví Zeman možná v Motole zůstane až do čtvrtka. "Uděláme mu ještě neurologické přešetření," řekl Holcát. Zeman byl dnes odpoledne na prezidentském zámku v Lánech. Když tam dorazilo lékařské konzilium, byl Zeman kvůli bolesti v koleni pod vlivem tišících prostředků. "Vypadal dobře, komunikoval, akorát byl kvůli lékům spavější," řekl ČTK Holcát.

Zemanovy aktuální problémy podle něj nesouvisí s cukrovkou, kterou prezident trpí. Nejsou spojeny ani s popíjením alkoholu, který konzilium hlavě státu zakázalo. Diabetikům se ale podobná zranění hůře hojí, podotkl ministr zdravotnictví. Kvůli riziku trombózy Zeman dostává slabší léky na ředění krve.

Poté, co bude propuštěn do domácího ošetřování by měl prezident zůstat pár dní v klidu a příliš se nehýbat. Později asi bude nějakou dobu chodit o berlích. "Řídit zemi ale může i na vozíčku," dodal Holcát.

Podle ministra zdravotnictví chce skupina lékařů využít Zemanův pobyt v nemocnici k řadě dalších vyšetření. Hlava státu se totiž lékařským zařízením spíše vyhýbá, řekl. Zeman by měl absolvovat interní a neurologické vyšetření. Lékaři chtějí také zkontrolovat celkový stav prezidenta.

Gottwald měl syfilis, Klaus zdravý jako řípa

Na působení prezidentských lékařských konzilií si lidé zvykli za Václava Havla, který často trpěl zdravotními problémy, píše CT24. Způsobila ho nejen léta věznění, ale velkou měrou i kouření. Minimálně třikrát mu lékaři museli zachraňovat život. Posledních 20 let se o něj starala konzilia těch nejlepších specialistů v čele s Martinem Holcátem, Pavlem Kolářem či ředitelem motolské nemocnice Miloslavem Ludvíkem. V roce 1996 začal jeho zápas s rakovinou, kdy mu lékaři odebrali polovinu pravé plíce. Jeho zdravotní stav pak zhoršilo proděravěné tlusté střevo a do konce života bojoval se zánětem dýchacích cest.

Naopak poměrně dobrému zdraví se těšil sportovec Václav Klaus. Před pěti lety mu lékaři vyměnili kyčelní kloub a v roce 2012 si Václav Klaus nechal odstranit šedý zákal. A do nemocnice v tom samém roce jel ještě jednou po útoku kuličkovou pistolí v Chrastavě. Za svou desetiletou prezidentskou éru trpěl hlavně angínami.

Se zdravotním stavem se naopak netajil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk - na rozdíl od svých komunistických následníků. Žil zdravě, přesto ho ve stáří dostihl zánět osrdečníku nebo trombóza. Po mozkové mrtvici načas neviděl, špatně mluvil a těžko se hýbal. Kvůli zdraví abdikoval a zemřel dva roky poté. Bylo mu 87 let.

O třicet let míň bylo v době úmrtí Klementu Gottwaldovi. První komunistické hlavě státu podlomil zdraví syfilis, alkohol a kouření. Prodělal dva infarkty a ochrnul na polovinu těla. Zemřel ve funkci potom, co mu praskla srdeční aorta.

Související

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

Více souvisejících

Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

před 10 hodinami

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy