Praha - Pořádnou sodu dostal generální ředitel České televize Petr Dvořák od radního Radka Mezuláníka. Ten ostře kritizoval materiál nazvaný Deset mýtů o fungování České televize.
Dvořák měl před volebním výborem Poslanecké sněmovny, který předvybírá kandidáty do Rady ČT, prezentovat materiál, ve kterém vyvrací údajné mýty o fungování ČT.
"Ten materiál mě doslova nadzvedl ze židle, protože se jedná o velmi dobře propracovanou, téměř goebbelsovskou demagogii a mystifikaci," prohlásil na zasedání Rady Mezuláník. Ten je nejhlasitějším kritikem současného šéfa veřejnoprávní televize.
Podle Mezuláníka žádné mýty nikdy neexistovaly a byly vytvořeny až v tomto materiálu. V něm se například kritizuje fakt, že ČT má vedle hlavního sídla v Praze ještě studia v Brně a Ostravě, která jsou prý ekonomicky neodůvodnitelná.
"Takový argument svědčí o nepochopení funkce veřejné služby," prohlásil k tomu radní a dodal, že veřejná služba je ze zásady neefektivní.
Následně se pokusil přijmout v Radě stanovisko, ve kterém by se radní od materiálu distancovali a generálního ředitele vyzvali, aby příště podobné dokumenty bez jejich vědomí nevydával. Zbytek Rady ČT ho ale nepodpořil.
Mezuálník se překvapivě nedostal do užšího výběru 18 kandidátů do Rady ČT. Poslanecký volební výbor ho odmítl. Stejně tak se v radě již neobjeví současný předseda Milan Uhde, místopředsedkyně Dana Eklová a Antonín Bajaja.
Související
ČT bude mít po 12 letech nového generálního ředitele, radní zvolili Součka
Generální ředitel České televize Petr Dvořák bude obhajovat funkci
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 1 hodinou
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 2 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 4 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 4 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 6 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 7 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 8 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 9 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 11 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
Ani Štědrý den se v Česku neobešel bez násilného trestného činu. Kriminalisté z Moravskoslezského kraje se od středy zabývají vraždou ve Vratimově. Muž, který si již vyslechl obvinění, tam měl připravit o život známého.
Zdroj: Jan Hrabě