Praha - Počínaje dneškem startuje každoroční hlasování o anticenu v anketě o Absurditu roku 2014. Mezi sedmičkou nominovaných absurdních byrokratických nařízení jsou mimo jiné dvacetimilionová kauce pro distributory pohonných hmot, problematické otevírání zahrádek u restaurací už v březnu nebo výrazné zkomplikování písniček na přání u živých hudebních vystoupení. Hlasování skončí 27. dubna, největší absurdita bude vyhlášena 6. května, sdělili ČTK pořadatelé ankety.
Anticena Absurdita roku, do které se mohou hlasující zapojit na internetových stránkách www.firmaroku.cz, doplňuje ceny Firma roku a Živnostník roku určené pro úspěšné podnikatele. V letošním ročníku do ní byl nominován například zákon o pohonných hmotách, který od loňského listopadu požaduje od distributorů pohonných hmot kauci 20 milionů korun. Tímto opatřením, které mělo sloužit k omezení daňových úniků, prý byla zlikvidována řada poctivých menších subjektů. Podle zákona se navíc hrozbě pokuty vystavuje i člověk, který prodá palivo do osobního auta sousedovi.
Nominaci také potkala reakce na metanolovou aféru, kdy stát vydal nařízení, jak pomocí kamerového systému sledovat a zaznamenávat veškerou manipulaci s lihem. Podle navrhovatele je to absurdní, protože veškeré zařízení na výrobu a zpracování lihu je v likérkách zaplombované a pančovaný alkohol vznikal na tajných místech, kde kamery stejně nejsou.
Dalším z řady kandidátů na anticenu je nařízení města Brna. Letošní teplý březen totiž ukázal nepružnost některých obcí při povolování provozu zahrádek před restauracemi. Podle mluvčího jedné z brněnských radnic není dřívější zahájení sezony jednoduché, protože by mu muselo předcházet povolení řady úřadů.
Nominace se nevyhla ani hudebnímu odvětví. Kvůli autorskému zákonu mají hudebníci, kteří interpretují populární písně v restauracích a klubech, povinnost minimálně dvacet dní před vystoupením nahlásit kompletní seznam skladeb. Pořadatel ho pak musí přeposlat společnostem chránícím autorská práva, takže vložení písničky na přání je velmi problematické.
Mezi další nominované absurdity patří komplikace při zakládání dceřiné společnosti v ČR zahraničními firmami, nemožnost postavit objet nad 150 metrů čtverečných svépomocí a zbytečné náklady firem na preventivní zdravotní prohlídky zaměstnanců.
Související
Zvednou se ceny zeleniny? Zemědělci prozradili víc
Češi si sáhnou hluboko do peněženek. Ceny potravin a bydlení prudce rostou
cena , absurdita roku , Brno
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 1 hodinou
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 2 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 3 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 4 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera